Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-31, 21:40 Autor: Daniel Klimczak

Czy kościół w Małujowicach będzie pomnikiem historii? "Rozmawiamy o złożeniu wniosku"

Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Narodowy Instytut Dziedzictwa przygląda się kościołom w powiecie brzeskim. Niewykluczone, że jeden z nich wkrótce zostanie pomnikiem historii.
Niedawna wizyta dyrektora tej instytucji była okazją do rozmów na temat promocji zabytków ziemi brzeskiej, jak i ochrony tych, które zaliczane są do zagrożonych. Jednym z takich obiektów jest XVI-wieczny kościół w Obórkach, będący jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce.

- Właścicielem jest Kościół Polskokatolicki. Nie ma tu już osób tej wiary, więc kościół przestał być użytkowany. Rozmawialiśmy o tym, jakie działania podjąć, żeby te obiekty uratować, żeby one dostały nową funkcję i mogły w dalszym ciągu funkcjonować - wyjaśnia Powiatowy Konserwator Zabytków w Brzegu, Radosław Preis.

Ponadto, delegacja odwiedziła kościół Piotra i Pawła w Brzegu, a także obiekty sakralne w Lewinie Brzeskim i Michałowie, będące przykładami kościołów śląskich z zachowanym cennym wyposażeniem wnętrz.

Sporo czasu poświęcono również wizycie w Małujowicach, gdzie znajduje się obiekt zwany "śląską Sykstyną". Samorządowcy chcą, by jego walory zostały potwierdzone wpisaniem na listę najważniejszych zabytków w Polsce.

- Ten kościół, stanowiący część szlaku polichromii śląskich, jest najcenniejszym obiektem, jednym z najcenniejszych w Polsce. Rozmawialiśmy już o szczegółach, o złożeniu wniosku o wpisanie tego kościoła na listę pomników historii - dodaje Radosław Preis.

Do tej pory, na liście 105 pomników historii znajduje się 6 obiektów z Opolszczyzny. Wśród nich jest leżący kilkanaście kilometrów od Małujowic Zamek Piastów Śląskich w Brzegu.
Radosław Preis
Radosław Preis

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Górnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Górna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Nysa: gmina dołoży pieniądze do budowy kolumbarium Nysa ogłosiła kolejny przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Wcześniej do konkursu na wykonanie pierwszego etapu prac stanęła… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »