Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-23, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

W brzeskim zamku dyskutowano o sposobach poszukiwania informacji o przodkach. Za nami kolejna edycja konferencji genealogicznej

6. Międzynarodowa Konferencja Genealogiczna w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
6. Międzynarodowa Konferencja Genealogiczna w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
6. Międzynarodowa Konferencja Genealogiczna w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
6. Międzynarodowa Konferencja Genealogiczna w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
6. Międzynarodowa Konferencja Genealogiczna w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
6. Międzynarodowa Konferencja Genealogiczna w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
Około 300 genealogów z Polski i zagranicy przez ostatnie trzy dni gościło w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Podczas 6. edycji Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej, zgłębiali oni swoją wiedzę na temat skutecznych metod ustalania pokrewieństwa.
Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie było adresowane zarówno do profesjonalistów, jak i tych, którzy genealogią zajmują się amatorsko. W ich pracy coraz częściej pomaga nowoczesna technologia. Jolanta Ilnicka, prezes Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy zauważa, że zgłębianie wiedzy w tym zakresie najlepiej rozpocząć od rozmowy z krewnymi.

- Wywiady prowadzimy w rodzinie, najlepiej z najstarszymi osobami. Później sprawdzamy dokumenty domowe. Zobaczymy, jakich wiadomości brakuje, no i wtedy idziemy dalej. Są już specjalne portale, jak na przykład szukajwarchiwach.pl, gdzie możemy już ten zasób zdigitalizowany przez wszystkie archiwa państwowe odnaleźć - wskazuje.

Jak mówi Adam Pszczółkowski ze Związku Szlachty Polskiej, szczegółowe badania dotyczące dziejów danej rodziny, niejednokrotnie pozwalały zweryfikować nieprawdziwe informacje przekazywane z pokolenia na pokolenie.

- Jeżeli już przedstawiamy tego przodka, to przodka należy przedstawić w sposób światły. Że to był wybitny człowiek, bogaty. A nawet jeśli zbiedniał, no to przegrał w karty, czy nieszczęście, wojna była, wszystko stracił. Tymczasem te historie są bardzo różne. Jeżeli ktoś podejmuje te badania, albo rzeczywiście to potwierdzi, albo zaprzeczy temu - wyjaśnia.

Najczęściej wykorzystywanymi przez genealogów dokumentami są akty urzędów stanu cywilnego. Niejednokrotnie pomocne okazują się też księgi parafialne, czy dokumenty z zakładów pracy, szkół lub akta urzędów repatriacyjnych działających po II wojnie światowej.
Jolanta Ilnicka
Adam Pszczółkowski

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »