Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-13, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

W Michałowie rusza obóz badawczy. Tamtejszy kościół może ubiegać się o wpis na listę Pomników Historii

Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. Daniel Klimczak]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
Obóz badawczy w kościele w Michałowie [fot. S. Mielnik, zbiory NID]
W kościele w Michałowie rozpoczyna się obóz badawczy mający przybliżyć dzieje jednej z najciekawszych budowli sakralnych w powiecie brzeskim. Prace pozwolą na przygotowanie wniosku o wpis zabytku na prezydencką listę Pomników Historii.
Trwające do piątku badania będą pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Opolszczyźnie. Kierownik obozu, architekt Paweł Filipowicz zapowiada, że zdobyta w ten sposób wiedza będzie miała spore znaczenie dla poznania między innymi szczegółów dotyczących zmian zachodzących w obiekcie.

- Będziemy wykonywali odkrywki, będziemy patrzyli, który mur do którego przylega, jakie ma cechy technologiczne, w jakim wątku są cegły ułożone, jakie mają wymiary. Z tego wszystkiego składa się jakaś wiedza o fazach rozbudowy, przekształceń kościoła - tłumaczy.

Jak wskazuje kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu Grzegorz Grajewski, swoją wyjątkowość świątynia zawdzięcza między innymi połączeniu różnego myślenia o formach architektonicznych.

- Mamy gotyckie prezbiterium, do którego wstawiono imponujące artystycznie dzieła sztuki, jak chrzcielnica, ambona, czy też barokowy już, późniejszy, ołtarz. Jednocześnie, sam korpus oraz szata zewnętrzna, to jest jeden z wcześniejszych przykładów neogotyku na Śląsku - podkreśla.

Zdaniem starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza, obiekt zasługuje na przywrócenie mu dawnej świetności. Jak jednak zauważa samorządowiec, nie będzie to łatwe zadanie.

- Na pewno kościół wymaga niestety wielu prac, co niewątpliwie związane jest z koniecznością dosyć sporych nakładów inwestycyjnych. Tutaj w tym zakresie, zarówno z panią wójt rozmawiamy, jak i również rozmawiamy z różnymi instytucjami. Wszystko po to, aby pozyskać na ten cel jakieś środki - powiedział.

Początki kościoła w Michałowie sięgają XIII wieku. Na przestrzeni wieków świątynia służyła zarówno katolikom, jak i protestantom.

Dodajmy, że o wpis na listę Pomników Historii obecnie ubiega się jeszcze jedna świątynia z powiatu brzeskiego. To kościół w Małujowicach, który za względu na bogate zdobienia freskami, nazywany jest także "Śląską Sykstyną".
Paweł Filipowicz
Grzegorz Grajewski
Jacek Monkiewicz

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »