Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-27, 12:29 Autor: Monika Matuszkiewicz

Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie [ZDJĘCIA]

VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
VIII Święto Plonów i Targi Miodów [fot.M.Matuszkiewicz]
Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko mają okazję do posmakowania i zobaczenia regionalnych potraw z całego kraju oraz posłuchania zespołów folklorystycznych.
- Przyjeżdżamy tutaj już od kilku lat i zawsze staramy się zachęcić ludzi do skosztowania naszych kresowych potraw - mówi pan Jan, jeden z wystawców. - Mamy kulebiaka ze Lwowa, nadziany kapustą i grzybami. Mamy czebureka, to jest wielki tatarski pieróg nadziewany mięsem, przyprawami i kefirem. - Mamy syropy lawendowe własnej roboty, wodę lawendową, która rewelacyjnie się sprawdza na łagodzenie ukąszeń po owadach i fajnie działa na oparzenia słoneczne. Poza tym żona mam tutaj, jak widać, wyroby z lawendy suszonej. Są to wianki i bukiety - dodaje Marcin Wagner, właściciel plantacji lawendy w Grodkowie.

Dla zwiedzających przygotowano również pokazy i prezentacje w zagrodach. Dodatkowo każdy chętny może nauczyć się wypiekać chleb czy rzeźbić w drewnie.

- Przy okazji można pooglądać zabytki i jeszcze będzie można skonsumować różne wyroby, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym - uczestnicy. - Widziałam tutaj porcelanę naszą opolską i bolesławiecką, były też ciasta drożdżowe po drodze, wędliny, miody do skosztowania, a tutaj mamy owieczki. Jest tu co oglądać. - Mnie się bardzo podobają te kolorowe ozdobne wieńce i małe bukieciki w wazonikach. To jest bardzo piękne i kolorowe.

Święto Plonów i Targi Miodów potrwają do godziny 17.00. Wstęp jest bezpłatny.
pan Jan i Marcin Wagner
Uczestnicy

Wiadomości z regionu

2020-12-04, godz. 14:30 Skradzione rowery za kilka tysięcy złotych wróciły do właścicieli. Kradł je 18-latek z powiatu namysłowskiego Chciał wzbogacić się kradnąc rowery, jednak po przywłaszczeniu kilku maszyn dosięgła go ręka sprawiedliwości. Mowa o 18-latku z powiatu namysłowskiego… » więcej 2020-12-04, godz. 13:40 Placówki medyczne mogą już zgłaszać swoją gotowość do szczepienia pacjentów przeciwko COVID-19. Punkt szczepień… Rusza Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Mogą w nim uczestniczyć przychodnie POZ, lekarze prowadzący samodzielną praktykę oraz szpitale, w tym… » więcej 2020-12-04, godz. 13:15 Świąteczna iluminacja Opola już w ten weekend W ten weekend (5-6.12) opolska Starówka zamieni się Krainę Światła i Ciepła. Świąteczna iluminacja obejmie Rynek, ulicę Krakowską i plac Wolności. » więcej 2020-12-04, godz. 12:30 Śląska Straż Graniczna szuka kandydatów do służby Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu planuje w przyszłym roku przyjąć w swoje szeregi 20 osób. Już teraz osoby zainteresowane służbą w formacji… » więcej 2020-12-04, godz. 12:15 Bez mszy, marszów i spotkań. "Biali" górnicy z Opolszczyzny świętują w domach Świętują, ale w domach. Mowa o górnikach, bo dzisiaj (4.12) jest ich święto. Co roku z okazji Barbórki odprawiano uroczyste msze święte, były marsze… » więcej 2020-12-04, godz. 11:40 Raport MZ: minionej doby w kraju zmarło 531 osób. Na Opolszczyźnie prawie 450 nowych przypadków COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 449 na Opolszczyźnie. Minionej doby w kraju zmarło 531 osób… » więcej 2020-12-04, godz. 10:30 Świąteczna iluminacja w Nysie. Trwa montaż miejskiej choinki, atrakcje przygotował także powiat Już dziś (04.12) ma nastąpić rozświetlenie świątecznej iluminacji Nysy. Na ulicach miasta pojawiły się prawie wszystkie zaplanowane ozdoby, a jedną z… » więcej 2020-12-04, godz. 10:00 Koła Gospodyń Wiejskich rozwijają się prężnie. Wspomaga je opolski ARiMR Współpraca rozpoczęła się w 2018 roku. Pomoc agencji w skali kraju to kwota 40 mln złotych. » więcej 2020-12-04, godz. 09:30 NFZ wypłaci 180 tysięcy złotych za nadwykonania dla fundacji DOM. Działalność organizacji nie będzie zagrożona Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym poinformowała, że opolski oddział NFZ wypłaci blisko 180 tysięcy złotych za tzw. nadwykonania… » więcej 2020-12-04, godz. 08:15 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. W Kotorzu Wielkim dachowało auto osobowe [AKTUALIZACJA] Wypadek na drodze powiatowej w Kotorzu Wielkim w gminie Turawa. Około godziny 07:30 na ulicy Opolskiej dachowało auto osobowe, którym do pracy jechał jeden… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »