Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-19, 09:00 Autor: Daniel Klimczak

Kościół w Małujowicach jeszcze w tym roku może stać się pomnikiem historii. "Byłoby to wielkie wyróżnienie dla zabytkowej świątyni"

Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Kościół w Małujowicach [fot. Parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach]
Niewykluczone, że jeszcze w tym roku, zabytkowy kościół w Małujowicach zostanie wpisany na listę Pomników Historii. Miejscowej parafii, we współpracy z gminą i powiatem, udało się już skompletować niezbędną dokumentację, która trafiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Starania o przyznanie tytułu trwają już od kilku lat. Jak wskazuje proboszcz miejscowej parafii, a jednocześnie kustosz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, wiele wskazuje na to, że świątynia zostanie wpisana na listę pomników historii niedługo po wakacjach.

- Wszystko jest tak dopracowane, że władze lokalne mi obiecały, że we wrześniu będzie ogłoszony w sposób uroczysty kościół jako pomnik historii. Jest to wyróżnienie obiektu, że i Warszawa, i przedstawiciele województwa, stwierdzili, że jest to zabytek takiej rangi - dodaje.

Jeśli do tego dojdzie, kościół stanie się 7. w regionie, a jednocześnie 2. w powiecie, po Zamku Piastów Śląskich, zabytkiem uhonorowanym tym tytułem.

Zdaniem historyków, na szczególną uwagę zasługują liczne polichromie zdobiące sanktuarium. Malowidła zajmują łączną powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych i powstawały na przestrzeni 150 lat. Ponadto, we wnętrzu znajduje się także największy na terenie Polski strop patronowy złożony z prawie 650 licznie zdobionych desek.
ks. Mieczysław Tomasz Sałowski

Wiadomości z regionu

2020-11-29, godz. 17:00 Restauracje bez wigilii firmowych. "Co roku mieliśmy ich mnóstwo" W tym roku pracownicy nie spotkają się na firmowych wigiliach. Ze względu na pandemię i trwające obostrzenia pracodawcy zrezygnowali z organizacji spotkań… » więcej 2020-11-29, godz. 15:30 Przebudowa systemu oświetlenia w Kędzierzynie-Koźlu doceniona przez Polską Izbę Ekologii Gmina Kędzierzyn-Koźle wyróżniona przez Polską Izbę Ekologii. Ekolaur został przyznany w kategorii Energooszczędność, efektywność energetyczna” za… » więcej 2020-11-29, godz. 15:15 Uwaga kierowcy i piesi! Wieczorem i nad ranem na ulicach oraz chodnikach w regionie może być ślisko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwości wystąpienia oblodzenia dla całego województwa. » więcej 2020-11-29, godz. 14:30 Opolskie pielęgniarki i położne mogą liczyć na pomoc psychologiczną. "One bardzo emocjonalnie przeżywają czas tej… Personel medyczny w czasie pandemii walczy nie tylko z koronawirusem, ale również z ogromnym obciążeniem psychicznym. W naszym województwie pielęgniarki… » więcej 2020-11-29, godz. 13:09 Bp Andrzej Czaja na tegoroczny adwent: "Uważajcie, czuwajcie, bo Pan przychodzi i jest z nami" Pierwszą niedzielą adwentu Kościół katolicki rozpoczyna dziś (29.11) nowy rok liturgiczny. Adwent jest bezpośrednim czasem przygotowania do świąt Bożego… » więcej 2020-11-29, godz. 10:59 Raport MZ: ponad 11 tysięcy nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie mamy 432 zakażenia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych przypadkach zakażenia, w tym o 432 na Opolszczyźnie. » więcej 2020-11-29, godz. 10:15 Młodzieżowa Rada Gminy Strzelce Opolskie prowadzi konsultacje dotyczące projektu skateparku Chcą zadbać o przestrzeń dla młodzieży w Strzelcach Opolskich, gdzie miłośnicy rolek i deskorolek mogliby bezpiecznie oddawać się swojej pasji. Młodzieżowa… » więcej 2020-11-29, godz. 09:15 Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu wydało charytatywny kalendarz ze swoimi podopiecznymi Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami wydało charytatywny kalendarz, którego bohaterami są psy odebrane w trakcie interwencji. Dzięki pomocy wolontariuszy czworonogi… » więcej 2020-11-28, godz. 21:15 W gorączce zakupów nie traćmy głowy! Warto porównywać ceny i sprawdzać ofertę różnych sprzedawców W tygodniu handlowych promocji i w gorączce przedświątecznych zakupów warto dokładnie porównywać ceny konkretnych towarów nie dając się 'złapać' na… » więcej 2020-11-28, godz. 20:52 RAPORT DNIA: 429 nowych zachorowań i 18 ofiar śmiertelnych na Opolszczyźnie 429 nowych przypadków koronawirusa i 18 kolejnych ofiar śmiertelnych to bilans ostatniej doby pandemii na Opolszczyźnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »