Radio Opole » Gospodarka
2020-10-12, 15:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Pikieta opolskich rolników przed urzędem wojewódzkim. Protestowali przeciwko "Piątce dla zwierząt"

Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
protest rolników foto:Mario
protest rolników foto:Mario
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
protest rolników foto:Mario
protest rolników foto:Mario
Wycie syren, symboliczna trumna i kilkadziesiąt osób transparentami i flagami. Tak wyglądał protest hodowców drobiu i wołowiny przed urzędem wojewódzkim w Opolu. Rolnicy po raz kolejny sprzeciwiają się tzw. piątce dla zwierząt, którą w tej chwili zajmuje się senat. Uczestnicy pikiety zwracali uwagę, że ustawa, która m.in. ma ograniczyć ubój rytualny doprowadzi do upadku hodowli drobiu i wołowiny w kraju. Rolników nie przekonały obietnice, że otrzymają odszkodowania za zmianę rodzaju produkcji.
- Żadne zapowiedzi rekompensat nas nie interesują. Co mamy zrobić w miejscu obiektów do hodowli, stworzyć dyskoteki? - mówił do zebranych Andrzej Sieradzki. Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj podkreślał: - Nam się zabiera podłogę spod nóg, ponieważ po wielu latach inwestowania, ktoś podejmuje decyzję i bez konsultacji wprowadza projekt ustawy.

Zebrani zwracali najczęściej uwagę, że nowe przepisy ograniczą rentowność hodowli. - My akurat nie sprzedajemy drobiu na rynki wschodnie, ale obawiamy się tego, że ta ustawa doprowadzi do nadpodaży i spadku cen mięsa - argumentował Mateusz Wocka z Opola, który zajmuje się hodowlą drobiu.

Wicemarszałek Antoni Konopka, który pojawił się na pikiecie, przyznał, że według ostatnich zapowiedzi rolnicy mogą liczyć na odszkodowania, jednak pozostaje pytanie, z czyich pieniędzy będą pochodziły? - Przecież przy tej ustawie można było zaproponować 10-letni okres przechodzenia, tak jak w innych krajach - mówił samorządowiec. - Przecież, jeśli my zmniejszymy naszą produkcję, to ktoś wejdzie na ten rynek.

Prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła Martin Ziaja podkreślił, że Polska obecnie w wołowinę jest samowystarczalna na poziomie 600 procent, czyli upraszczając, jedna sztuka trafia na nasz rynek, a 5 na eksport. Z tej piątki od 2 do 3 sztuk kupują Arabowie i Żydzi. Hodowca dodał, że jeżeli ustawa ograniczy eksport, to co mamy zrobić z młodymi bykami ras mlecznych. Zwykle trafiały do rzeźni, a teraz kto je będzie chciał?

Podczas pikiety pytaliśmy o kwestię cierpień zwierząt zabijanych metodą rytualną. - To nieprawda, że te zwierzęta bardziej cierpią - stwierdził prezes OZHB. - Obecnie obój rytualny został doprowadzony do perfekcji. Urządzenia, którymi to wykonujemy, pozwalają na uśmiercanie bez cierpienia. Chciałbym też obrońców zwierząt zapytać, czym różni się zabijanie szczurów, czy myszy od zabijania bydła i drobiu. Przecież szczur należy do najbardziej inteligentnych ssaków, a metody ich zabijania są wyjątkowo niehumanitarne. Mimo to jakoś nikt się tym nie przejmuje - zwracał uwagę Martin Ziaja.

W Senacie trwają prace nad nowelizacją prawa o ochronie zwierząt, która wprowadza ograniczenie uboju rytualnego i zakaz hodowli zwierząt na futra. Ustawa - po pracach w komisjach - trafi na jutrzejsze(12.10) posiedzenie plenarne Senatu. Potem zostanie odesłana do Sejmu, a jeśli ją uchwali - do prezydenta. Prezydent - jak twierdzi Krzysztof Szczerski - nie będzie się spieszył z podpisaniem ustawy, ponieważ rozmawia z zainteresowanymi stronami
pikieta roloników w Opolu

Gospodarka

2020-12-04, godz. 12:21 Modernizacja PSZOK w Komprachcicach dobiega końca. Będzie kilka nowych rozwiązań Nowa waga, wybrukowany plac, nowe kontenery czy też elektroniczny system ewidencji klientów. Być może jeszcze do końca roku zostanie oddany do użytku zmodernizowany… » więcej 2020-12-03, godz. 17:30 Rośnie popularność programu Czyste Powietrze. Do tej pory na Opolszczyźnie przyznano niemal 73 miliony złotych do… 4680 wniosków o dotację na wymianę źródeł ciepła w ramach programu Czyste Powietrze złożyli do tej pory mieszkańcy województwa opolskiego. » więcej 2020-12-03, godz. 15:10 Nowy gazociąg między Brzegiem a Zdzieszowicami jest gotowy. To 84 kilometry nowoczesnej magistrali Zakończyła się budowa gazociągu na odcinku Zdzieszowice-Brzeg. To część nowej magistrali gazowej między województwem opolskim a dolnośląskim, którą… » więcej 2020-12-02, godz. 19:30 Każdy, kto chce zmienić zawód, może zgłosić się do Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Mieszkańcy Opolskiego, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje, mogą skorzystać z Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To projekt marszałka województwa… » więcej 2020-12-02, godz. 18:08 Minister infrastruktury daje zielone światło dla budowy dwóch rond w rejonie węzła Opole Południe W przyszłym roku ma ruszyć budowa dwóch rond między Rogowem Opolskim a węzłem Opole Południe przy DK45. Jedno pojawi się przy styku z drogą gminną i… » więcej 2020-12-02, godz. 17:15 Od nowego roku wzrośnie stawka za wywóz śmieci w gminie Nysa. Władze gminy wskazują, że to konsekwencja decyzji podejmowanych… Mieszkańcy gminy Nysa zapłacą więcej za wywóz śmieci. To efekt dzisiejszej (02.12) decyzji miejskich radnych. » więcej 2020-12-02, godz. 16:20 Internat "Rolniczaka" w Głubczycach przeszedł kompleksowy remont Zakończyły się prace remontowe w internacie głubczyckiego 'Rolniczaka'. Oprócz przeprowadzonej termomodernizacji w budynku została wymieniona sieć centralnego… » więcej 2020-12-02, godz. 11:10 Marszałek zwiększa pulę grantów dla firm poszkodowanych przez COVID-19 O ponad 8 milionów złotych zwiększył urząd marszałkowski pulę pieniędzy dla firm poszkodowanych przez pandemię. Bezzwrotne wsparcie związane jest z październikowym… » więcej 2020-12-02, godz. 08:30 Powiatowy Urząd Pracy w Głubczycach czeka na kolejną transzę pieniędzy na pomoc dla przedsiębiorców 1850 podmiotów gospodarczych z terenu powiatu głubczyckiego uzyskało do tej pory pomoc finansową w ramach tarczy antykryzysowej. Pracodawcy otrzymali wsparcie… » więcej 2020-12-01, godz. 20:00 Nysa doczekała się galerii handlowej. Starania o jej uruchomienie trwały kilkanaście lat Mieszkańcy Nysy mogą już robić zakupy w galerii handlowej w centrum miasta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »