Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-27, 21:00 Autor: Daniel Klimczak

RAPORT DNIA: 16 nowych przypadków koronawirusa i kolejny zgon na Opolszczyźnie. Jest też 13 nowych ozdrowieńców

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
16 nowych zakażeń koronawirusem i jeden zgon pacjenta zarażonego COVID-19 stwierdzono w ciągu ostatniej doby na terenie województwa. Mamy też 13 nowych ozdrowieńców.
Jak podają służby wojewody, zmarły to 51-letni mężczyzna, który przebywał w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Pochodzący z powiatu kluczborskiego pacjent był obciążony chorobami współistniejącymi. To 79. ofiara koronawirusa na Opolszczyźnie.

Na mapie nowych zachorowań w regionie dominuje powiat brzeski, gdzie COVID-19 wykryto wśród 9 osób. To dwójka dzieci, dwóch mężczyzn i dwie kobiety w wieku średnim, mężczyzna i kobieta w sile wieku oraz nastolatka. Jedna z kobiet w wieku średnim hospitalizowana jest w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Pozostali poddani są izolacji domowej.

W stolicy regionu zakażonych jest dwóch mężczyzn w wieku średnim, z czego jeden przebywa w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Jego stan zdrowia jest stabilny. Natomiast w powiecie opolskim koronawirus potwierdzono u mężczyzny w sile wieku, który także hospitalizowany jest w szpitalu przy ul. Katowickiej w Opolu. COVID-19 stwierdzono także u seniorki w powiecie strzeleckim, która także poddana jest hospitalizacji w Szpitalu Wojewódzkim. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zakażona jest kobieta w sile wieku, która przebywa w szpitalu wielospecjalistycznym w Kędzierzynie-Koźlu. W powiecie prudnickim pozytywny wynik uzyskał senior, który też wymaga leczenia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Zakażenie COVID-19 potwierdzono też u mężczyzny w wieku średnim z powiatu prudnickiego.

Tym samym od początku epidemii w regionie zachorowało 2254 mieszkańców. Z chorobą obecnie zmagają się 444 osoby, spośród których 67 przebywa na oddziałach szpitalnych.

Wśród osób, które w ciągu ostatniej doby pokonały chorobę, trójka to mieszkańcy powiatu kluczborskiego. Jeden z ozdrowieńców przebywał w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. W powiecie opolskim ozdrowiało 3 mieszkańców. Natomiast w stolicy regionu, powiecie krapkowickim i kędzierzyńsko-kozielskim - po dwóch mieszkańców. W powiecie brzeskim wyzdrowiał jeden mieszkaniec. To oznacza, że od początku epidemii w regionie wyzdrowiało już 1731 mieszkańców.

Wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek - zarażony koronawirusem. Włodarz gminy poinformował o tym w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej magistratu. Samorządowiec napisał, że w czwartek (24.09) zrobił test na COVID-19 po dwutygodniowej kwarantannie, którą sam na siebie nałożył. Jak przekazał, w ostatnim czasie miał kontakt z jednym z burmistrzów, u którego stwierdzono obecność COVID-19 w organizmie. Wójt zapewnił, że czuje się dobrze i nadal przebywa w izolacji domowej.

Epidemia spowodowała opóźnienia na budowie centrum przesiadkowego Opole Wschodnie. Jak podaje Miejski Zarząd Dróg, wykonawca zawnioskował o przesunięcie terminu zakończenia prac o 2 miesiące. Oznacza to, że realizacja inwestycji przeciągnie się z czerwca przyszłego roku do sierpnia.

Pandemia nie spowodowała za to rezygnacji z przeprowadzenia tegorocznego Rajdu Festiwalowego, choć impreza odbyła się z mniejszym niż dotąd rozmachem. Na starcie stawiło się mniej załóg niż w poprzednich latach, a trasę wyścigu ograniczono do 2-kilometrowej pętli wytyczonej częściowo Obwodnicą Piastowską.

Obostrzenia związane z koronawirusem wpłynęły natomiast pozytywnie na rozwój genealogii. To jeden z wniosków płynących z Ogólnopolskiej Konferencji Genealogicznej, która przez mijający weekend odbywała się w Brzegu. W czasie lockdownu więcej osób znalazło czas na poszukiwanie wiedzy na temat swoich przodków, przeglądając w tym celu internetowe bazy danych. Także w sieci można było obejrzeć prelekcje wygłoszone w czasie tegorocznej konferencji. To rozwiązanie skierowane do tych, którzy z powodu ograniczeń nie mogli pojawić się na Zamku Piastów Śląskich.

W całym kraju w ciągu ostatniej doby stwierdzono 1350 nowych przypadków zachorowań na COVID-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 8 zgonach. Najwięcej chorych przybyło na Mazowszu, gdzie pozytywny wynik dały badania przeprowadzone u 193 osób. O dwa nowe zakażenia mniej stwierdzono w województwie pomorskim. Wśród regionów z największą liczbą nowych zachorowań znajdują się też Małopolska (152) oraz Wielkopolska (102).

Obecnie w Polsce hospitalizowane są 2223 osoby zmagające się z patogenem. 124 z nich są wspomagane przez respiratory. Według dzisiejszych danych, 139 460 osób objętych jest kwarantanną, a 16 368 - nadzorem epidemiologicznym.

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia podało, że od początku pandemii, wirusa z Chin udało się pokonać w naszym kraju 67 904 osobom.

Wiadomości z regionu

2020-11-23, godz. 21:45 Przystosowanie i zabezpieczenie kadr. To główny cel państowej pomocy dla Domów Pomocy Społecznej w regionie Przygotowanie i zabezpieczenie Domów Pomocy Społecznej przed wzrostem zakażeń wywołanych wirusem SARS-CoV-2. W tym celu ma zostać wykorzystana III tegoroczna… » więcej 2020-11-23, godz. 20:30 Nauczyciele mogą starać się o 500 złotych rządowego dofinansowania do zakupu sprzętu Nauczyciele prowadzący nauczanie zdalne w szkołach publicznych i niepublicznych w regionie mogą starać się o dodatkowe 500 złotych rządowego wsparcia. Dofinansowanie… » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Raport dnia: spadła liczba zakażeń. Na Opolszczyźnie niecałe pół tysiąca nowych przypadków Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minionej doby COVID-19 potwierdzono u 493 mieszkańców Opolszczyzny. Zmarły dwie osoby. » więcej 2020-11-23, godz. 20:00 Ponad 170 pacjentów zarażonych COVID-19 w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. Wśród nich są noworodki z podejrzeniem… 172 pacjentów zarażonych koronawirusem znajduje się aktualnie w kędzierzyńsko-kozielskim szpitalu. W tej grupie jest 16 osób wymagających podłączenia… » więcej 2020-11-23, godz. 19:40 Trzech kapłanów z diecezji opolskiej przegrało walkę z koronawirusem Trzech opolskich księży zmarło z powodu COVID-19. Dwóch z nich było czynnymi proboszczami. » więcej 2020-11-23, godz. 19:00 MEN szykuje zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Ma być mniej zadań i mniej lektur W związku z pandemią koronawirusa i wydłużeniem zdalnego nauczania do Świąt Bożego Narodzenia, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmienia wymagania dotyczące… » więcej 2020-11-23, godz. 18:27 Czołowe zderzenie dwóch osobówek między Nysą a Korfantowem. Na miejsce leci LPR Czołowe zderzenie samochodów osobowych na trasie między Nysą a Korfantowem na drodze wojewódzkiej nr 407. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwie osoby są… » więcej 2020-11-23, godz. 17:45 Marzą o opale na zimę, kurtce czy zapasie żywności. Ponad 200 rodzin ma już swoich darczyńców w ramach Szlachetnej… Marzą o opale na zimę, ciepłych kurtkach czy zapasie żywności. Co roku Szlachetna Paczka dociera do setek tysięcy potrzebujących osób w całym kraju. Choć… » więcej 2020-11-23, godz. 17:15 Honorowi Dawcy Krwi mają swoje święto. Dyrektor RCKiK w Opolu składa życzenia i dziękuje Trwają ogólnopolskie Dni Honorowego Krwiodawstwa. Ten bezcenny lek jest szczególnie ważny w tym roku, kiedy również Polska zmaga się z epidemią korona… » więcej 2020-11-23, godz. 16:00 Politycy PO o wielkich stratach inwestycyjnych dla regionu po ewentualnym wecie Polski dla budżetu UE 'Polska sypie piach w tryby Unii Europejskiej'. Tak o możliwym wecie Polski wobec budżetu wspólnoty mówili na konferencji prasowej politycy Platformy Obyw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***