Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-18, 20:00 Autor: Katarzyna Doros

Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt

Sejm [fot.polskieradio]
Sejm [fot.polskieradio]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Katarzyna Czochara [fot. Wojciech Szczepanik]
Violetta Porowska w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Wojciech Szczepanik]
Violetta Porowska w Plenerowym Studiu Radia Opole [fot. Wojciech Szczepanik]
Janusz Kowalski [fot. Jan Mika]
Janusz Kowalski [fot. Jan Mika]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości - tak poseł Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur PiS skomentowała głosowanie nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt.
Ustawę poparło 356 posłów, przeciw było 75, wstrzymało się 18.

Za głosowało 176 posłów klubu PiS, przeciw było 38, a wstrzymało się 15.

- Przekaz prezesa partii był jednoznaczny. Wszyscy ci posłowie, którzy nie zagłosują zgodnie z pisowską przecież propozycją ustawy o ochronie zwierząt, poniosą bardzo surowe konsekwencje, łącznie z usunięciem z partii. I tak się stało, że dzisiaj (18.09) 14 posłów, którzy wbrew dyscyplinie partyjnej sprzeciwili się, zostali zawieszeni. Również pani Katarzyna Czochara, która miała pełną świadomość tego, że takie będą konsekwencje - mówi Violetta Porowska.

Poseł Katarzyna Czochara odpowiada, że to nie było głosowanie przeciw Prawu i Sprawiedliwości ani przeciwko prezesowi Kaczyńskiemu. - Zagłosowałam zgodnie z sumieniem. Jestem przedstawicielką wsi, od urodzenia wychowałam się na wsi, mało tego wychowałam się na gospodarstwie rolnym, znam dokładnie realia i również problemy wsi, dlatego w tym jednym przypadku po prostu nie mogłam zagłosować inaczej - dodaje.

Czy to rozłam Zjednoczonej Prawicy? - Przeciwko nowelizacji głosowali również wszyscy posłowie Solidarnej Polski, a 15 przedstawicieli Porozumienia wstrzymało się od głosu.

Wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski jest spokojny o przyszłość Zjednoczonej Prawicy. - Różnice między PiS, a Solidarną Polską, jak w przypadku nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nie powinny dzielić koalicjantów w kwestiach strategicznych - mówił.

- Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zrobi wszystko, aby Zjednoczona Prawica trwała. Solidarna Polska jest lojalnym partnerem Zjednoczonej Prawicy. Dialog jest po to, żeby szukać rozwiązań. Tym bardziej, że mamy bogatą agendę programową - dodaje.

Zdaniem wiceministra obrony narodowej Marcina Ociepy, jednocześnie wiceprezesa Porozumienia należy wrócić do rozmów koalicyjnych.

- Koalicja Zjednoczonej Prawicy jest najlepszą opcją w obecnym parlamencie - mówił. - Jeszcze ta dyskusja programowa była przed nami, żeby pewne rzeczy dopiąć. Myślę, że nawet gdyby tego czasu było więcej na dyskusję programową, to nie byłoby kontrowersji co do ustawy o ochronie zwierząt.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego.
Violetta Porowska
Katarzyna Czochara
Janusz Kowalski
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2020-12-04, godz. 14:30 Skradzione rowery za kilka tysięcy złotych wróciły do właścicieli. Kradł je 18-latek z powiatu namysłowskiego Chciał wzbogacić się kradnąc rowery, jednak po przywłaszczeniu kilku maszyn dosięgła go ręka sprawiedliwości. Mowa o 18-latku z powiatu namysłowskiego… » więcej 2020-12-04, godz. 13:40 Placówki medyczne mogą już zgłaszać swoją gotowość do szczepienia pacjentów przeciwko COVID-19. Punkt szczepień… Rusza Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Mogą w nim uczestniczyć przychodnie POZ, lekarze prowadzący samodzielną praktykę oraz szpitale, w tym… » więcej 2020-12-04, godz. 13:15 Świąteczna iluminacja Opola już w ten weekend W ten weekend (5-6.12) opolska Starówka zamieni się Krainę Światła i Ciepła. Świąteczna iluminacja obejmie Rynek, ulicę Krakowską i plac Wolności. » więcej 2020-12-04, godz. 12:30 Śląska Straż Graniczna szuka kandydatów do służby Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu planuje w przyszłym roku przyjąć w swoje szeregi 20 osób. Już teraz osoby zainteresowane służbą w formacji… » więcej 2020-12-04, godz. 12:15 Bez mszy, marszów i spotkań. "Biali" górnicy z Opolszczyzny świętują w domach Świętują, ale w domach. Mowa o górnikach, bo dzisiaj (4.12) jest ich święto. Co roku z okazji Barbórki odprawiano uroczyste msze święte, były marsze… » więcej 2020-12-04, godz. 11:40 Raport MZ: minionej doby w kraju zmarło 531 osób. Na Opolszczyźnie prawie 450 nowych przypadków COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 239 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 449 na Opolszczyźnie. Minionej doby w kraju zmarło 531 osób… » więcej 2020-12-04, godz. 10:30 Świąteczna iluminacja w Nysie. Trwa montaż miejskiej choinki, atrakcje przygotował także powiat Już dziś (04.12) ma nastąpić rozświetlenie świątecznej iluminacji Nysy. Na ulicach miasta pojawiły się prawie wszystkie zaplanowane ozdoby, a jedną z… » więcej 2020-12-04, godz. 10:00 Koła Gospodyń Wiejskich rozwijają się prężnie. Wspomaga je opolski ARiMR Współpraca rozpoczęła się w 2018 roku. Pomoc agencji w skali kraju to kwota 40 mln złotych. » więcej 2020-12-04, godz. 09:30 NFZ wypłaci 180 tysięcy złotych za nadwykonania dla fundacji DOM. Działalność organizacji nie będzie zagrożona Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym poinformowała, że opolski oddział NFZ wypłaci blisko 180 tysięcy złotych za tzw. nadwykonania… » więcej 2020-12-04, godz. 08:15 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. W Kotorzu Wielkim dachowało auto osobowe [AKTUALIZACJA] Wypadek na drodze powiatowej w Kotorzu Wielkim w gminie Turawa. Około godziny 07:30 na ulicy Opolskiej dachowało auto osobowe, którym do pracy jechał jeden… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »