Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-23, 14:39 Autor: Daniel Klimczak

Kościół w Małujowicach będzie pomnikiem historii. To siódmy taki obiekt w regionie

Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Kościół w Małujowicach [fot. Daniel Klimczak]
Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Małujowicach [fot. Maksymilian Socha]
Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 w Małujowicach [fot. Maksymilian Socha]
Na Opolszczyźnie będzie kolejny pomnik historii. Do takich obiektów, jak między innymi bazylika w Nysie, starówka w Paczkowie, czy Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, dołączy sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.
Kościół jest nazywany "śląską Sykstyną" za sprawą licznych malowideł w jego wnętrzu. Przewodnik turystyczny Marian Stachuła, który oprowadza po świątyni polskie i zagraniczne wycieczki, wskazuje, że obiekt zdecydowanie zasługuje na taki tytuł.

- Postanowiono pomalować freski na świeżym tynku. To około tysiąca metrów kwadratowych powierzchni tego kościoła. To jest kościół wiejski, a mimo to posiada tak wspaniałą szatę graficzną. Można powiedzieć, że to pomagało w prowadzeniu katechezy, bo zawsze łatwiej w ten sposób ujednolicić wyobrażenia wiernych. To 96 scen Starego i Nowego Testamentu - wyjaśnia.

Proboszcz parafii w Małujowicach był dziś niedostępny, jednak w telefonicznej rozmowie z Radiem Opole potwierdził on, że prezydent Andrzej Duda podjął już decyzję o wpisaniu kościoła na listę najcenniejszych zabytków w naszym kraju. Starania o to trwały kilka lat, a w ich sfinalizowaniu pomagał wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

- Obiecałem mieszkańcom, że będę starał się doprowadzić, aby ten tytuł uzyskać i co mogłem, to zrobiłem. Spotkałem się z prezydenckim ministrem, zachęcając Kancelarię Prezydenta, aby te sprawy przyspieszyły - wskazuje.

Parafia już przygotowuje się do oficjalnych obchodów związanych z uznaniem świątyni za pomnik historii. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy się one odbędą. To zależy między innymi od terminu uroczystości, w trakcie której prezydent wręczy okolicznościowe tablice gospodarzom obiektów wpisanych w tym roku na listę.
Marian Stachuła
Tomasz Witkowski

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej 2023-02-04, godz. 17:20 Trenuj z wojskiem w ferie. Tłumy chętnych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczą strzelać, rzucać granatem i jak walczyć wręcz. Ponad stu ochotników wzięło udział w zimowym szkoleniu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:20 "Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem 'Kraina Zdrowia… » więcej 2023-02-04, godz. 13:49 Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną… » więcej 2023-02-04, godz. 13:30 Startuje kolejna edycja "Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina". W puli 150 tys. złotych 150 tys. złotych zaplanował gogoliński samorząd na inwestycje w ramach tegorocznej edycji 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. To projekt wzorowany na… » więcej 2023-02-04, godz. 13:15 Wodzenie niedźwiedzia w Kadłubie. "Niesiemy pomyślność" W Kadłubie w powiecie strzeleckim od rana trwa wodzenie niedźwiedzia. Grupa przebierańców przemierza wioskę i rozwesela mieszkańców. Najważniejszym bohaterem… » więcej 2023-02-04, godz. 11:55 Trwa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Opolu Będzie nie tylko ładniej, ale też cieplej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Wodociągowej w Opolu zmienia się nie do poznania. Trwa wielka modernizacja… » więcej 2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej 2023-02-04, godz. 08:43 Mocno wiało w regionie. Prawie 40 interwencji opolskich strażaków Prawie 40 razy wyjeżdżali opolscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem w regionie. Były to najczęściej pochylone lub powalone na jezdnie… » więcej 2023-02-04, godz. 08:00 Marzą o remoncie. Opolski ośrodek rehabilitacji dzieci z wadą słuchu potrzebuje wsparcia [ZDJĘCIA] Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu w Opolu potrzebuje pieniędzy na remont nowego lokalu. Budynek, w którym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »