Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-27, 19:47 Autor: Daniel Klimczak

Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania"

7. Ogólnopolska konferencja Genealogiczna [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
7. Ogólnopolska konferencja Genealogiczna [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
7. Ogólnopolska konferencja Genealogiczna [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
7. Ogólnopolska konferencja Genealogiczna [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między innymi korzystania z ksiąg metrykalnych, prowadzenia poszukiwań poza terenem kraju, czy analizy starych fotografii.
W tym roku ze względu na pandemię konferencja miała nieco inną formę. W Zamku Piastów Śląskich spotkało się jedynie około stu osób, a pozostali zainteresowani mogli śledzić prelekcje za pośrednictwem internetowej transmisji.

Prezes Stowarzyszenia Opolskich Genealogów Jolanta Ilnicka wskazuje, że w ciągu ostatnich miesięcy obserwowany jest dalszy rozwój tej dziedziny nauki, w tym trend związany z sięganiem do dotychczas rzadko wykorzystywanych źródeł.

- Coraz popularniejsze stają się badania DNA. Dla mnie takim odkryciem są teczki grobowe, o których się do tej pory wiele nie mówiło. To są informacje przypisane do miejsca, nie do osoby. Jeśli grób jest likwidowany i są nowe pochówki na nim, to i tak informacje zostają w teczce - tłumaczy.

Jednocześnie Jolanta Ilnicka przyznaje, że ograniczenia związane z koronawirusem, w tym wiosenny lockdown, mogły przyczynić się do popularyzacji i rozwoju dziedziny.

- Archiwa były zamknięte, ale internetowe bazy danych rozwijają się bardzo dobrze. Ludzie mieli czas, częściej zaglądali i rzeczywiście obserwujemy większe zainteresowanie. Nawet na nasze konsultacje przychodzi wielu z pytaniami, bo zaczęli się właśnie interesować, zaczęli swoje poszukiwania - dodaje.

Dodajmy, że cele przyświecające poszukiwaniom genealogicznym to najczęściej chęć zdobycia informacji o własnym pochodzeniu i powiązaniach rodzinnych. Nie brakuje jednak profesjonalistów, których badania niejednokrotnie przyczyniały się do dostarczenia nowego spojrzenia między innymi na losy dawnych władców.
Jolanta Ilnicka
Jolanta Ilnicka

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »