Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-31, 21:40 Autor: Daniel Klimczak

Czy kościół w Małujowicach będzie pomnikiem historii? "Rozmawiamy o złożeniu wniosku"

Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Narodowy Instytut Dziedzictwa przygląda się kościołom w powiecie brzeskim. Niewykluczone, że jeden z nich wkrótce zostanie pomnikiem historii.
Niedawna wizyta dyrektora tej instytucji była okazją do rozmów na temat promocji zabytków ziemi brzeskiej, jak i ochrony tych, które zaliczane są do zagrożonych. Jednym z takich obiektów jest XVI-wieczny kościół w Obórkach, będący jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce.

- Właścicielem jest Kościół Polskokatolicki. Nie ma tu już osób tej wiary, więc kościół przestał być użytkowany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania podjąć, żeby te obiekty uratować, żeby one dostały nową funkcję i mogły w dalszym ciągu funkcjonować - wyjaśnia Powiatowy Konserwator Zabytków w Brzegu, Radosław Preis.

Ponadto, delegacja odwiedziła kościół Piotra i Pawła w Brzegu, a także obiekty sakralne w Lewinie Brzeskim i Michałowie, będące przykładami kościołów śląskich z zachowanym cennym wyposażeniem wnętrz.

Sporo czasu poświęcono również wizycie w Małujowicach, gdzie znajduje się obiekt zwany "śląską Sykstyną". Samorządowcy chcą, by jego walory zostały potwierdzone wpisaniem na listę najważniejszych zabytków w Polsce.

- Ten kościół, stanowiący część szlaku polichromii śląskich, jest najcenniejszym obiektem, jednym z najcenniejszych w Polsce. Rozmawialiśmy już o szczegółach, o złożeniu wniosku o wpisanie tego kościoła na listę pomników historii - dodaje Radosław Preis.

Do tej pory, na liście 105 pomników historii znajduje się 6 obiektów z Opolszczyzny. Wśród nich jest leżący kilkanaście kilometrów od Małujowic Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Radosław Preis
Radosław Preis

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 21:15 Przebiegli ponad 400 kilometrów górskim szlakiem, by zachęcić mężczyzn do regularnego badania się 440 kilometrów górskiego szlaku w 6 dni pokonało dwóch mieszkańców Opolszczyzny. W ten sposób chcieli promować profilaktyczne badania w kierunku nowotworów… » więcej 2020-09-26, godz. 21:00 Kochają orzeszki leszczynowe, a można je spotkać w gęstych lasach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. To orzesznice… Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego prowadzą inwentaryzację gryzoni popielicowatych na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Pracownicy Instytutu Biologii… » więcej 2020-09-26, godz. 20:30 Raport dnia: kolejne 2 ofiary COVID-19 w regionie. Ostatniej doby przybyło też 32 chorych i 19 ozdrowieńców Kolejne dwie ofiary śmiertelne koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w regionie przybyło też 32 zarażonych i 19 ozdrowieńców. » więcej 2020-09-26, godz. 18:15 Brzeg: biesiada pod znakiem upamiętnienia Bitwy Warszawskiej Koncerty, pokazy dawnego żołnierskiego wyposażenia i wspólna zabawa - to wszystko czeka na gości trwającej do jutra (27.09) Brzeskiej Biesiady Piwnej. » więcej 2020-09-26, godz. 17:00 Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Dołączyć do nich można w każdej chwili, bo odbywają się on-line Do niedzieli (27.09) potrwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W tym roku, w związku z pandemią, wydarzenie to odbywa się online. W programie znalazły się… » więcej 2020-09-26, godz. 16:44 Tradycyjny opolski żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych Żur żyniaty na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych, w kategorii gotowe dania i potrawy. To 69 produkt z Opolszczyzny. O wpis na listę starało się… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 30 lat Opolskiej Izby Lekarskiej. "Nasze bezpieczeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa naszych chorych" [ZDJĘCIA] Działają w interesie społecznym, dbają o rzetelność wykonywania zawodu i pracy lekarzy. To tylko część zadań, jakie realizuje od 30 lat Opolska Izba… » więcej 2020-09-26, godz. 15:15 Komprachcice: nowe miejsce do handlu obwoźnego W Komprachcicach powstał nowy parking, który będzie jednocześnie wykorzystywany do handlu obwoźnego. Jak informuje tamtejszy samorząd, dotychczasowa lokalizacja… » więcej 2020-09-26, godz. 14:20 W niedzielę 8. Święto Plonów i Targi Miodów w Muzeum Wsi Opolskiej 8. Święto Plonów i Targi Miodów już w niedzielę (27.09) w opolskim skansenie. Będzie można skosztować regionalnych potraw, spotkać twórców ludowych… » więcej 2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***