Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-13, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

W Michałowie rusza obóz badawczy. Tamtejszy kościół może ubiegać się o wpis na listę Pomników Historii

Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
W kościele w Michałowie rozpoczyna się obóz badawczy mający przybliżyć dzieje jednej z najciekawszych budowli sakralnych w powiecie brzeskim. Prace pozwolą na przygotowanie wniosku o wpis zabytku na prezydencką listę Pomników Historii.
Trwające do piątku badania będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Opolszczyźnie. Kierownik obozu, architekt Paweł Filipowicz zapowiada, że zdobyta w ten sposób wiedza będzie miała spore znaczenie dla poznania między innymi szczegółów dotyczących zmian zachodzących w obiekcie.

- Będziemy wykonywali odkrywki, będziemy patrzyli, który mur do którego przylega, jakie ma cechy technologiczne, w jakim wątku są cegły ułożone, jakie mają wymiary. Z tego wszystkiego składa się jakaś wiedza o fazach rozbudowy, przekształceń kościoła - tłumaczy.

Jak wskazuje kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu Grzegorz Grajewski, swoją wyjątkowość świątynia zawdzięcza między innymi połączeniu różnego myślenia o formach architektonicznych.

- Mamy gotyckie prezbiterium, do którego wstawiono imponujące artystycznie dzieła sztuki, jak chrzcielnica, ambona, czy też barokowy już, późniejszy, ołtarz. Jednocześnie, sam korpus oraz szata zewnętrzna, to jest jeden z wcześniejszych przykładów neogotyku na Śląsku - podkreśla.

Zdaniem starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza, obiekt zasługuje na przywrócenie mu dawnej świetności. Jak jednak zauważa samorządowiec, nie będzie to łatwe zadanie.

- Na pewno kościół wymaga niestety wielu prac, co niewątpliwie związane jest z koniecznością dosyć sporych nakładów inwestycyjnych. Tutaj w tym zakresie, zarówno z panią wójt rozmawiamy, jak i również rozmawiamy z różnymi instytucjami. Wszystko po to, aby pozyskać na ten cel jakieś środki - powiedział.

Początki kościoła w Michałowie sięgają XIII wieku. Na przestrzeni wieków świątynia służyła zarówno katolikom, jak i protestantom.

Dodajmy, że o wpis na listę Pomników Historii obecnie ubiega się jeszcze jedna świątynia z powiatu brzeskiego. To kościół w Małujowicach, który za względu na bogate zdobienia freskami, nazywany jest także "Śląską Sykstyną".
Paweł Filipowicz
Grzegorz Grajewski
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2021-10-23, godz. 23:26 Andrzej Buła ponownie wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie Andrzej Buła, dotychczasowy szef Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie, nadal nim będzie. To jeszcze nieoficjalne informacje. Był jedynym kandydatem. W… » więcej 2021-10-23, godz. 20:35 Raport dnia: 87 nowych zachorowań w regionie. Na razie nie ma planów, by przechodzić na naukę zdalną 87 nowych zachorowań na COVID-19 potwierdzono ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie stwierdzono też 3 zgony wśród zakażonych patogenem z Chin. » więcej 2021-10-23, godz. 18:33 Tułowicka pisanka na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji w mieście stanęło 2,5-metrowe j… Tułowice świętują wpisanie związanych z tą miejscowością tradycji pisankarskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji… » więcej 2021-10-23, godz. 18:15 Pieśni patriotyczne będą wybrzmiewać do jutra w Olszance. Trwają eliminacje do poświęconego im festiwalu 88 kandydatów zgłosiło się do tegorocznego, XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej 'Tobie, Polsko' w Olszance. Dziś (23.10) w sali miejscowej… » więcej 2021-10-23, godz. 16:45 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-23, godz. 15:50 W Wołczynie trwa charytatywny piknik, w czasie którego można zobaczyć dawną i współczesną motoryzację Na placu targowym w Wołczynie trwa piknik charytatywny na rzecz chorującego na rdzeniowy zanik mięśni Antosia Dziaczuka. Imprezie towarzyszy zlot samochodów… » więcej 2021-10-23, godz. 14:30 Czas planować wizytę u wulkanizatora. "Po pierwszych opadach śniegu mnożą się kolizje i wypadki" Opolska policja zachęca do wizyty u wulkanizatora i zmiany opon samochodowych na zimowe. » więcej 2021-10-23, godz. 14:00 Zniszczony chodnik przy ul. Katowickiej w Opolu. Mieszkańcy pytają, kto to naprawi [INTERWENCJA] Wspólnota mieszkaniowa z ul. Katowickiej 37 w Opolu toczy spór z Miejskim Zarządem Dróg. Od trzech tygodni 'przerzucają się' pismami, na temat tego, kto… » więcej 2021-10-23, godz. 12:59 Podstawowe badania, konsultacje ze specjalistami i pomoc w formalnościach. To czeka na uczestników Białej Soboty w … W centrum handlowym Turawa Park trwa Biała Sobota. To wspólna akcja opolskiego NFZ-u i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego mająca na celu promocję badań… » więcej 2021-10-23, godz. 12:44 Matka z dwójką dzieci ranne w wypadku w Wachowicach. Na miejsce wysłano śmigłowiec LPR Do groźnego zdarzenia drogowego doszło dziś (23.10) w miejscowości Wachowice w powiecie oleskim. W ciągu drogi wojewódzkiej nr 901 około godz. 10:30 doszło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »