Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-19, 08:45 Autor: Witold Wośtak

Powiat kluczborski w czerwonej strefie epidemicznej. "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach wygasa"

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego [fot. Witold Wośtak]
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego [fot. Witold Wośtak]
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego [fot. Witold Wośtak]
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego [fot. Witold Wośtak]
Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od dzisiaj (19.09) będzie wyglądać życie w powiecie kluczborskim po wpisaniu go na czerwoną listę epidemiczną.
Wczoraj (18.09) odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Kluczborskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zebrano informacje o planowanych imprezach we wszystkich gminach, bo takie inicjatywy trzeba odwołać. Rozmawiano też o wprowadzeniu koniecznych obostrzeń.

- Wszystko zależy od mieszkańców, czy będą przestrzegać zasad - mówi starosta Mirosław Birecki pytany, czy powiat szybko wyjdzie ze strefy czerwonej.

- Moim zdaniem, noszenie maseczek przez tydzień spowoduje, że jeśli miałoby pojawić się nowe ognisko koronawirusa, ono zostanie zahamowane. Na dzisiaj mamy jedno ognisko, czyli Dom Pomocy Społecznej w Gierałcicach. Pozostałe przypadki są pojedyncze. Sytuacja rokuje więc, że raczej powinniśmy wyjść z tej strefy. Nie jestem natomiast prorokiem i naprawdę nie wiem, co wydarzy się w ciągu tygodnia.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, ocenia wprowadzenie czerwonej strefy negatywnie.

- To jest przykład tak zwanej statystyki, bo prawda i statystyka to dwie różne rzeczy. W wielu przypadkach trudno jest wytłumaczyć ludziom ograniczenia na terenie, gdzie właściwie zakażeń nie ma. Tak jest na przykład u nas w gminie Lasowice Wielkie, gdzie nie ma zarażeń teraz i nie było w sumie od początku. Mamy jednak przepisy, przepisy są bezduszne, i trzeba podporządkować się do tego przez tydzień.

Od dzisiaj wzrośnie liczba policyjnych patroli. - Każdy przypadek naruszenia obowiązujących przepisów spotka się z reakcją policji - zapowiada aspirant sztabowy Dawid Gierczyk, oficer prasowy kluczborskiej policji.

- To funkcjonariusz podejmujący interwencję na miejscu decyduje, jaką formę represji przewidzianej prawem zastosuje. Wzmożone kontrole nie mają na celu karania społeczeństwa, lecz zdyscyplinowanie ludzi do przestrzegania obostrzeń. Jednocześnie chodzi o uświadomienie skali problemu i zagrożenia występującego w naszym regionie.

Przypomnijmy, problem powiatu kluczborskiego dotyczy głównie Domu Pomocy Społecznej w Gierałcicach. Zdaniem starosty, to ognisko jest na etapie wygaszania.

W żółtej strefie, decyzją Ministerstwa Zdrowia, znalazł się powiat głubczycki.
Mirosław Birecki
Jarosław Kielar
Dawid Gierczyk

Wiadomości z regionu

2020-10-24, godz. 13:15 Uwaga kierowcy! W nocy i w niedzielny poranek będzie mgliście Planującym podróż nadchodzącej nocy proponujemy wziąć poprawkę na warunki drogowe. Nocą i nad ranem widzialność na trasach będzie mała. W regionie… » więcej 2020-10-24, godz. 12:07 Zagraniczni przewoźnicy pod lupą WITD 4 mandaty karne, wszczęte 2 postępowania administracyjne oraz zatrzymany 1 dowód rejestracyjny - to podsumowanie jednodniowej akcji mundurowych z Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-24, godz. 10:49 Przekleństwa na elewacji biura poselskiego Violetty Porowskiej. "Jestem oburzona, bo to zwykłe chuligaństwo" [AKTUA… Wulgarne hasła ktoś namalował sprayem na ścianie przed biurem poselskim Violetty Porowskiej (PiS) w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 10:45 Cała Polska w strefie czerwonej. Wchodzą w życie nowe ograniczenia Od soboty (24.10) wchodzą w życie nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa Covid19. » więcej 2020-10-24, godz. 10:40 558 zakażonych na Opolszczyźnie. Nie żyje 11 osób [AKTUALIZACJA] - Mamy 13 628 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje resort zdrowia. Najwięcej w województwach: mazowieckim (2026), małopolskim… » więcej 2020-10-24, godz. 10:20 Niedzielne przedpołudnie na sportowo. Jutro (25.10) w Opolu każdy może przystąpić do Testu Coopera Każdy może sprawdzić swoją kondycję, a w razie złego wyniku - zmienić styl życia. Jutro (25.10) w stolicy regionu odbędzie się akcja 'Test Coopera dla… » więcej 2020-10-24, godz. 09:45 Gmina Ujazd z ogólnopolską nagrodą za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w 2019 roku Gmina Ujazd z ogólnopolską nagrodą za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w roku 2019. Według rankingu pisma samorządu terytorialnego 'Wspólnota' Ujazd… » więcej 2020-10-24, godz. 08:15 Przez trzy soboty można bezpłatnie sprawdzić ustawienia świateł samochodowych. Policyjna akcja profilaktyczna Opolska policja rozpoczęła akcję 'Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo'. Chodzi o zwrócenie uwagi na znaczenie prawidłowego oświetlenia w pojazdach, zwłaszcza… » więcej 2020-10-24, godz. 08:00 Rozpoczyna się VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem” - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Udział w nim biorą także przedstawiciele… » więcej 2020-10-24, godz. 07:30 Nyski MZK zawiesza "szkolną" linię w związku z nauką zdalną. Przewoźnik planuje też kolejną dezynfekcję przys… Kolejne zmiany w funkcjonowaniu nyskiej komunikacji miejskiej. Ze względu na nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, od poniedziałku (26.10) zawieszone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***