Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-23, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Ratusz rozwiewa wątpliwości pracowników MOPR-u dotyczące podwyżek. "W 2020 roku takiej decyzji nie podejmiemy"

G. Marcjasz, P. Zych i M. Kozak [fot. Witold Wośtak]
G. Marcjasz, P. Zych i M. Kozak [fot. Witold Wośtak]
- Oczekiwania co do podwyżek są zrozumiałe, ale w 2020 roku nie podejmiemy decyzji - tak Przemysław Zych, wiceprezydent Opola, odniósł się na konferencji prasowej do protestu pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Od wczoraj (22.09) w mieście krąży samochód nagłaśniający akcję protestacyjną. Wiceprezydent podkreśla, że na mocy porozumienia z 2017 roku pensja każdego pracownika wzrosła do ubiegłego roku o 640 złotych, czyli o 100 złotych więcej, niż ustalono.

- W trakcie obowiązującego porozumienia pojawiło się kolejne roszczenie, tym razem o tysiąc złotych podwyżki - mówi Przemysław Zych.

- My dzisiaj koncentrujemy się przede wszystkim na tym, aby utrzymać płynność wydatków bieżących. Biorąc pod uwagę skalę pieniędzy spływających do nas jako dochód i to, o ile są mniejsze, priorytetem jest również ustrzeżenie się sytuacji, gdzie będziemy musieli zwalniać pracowników. Najważniejsze jest utrzymanie status quo zatrudnienia.

Opole zatrudnia ponad 5 tysięcy osób w 104 jednostkach. Jak mówi Grzegorz Marcjasz, sekretarz urzędu miasta, pozostali pracownicy również oczekują podwyżek. - Inaczej umawialiśmy się ze związkami zawodowymi MOPR-u na spotkaniu 3 września - zaznacza.

- Prosiliśmy o czas, bo jesteśmy na etapie projektowania budżetu na 2021 rok. Trudna jest więc rola pana prezydenta, pani skarbnik i służb finansowych, żeby złożyć teraz dobry budżet. Zwracaliśmy się do związków zawodowych o czas do końca października i oczywiście odpowiedzieli, że zgadzają się.

MOPR zatrudnia 245 osób, z czego około 100 pracowników należy do związków zawodowych. Małgorzata Kozak, wicedyrektor jednostki, dodaje, że część pracowników jest zaskoczona najnowszą formą protestu.

- Kiedy przejeżdża obok ten samochód z głośnikiem, niektórzy pracownicy stoją przy oknach i biją brawo, ale część osób mówi, że wstydzi się. Dla mnie to jest bardzo trudna sytuacja, bo przez wiele lat tworzyliśmy zgrany zespół, a teraz wszyscy chyba trochę pogubiliśmy się w tym. Ja jestem przekonana: ludziom chodzi o to, że coraz mniej rzeczy mogą kupić za swoją wypłatę.

Maria Kamińska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników MOPR w Opolu przyznaje, że część argumentów miasta jest słuszna. - Nie można natomiast mówić, że nagle dostaliśmy 640 złotych do podstawy - zaznacza.

- Ta pensja nie została podniesiona za jednym razem, bo była zwiększana przez kilka ostatnich lat o kwoty rzędu 150-250 złotych. Jeśli mówimy o kwocie brutto, na rękę pracownik nawet nie odczuł tego. Inflacja praktycznie zjadła te podwyżki. Sytuacja sprzed kilku lat jedynie zmieniała czy wyrównywała totalny dramat w ośrodku do sytuacji i tak złej.

Maria Kamińska ocenia, że kwestia koronawirusa jest drugoplanowa, bo spór rozpoczął się wcześniej.
Przemysław Zych
Grzegorz Marcjasz
Małgorzata Kozak
Maria Kamińska

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 09:40 Marcin Ociepa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: "Nie tworzymy alternatywnej dla PiS większości" - Rozmowy z Pawłem Kukizem cały czas są prowadzone, dotyczą wybranych aspektów i są bliskie zakończenia z uzyskaniem konsensusu - przyznał w porannej Loży… » więcej 2021-04-12, godz. 09:29 Wypuścili do stawu w Dobrej ponad 400 kilogramów ryb Ponad 400 kilogramów żywych ryb zostało wpuszczonych do stawu w Dobrej, w gminie Strzeleczki. To miejsce bardzo lubiane przez wędkarzy, ale także cel spacerów… » więcej 2021-04-12, godz. 09:06 Synoptycy ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu na południu województwa Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ostrzega przed możliwymi opadami śniegu w powiatach nyskim i prudnickim, co w godzinach popołudniowych… » więcej 2021-04-12, godz. 07:03 Pożar w gospodarstwie w Kujakowicach Górnych. Nocna akcja strażaków trwała cztery godziny Dziesięć zastępów straży pożarnej brało udział w nocnej akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego w Kujakowicach Górnych w powiecie kluczborskim. Strażacy… » więcej 2021-04-12, godz. 06:30 Drogowcy przechodzą z remontem na drugą stronę jezdni. Zmiany w organizacji ruchu przy Niemodlińskiej w Opolu Od poniedziałku (12.04) kierowcy w Opolu nie będą mogli skręcić z ulicy Niemodlińskiej w Domańskiego. To konsekwencja budowy centrum przesiadkowego Opole… » więcej 2021-04-12, godz. 05:45 Remont DW 454 w Ziemiełowicach. Kierowcy przez 3 miesiące będą musieli korzystać z 60-kilometrowego objazdu W poniedziałek rano (ok. 09.00) zostanie zamknięta droga wojewódzka 454 w okolicy Ziemiełowic. Kierowcy będą musieli korzystać z 60-kilometrowego objazdu… » więcej 2021-04-11, godz. 20:00 Powiat prudnicki rozwija swoje ośrodki edukacyjne. Powstaje nowoczesna pracownia automatyki przemysłowej i szkolne inkubatory… Powiat prudnicki rozwija swoje ośrodki edukacyjne. W ramach dwóch projektów polsko-czeskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku powstaje… » więcej 2021-04-11, godz. 19:45 Raport dnia: 632 zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 11 mieszkańców [INFOGRAFIKA] 632 zakażenia i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 703 nowych… » więcej 2021-04-11, godz. 19:20 Trwają posiedzenia jury w ramach konkursu "Opolska Marka". "Wybieramy laureatów i wyróżnionych" Trwają posiedzenia jury w ramach konkursu 'Opolska Marka', którego celem jest wyróżnienie najlepszych produktów, usług, inicjatyw i pracodawców w regionie… » więcej 2021-04-11, godz. 18:00 "Nasza opolska wieś widziana oczami dziecka". Konkurs plastyczny ARiMR Ukazanie piękna wiejskiego krajobrazu i promowanie szacunku do polskiej wsi - to główne założenia przyświecające konkursowi plastycznemu organizowanemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »