Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-14, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Oleski Pomnik Historii przechodzi renowację. Trwa konserwacja wnętrz kościoła świętej Anny

Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Kościół świętej Anny w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Do czterech polskich miast wywieziono ołtarze zabytkowego kościoła świętej Anny w Oleśnie. Chodzi oczywiście o prace konserwatorskie, bo wewnątrz drewnianej świątyni trwa szersza renowacja.
Kościół, jako Pomnik Historii, ma kilka ołtarzy różnej wartości, ale wszystkie są wpisane do rejestru zabytków. Dwa z nich udało się już odrestaurować: ołtarz świętej Anny i ołtarz Orędowników Pańskich, przy dotacji z urzędu marszałkowskiego i dzięki zbiórkom parafian. Dokąd wyjechały pozostałe ołtarze?

- Jeden jest w Krakowie, drugi w Nysie, a trzeci w Rzeszowie. Prace przy niewielkich ołtarzach są realizowane w uzgodnieniu z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Najpierw musiały być odkrywki, później są decyzje i ramowy program prac. Trzeba odpowiednio je zakonserwować, a następnie jest malowanie i restaurowanie - mówi ksiądz Walter Lenart, proboszcz parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

Ołtarze mają powrócić do Olesna w marcu. - Wewnątrz kościoła potrzebny jest również remont podłóg - dodaje proboszcz Lenart.

- Ostatnio wynikła robota dodatkowa. W jednej z kaplic kamienna czy cementowa mensa ołtarza, na której drewniany ołtarz podtrzymuje się, przechyliła się i wymaga remontu. Trzeba również zająć się badaniami stratygraficznymi. Odkrywa się farby na drzwiach i oknach, żeby określić, czy warstwy są wtórne, z jakiego okresu i co było pod spodem.

Ksiądz Lenart przypomina, że kiedyś ściany kościoła były pomalowane na zielono, ale tę farbę zdjęto około 30 lat temu.
Walter Lenart 1
Walter Lenart 2

Wiadomości z regionu

2022-08-16, godz. 20:47 Wyglądało niebezpiecznie. W Odrze w Krapkowicach znaleziono beczkę z podejrzaną substancją Na szczęście był to tylko fałszywy alarm, choć wyglądało niebezpiecznie. Mowa o znalezionej w Odrze na wysokości ulicy Kolejowej w Krapkowicach beczce… » więcej 2022-08-16, godz. 19:59 GIOŚ: stan Odry stabilizuje się. Ujęcia wody pitnej są badane regularnie Stan Odry stabilizuje się, parametry wracają do stanu typowego dla rzeki o tej porze roku - powiedziała we wtorek zastępczyni Głównego Inspektora Ochrony… » więcej 2022-08-16, godz. 19:45 O miesiąc wcześniej niż zwykle rusza opolski program szczepień przeciwko grypie. To propozycja dla osób 65+ Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia mogą już korzystać z bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie. Dostępne są one w czterech przychodniach miejskich:… » więcej 2022-08-16, godz. 18:30 5 zastępów straży pożarnej gasi pożar mieszkania w Strzelcach Opolskich. Nie ma osób poszkodowanych Niebezpieczne zdarzenie w Strzelcach Opolskich. Po godzinie 17:00 w bloku przy ulicy Krakowskiej 43 doszło do pożaru kuchni w mieszkaniu na 3 piętrze. » więcej 2022-08-16, godz. 18:00 Poseł Zembaczyński pyta wojewodę o Odrę Poseł Witold Zembaczyński chce dowiedzieć się, jakie działania podjął wojewoda opolski Sławomir Kłosowski w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze… » więcej 2022-08-16, godz. 17:30 Łubniany smakują Frankfurterkranzem. Ta podopolska gmina była kolejną na naszej jubileuszowej mapie [ZDJĘCIA] Dużo zieleni, spokoju i całkiem sporo smacznych produktów. Nasza wakacyjna, jubileuszowa akcja dotarła dzisiaj (16.08) do Łubnian. To był już 49. przystanek… » więcej 2022-08-16, godz. 16:45 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał pieniądze strażakom ochotnikom 48 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z czterech powiatów: nyskiego, brzeskiego, namysłowskiego i kluczborskiego otrzymało wsparcie finansowe z Wojewódzkiego… » więcej 2022-08-16, godz. 16:11 Dzieci z ukraińskiego Kałusza z wizytą na Opolszczyźnie 35-osobowa grupa dzieci i młodzieży ze szkoły specjalnej w Kałuszu w Ukrainie zwiedza Opolszczyznę. Wypoczynek ma związek z prowadzonym od 11 lat projektem… » więcej 2022-08-16, godz. 15:00 Ireneusz Jaki i Mateusz Filipowski odpierają zarzuty posła Zembaczyńskiego o źle prowadzonych finansach w spółce… 'Mówienie o tym, że w spółce była prowadzona księgowość kreatywna jest dużym nieporozumieniem' - tak do efektów kontroli w opolskiej spółce WiK, przedstawionych… » więcej 2022-08-16, godz. 14:20 Próbki z Odry będą badane poza krajem. Te z opolskiego odcinka są w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował w wtorek, że wysłał do analizy laboratoryjnej za granicę próbki wody z Odry. Według GIOŚ w zagranicznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »