Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-02-02, 08:30 Autor: Witold Wośtak

Reorganizacja systemu oświaty w Oleśnie. Uczniowie klas 4-8 będą chodzić do jednej szkoły w mieście?

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wachowie [fot. Witold Wośtak]
Publiczna Szkoła Podstawowa w Wachowie [fot. Witold Wośtak]
Oleski magistrat przygotowuje się do zmiany funkcjonowania czterech szkół podstawowych. W gminie jest osiem szkół ośmioklasowych, do których uczęszcza łącznie 1229 uczniów.
Trudno będzie utrzymać osiem podstawówek w tym kształcie. Czynnik ekonomiczny ma znaczenie, bo w ubiegłym roku gmina dostała 12,6 miliona złotych subwencji na szkoły podstawowe, a łącznie wydano na ich utrzymanie ponad 21 milionów.

- Chcemy przeznaczyć szkołę podstawową numer 3 w Oleśnie dla uczniów klas 1-3 z miasta - mówi Janusz Wojczyszyn, sekretarz gminy Olesno.

- Wtedy uczniowie będą kontynuować naukę od klasy czwartej w szkole numer 1. Chcemy również, aby w szkole numer 1 byli od klasy czwartej uczniowie trzech szkół podstawowych z pobliskich miejscowości, czyli Wachowa, Wojciechowa i Sowczyc. Zwyczajnie chodzi o przekształcenie tych placówek wiejskich w szkoły o strukturze klas 1-3.

Podczas spotkań z rodzicami najmłodszych uczniów Janusz Wojczyszyn tłumaczy, że nie chodzi o likwidację którejkolwiek ze szkół. - Szkoła numer 1 da równe szanse edukacyjne starszym uczniom z całej gminy - podkreśla.

- Na tym etapie rozpoczyna się nauczanie przedmiotowe. W szkole numer 1 wszyscy będą mieć równe szanse. Tam jest bardzo dobra baza edukacyjna z pracowniami przedmiotowymi, dygestorium w gabinecie chemicznym. Do tego są dobrze wyposażone pracownie matematyczno-przyrodnicze, pracownie informatyczne oraz dwie sale gimnastyczne.

Rada miejska podjęła uchwały intencyjne, trwa informowanie rodziców o planach, natomiast pozytywną opinię musi wyrazić Kuratorium Oświaty w Opolu. Celem jest wprowadzenie zmian od nowego roku szkolnego.
Janusz Wojczyszyn 1
Janusz Wojczyszyn 2

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »