Radio Opole » Gospodarka
2020-10-12, 15:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Pikieta opolskich rolników przed urzędem wojewódzkim. Protestowali przeciwko "Piątce dla zwierząt"

Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
protest rolników foto:Mario
protest rolników foto:Mario
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
Rolnicy przed Urzędem Wojewódzkim w Opolu [fot.P.Wójtowicz]
protest rolników foto:Mario
protest rolników foto:Mario
Wycie syren, symboliczna trumna i kilkadziesiąt osób transparentami i flagami. Tak wyglądał protest hodowców drobiu i wołowiny przed urzędem wojewódzkim w Opolu. Rolnicy po raz kolejny sprzeciwiają się tzw. piątce dla zwierząt, którą w tej chwili zajmuje się senat. Uczestnicy pikiety zwracali uwagę, że ustawa, która m.in. ma ograniczyć ubój rytualny doprowadzi do upadku hodowli drobiu i wołowiny w kraju. Rolników nie przekonały obietnice, że otrzymają odszkodowania za zmianę rodzaju produkcji.
- Żadne zapowiedzi rekompensat nas nie interesują. Co mamy zrobić w miejscu obiektów do hodowli, stworzyć dyskoteki? - mówił do zebranych Andrzej Sieradzki. Prezes Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj podkreślał: - Nam się zabiera podłogę spod nóg, ponieważ po wielu latach inwestowania, ktoś podejmuje decyzję i bez konsultacji wprowadza projekt ustawy.

Zebrani zwracali najczęściej uwagę, że nowe przepisy ograniczą rentowność hodowli. - My akurat nie sprzedajemy drobiu na rynki wschodnie, ale obawiamy się tego, że ta ustawa doprowadzi do nadpodaży i spadku cen mięsa - argumentował Mateusz Wocka z Opola, który zajmuje się hodowlą drobiu.

Wicemarszałek Antoni Konopka, który pojawił się na pikiecie, przyznał, że według ostatnich zapowiedzi rolnicy mogą liczyć na odszkodowania, jednak pozostaje pytanie, z czyich pieniędzy będą pochodziły? - Przecież przy tej ustawie można było zaproponować 10-letni okres przechodzenia, tak jak w innych krajach - mówił samorządowiec. - Przecież, jeśli my zmniejszymy naszą produkcję, to ktoś wejdzie na ten rynek.

Prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła Martin Ziaja podkreślił, że Polska obecnie w wołowinę jest samowystarczalna na poziomie 600 procent, czyli upraszczając, jedna sztuka trafia na nasz rynek, a 5 na eksport. Z tej piątki od 2 do 3 sztuk kupują Arabowie i Żydzi. Hodowca dodał, że jeżeli ustawa ograniczy eksport, to co mamy zrobić z młodymi bykami ras mlecznych. Zwykle trafiały do rzeźni, a teraz kto je będzie chciał?

Podczas pikiety pytaliśmy o kwestię cierpień zwierząt zabijanych metodą rytualną. - To nieprawda, że te zwierzęta bardziej cierpią - stwierdził prezes OZHB. - Obecnie obój rytualny został doprowadzony do perfekcji. Urządzenia, którymi to wykonujemy, pozwalają na uśmiercanie bez cierpienia. Chciałbym też obrońców zwierząt zapytać, czym różni się zabijanie szczurów, czy myszy od zabijania bydła i drobiu. Przecież szczur należy do najbardziej inteligentnych ssaków, a metody ich zabijania są wyjątkowo niehumanitarne. Mimo to jakoś nikt się tym nie przejmuje - zwracał uwagę Martin Ziaja.

W Senacie trwają prace nad nowelizacją prawa o ochronie zwierząt, która wprowadza ograniczenie uboju rytualnego i zakaz hodowli zwierząt na futra. Ustawa - po pracach w komisjach - trafi na jutrzejsze(12.10) posiedzenie plenarne Senatu. Potem zostanie odesłana do Sejmu, a jeśli ją uchwali - do prezydenta. Prezydent - jak twierdzi Krzysztof Szczerski - nie będzie się spieszył z podpisaniem ustawy, ponieważ rozmawia z zainteresowanymi stronami
pikieta roloników w Opolu

Gospodarka

2021-10-22, godz. 18:59 Studenci i pracodawcy debatowali o sytuacji na rynku pracy. Za nami "Debata o przyszłości" Jak pracodawcy i młodzi ludzie postrzegają aktualną sytuację na rynku pracy, jakie mają oczekiwania i czy łączenie studiów z pracą to popularne zjawisko?… » więcej 2021-10-22, godz. 13:00 Budowa skateparku w Baborowie nabiera tempa. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku Zakończył się pierwszy etap prac przy budowie skateparku w Baborowie. W minionym tygodniu wylano pierwszą warstwę nawierzchni betonowej i wykonano podbudowę… » więcej 2021-10-22, godz. 12:30 Urząd marszałkowski daje 400-500 złotych podwyżki dla pracowników teatru, biblioteki, muzeów i filharmonii Od 400 do 500 złotych podwyżki otrzymają pracownicy wojewódzkich instytucji kultury. To średni wzrost o około 10 procent. » więcej 2021-10-22, godz. 10:58 Na razie skorzysta ponad 1200 osób, później ma być ich więcej. Niemodlin rozpoczął wymianę wodociągów w najbardziej… To ma być krok w stronę stabilizacji i jakości. Rozpoczęła się budowa wodociągu pomiędzy stacjami uzdatniania wody w Niemodlinie i Roszkowicach. To odcinek… » więcej 2021-10-21, godz. 19:00 Rolnicy z siedmiu gmin będą mieć ułatwiony dojazd do pól dzięki dotacjom z urzędu marszałkowskiego 7 opolskich gmin otrzymało dotacje urzędu marszałkowskiego na budowę lub modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Przedstawiciele samorządów… » więcej 2021-10-21, godz. 16:45 Choć pierwszy projekt stracił ważność, mieszkańcy Skarbiszowa będą mieli kanalizację Na tej inwestycji ma skorzystać ponad 100 osób. Na początku przyszłego roku ruszy budowa kanalizacji Skarbiszowa w gminie Dąbrowa. » więcej 2021-10-21, godz. 13:15 Doradztwo zawodowe i działania prospołeczne. W Kędzierzynie-Koźlu powstał Szkolny Punkt Informacji i Kariery Szkolny Punkt Informacji i Kariery otwarto w Zespole Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu. Ma służyć pomocą w wejściu na rynek pracy. » więcej 2021-10-21, godz. 10:29 ZUS do końca listopada czeka na wnioski o wyprawkę szkolną Jeszcze nie jest za późno - ciągle można wnioskować o wyprawkę szkolną - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o świadczenie w wysokości… » więcej 2021-10-20, godz. 17:45 Pracownicy techniczni 17 rozgłośni radiowych w Polsce szkolą się w Radiu Opole. Jest też czas, by poznać informatyczne… W codziennej pracy dbają o to, by radio od strony technicznej działało bez spięć, przepięć i zakłóceń a dziś spotkali się w Opolu, by wymienić się… » więcej 2021-10-20, godz. 12:45 Gmina Kietrz zakończyła kolejną w tym roku inwestycję drogową Zakończył się długo oczekiwany remont drogi w Ściborzycach Wielkich. Gmina Kietrz przeznaczyła na tę inwestycję 340 tys. złotych. Ponad sześćdziesiąt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »