Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-03-01, 18:31 Autor: Mariusz Majeran

Mimo pandemii duże zainteresowanie Konkursem Kroszonki Opolskie 2021

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Muzeum Wsi Opolskiej zdecydowało się zorganizować XXX Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej "Kroszonki Opolskie 2021". Tym razem jednak uczestnicy nie wykonywali kroszonek w siedzibie muzeum a w swoich domach.
- Do piątku włącznie czekaliśmy na zgłoszone na konkurs eksponaty - podkreśla dyrektor opolskiego skansenu Jarosław Gałęza.

- Pierwszy raz w historii muzeum konkurs kroszonkarski odbył się w takim trybie trochę zdalnym. Nie dało się zaprosić uczestników konkursu, jak to zawsze było, do siedziby muzeum, żeby te prace na miejscu były wykonane. Widzę, że zainteresowanie uczestników w tym wydarzeniu jest, bo mniej więcej po siedemdziesiąt osób się zgłosiło w dwóch grupach wiekowych: do 18. roku życia i twórcy ludowi oraz osoby dorosłe.

- Zwykle prezentujemy nagrodzone prace podczas jarmarku wielkanocnego - dodaje dyrektor. - Być może się okaże, że nie będzie takiej możliwości szybkiego pokazania tych kroszonek w takiej, powiedziałbym, namacalnej formie. Cały czas analizujemy sytuację. Za niecały miesiąc będzie Niedziela Palmowa, czyli tradycyjny moment, kiedy organizujemy Jarmark Wielkanocny. Szykujemy jakąś formę, wersję imprezy. Przy czym z góry wiemy, że jeżeli do tego dojdzie, to na pewno nie będzie to w takiej rozbudowanej wersji, jak to miało dotychczas miejsce.

W tym roku Niedziela Palmowa przypada 28 marca. Jeśli wystawa nie dojdzie do skutku w tym dniu, to nagrodzone prace będzie można zobaczyć w internecie.
Jarosła Gałęza cz. 1
Jarosła Gałęza cz. 2

Kultura i rozrywka

2021-04-13, godz. 20:50 Zmiana terminów II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej Jeszcze do 14 maja można przesyłać zgłoszenia do II Krajowego Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. W związku z nowymi obostrzeniami i zamknięciem przedszkoli… » więcej 2021-04-13, godz. 16:20 Grafika towarzyszy mu przez całe życie, teraz został doceniony Arkadiusz Szymków-Stadnicki zajął III miejsce w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Sztuki Osób Niepełnosprawnych w kategorii grafika i r… » więcej 2021-04-12, godz. 16:15 Biblioteka w Głogówku zachęca miłośników poezji do wzięcia udziału w konkursie 'Biblioteka naszych marzeń' to tytuł konkursu poetyckiego organizowanego przez Miejską i Gminą Bibliotekę w Głogówku. Każdy, komu bliska jest poezja, kto… » więcej 2021-04-11, godz. 14:30 Głubczycki ,,Rolniczak” uczestniczył w ogólnopolskiej akcji czytania powieści ,,Jeżycjady” Dobiegła końca V edycja ,,Ogólnopolskiego czytania Jeżycjady”, poszczególnych tomów książek Małgorzaty Musierowicz o losach rodziny Borejków. W tegorocznym… » więcej 2021-04-10, godz. 19:27 Znamy wstępne plany tegorocznego "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" w Mosznej Nieco później niż zwykle, w krótszym przedziale czasowym i w plenerze - tak zapowiada się tegoroczny 37. Festiwal 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im… » więcej 2021-04-10, godz. 16:39 Kluczbork: troska o zdrowie znów wygrywa z koncertowymi planami Inauguracja 36. Kluczborskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej ponownie została przesunięta. Powodem podjęcia decyzji o przeniesieniu kolejnego koncertu… » więcej 2021-04-10, godz. 12:35 Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka W Łodzi przyjaciele, artyści i wierni fani żegnają legendę polskiej muzyki Krzysztofa Krawczyka. Pogrzeb ma charakter państwowy. Uroczystości pogrzebowe… » więcej 2021-04-10, godz. 09:45 II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" proponuje 20 produkcji online Instytut Pamięci Narodowej po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal Filmów o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. W programie znalazły się filmy z całego… » więcej 2021-04-09, godz. 20:15 "W drodze do Polski..." konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży 'W drodze do Polski - wspomnienie powstań śląskich' to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województw śląskiego i opolskiego… » więcej 2021-04-09, godz. 17:02 Baśniowa gra terenowa na Wzgórzu Uniwersyteckim z książką pod pachą! 'Rozczytane wzgórze i jego podnóże' to gra terenowa, do udziału w której zaprasza Oddział Dziecięco-Młodzieżowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »