Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-17, 16:15 Autor: A. Stefaniak/M. Matuszkiewicz/W. Wośtak

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [AKTUALIZACJA]

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Dwa opolskie powiaty znalazły się na zaktualizowanej dziś (17.09) ministerialnej liście stref o wzmożonym rygorze epidemicznym. Powiat kluczborski znalazł się w czerwonej (najwyższej) strefie, powiat głubczycki w żółtej.
W strefie "czerwonej" obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej Zmniejszone zostaną limity osób w transporcie publicznym, a na uroczystościach rodzinnych będzie mogło być maksymalnie 50 osób. W kościołach dopuszczalne będzie 50 procent obłożenia budynku. Zakazana została także m.in. organizacja targów i kongresów. Otwarte pozostają siłownie, jednak obowiązują w nich limity osób: jedna na 10 metrów kwadratowych.

W strefie "żółtej" obowiązuje między innymi limit osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i nie może on przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. Dodatkowo w limit osób jest w siłowniach - jedna na 7 metrów kwadratowych, a podczas wystaw, kongresów, czy targów jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach może być 25 procent publiczności.

Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09).

AKTUALIZACJA:

- Statystyka jest nieubłagana - tak Mirosław Birecki, starosta kluczborski, komentuje umieszczenie tego powiatu na liście czerwonej w związku z epidemią koronawirusa. Strefa czerwona jest wprowadzana w tych samorządach, gdzie na 10 tysięcy mieszkańców jest więcej niż 12 zarażeń COVID-19. W powiecie kluczborskim jest obecnie 56 aktywnych przypadków koronawirusa, z czego 47 w gminie Wołczyn. Chodzi tu przede wszystkim o Dom Pomocy Społecznej w Gierałcicach, gdzie wykryto ognisko epidemii. 7 zarażeń dotyczy gminy Kluczbork, a 2 gminy Lasowice Wielkie. W powiecie jest też 150 osób, które pokonały wirusa. - Spada liczba zakażeń, więc jesteśmy dobrej myśli i liczymy na zniesienie obostrzeń po tygodniu - zaznacza Mirosław Birecki.

- Wszystko wskazuje na to, że sytuacja stabilizuje się, co nie zmienia faktu, że obostrzenia będą musiały być wprowadzone. Co to oznacza? Między innymi to, że w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez publiczności. Moim zdaniem, najbardziej uciążliwy będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa w strefie publicznej - dodaje Birecki.

Na jutrzejsze (18.09) przedpołudnie starosta zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wezmą w nim udział samorządowcy wszystkich gmin oraz przedstawiciele służb mundurowych. Później w internecie zostaną opublikowane zasady i obostrzenia.

Z kolei w powiecie głubczyckim dzisiaj (17.09) potwierdzono 8 nowych przypadków COVID-19. Zakażonych jest pięć kobiet w wieku średnim, jeden mężczyzna w sile wieku i w wieku średnim oraz senior, który przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Stan siedmiu zakażonych jest dobry, a jednej kobiety jest stabilny.

Jedno z ognisk zakażenia jest w Publicznym Przedszkolu numer 2, kolejne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach.

- Od kilku dni za pośrednictwem portali społecznościowych apelujemy i prosimy mieszkańców o zachowanie i przestrzeganie pewnych zasad reżimów sanitarnych. Musimy pamiętać, że pandemia nadal jest - mówi Anita Juchno, wicestarosta głubczycki.

- Teraz musimy jeszcze bardziej stosować się do obostrzeń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń. To, co nas obliguje od soboty jest określone w przepisach, czyli zasłanianie ust i nosa. Dodatkowe obostrzenia wprowadzone zostaną w placówkach handlowych, transporcie publicznym, restauracjach, punktach gastronomii, kościołach, salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Będziemy szczegółowo czytać rozporządzenie i każdy indywidualnie będzie musiał się do niego dostosować.
Mirosław Birecki
Anita Juchno

Wiadomości z regionu

2021-01-24, godz. 14:22 Kolejna ofiara zatrucia tlenkiem węgla. Nie żyje 51-letni mieszkaniec Krępnej Tragiczna interwencja strażaków w miejscowości Krępna w powiecie krapkowickim. Przed godziną 13.00 w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego znaleźli… » więcej 2021-01-24, godz. 14:00 Dąbrowa wsparła organizacje pozarządowe. Najwięcej przeznaczono na sport Zdrowie i sport - organizacje zajmujące się tymi dziedzinami zyskały wsparcie z Dąbrowy. Gmina podzieliła dotacje dla Trzeciego Sektora. » więcej 2021-01-24, godz. 13:43 Klub w Nysie został otwarty pomimo zakazów. Na miejscu interweniowała policja, urząd celny i sanepid Mimo panujących zakazów i obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią, wczoraj (24.01) kilkaset osób odwiedziło klub Nitro w Nysie. Właściciel lokalu… » więcej 2021-01-24, godz. 12:22 "Dzięki takim obserwacjom wiemy wiele na temat danych gatunków". Ornitolodzy z naszego regionu przeprowadzili zimowe… Ornitolodzy z całego kraju, w tym także z naszego regionu przeprowadzili monitoring, czyli policzyli zimujące ptaki wodno-błotne. Podczas takiej akcji są… » więcej 2021-01-24, godz. 10:51 MZ: w naszym regionie potwierdzono 104 nowe przypadki COVID-19. Nie ma ofiar śmiertelnych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4683 nowych przypadkach zakażenia w kraju, w tym o 104 na Opolszczyźnie. Według danych z Głównego Inspektora Sanitarnego… » więcej 2021-01-24, godz. 09:52 Dobra informacja dla aktywnych. Ozimek chce zainwestować w infrastrukturę sportową Ozimek chce zmodernizować obiekty sportowe. Plany dotyczą trzech obiektów. Największa inwestycja będzie dotyczyła kompleksu „Orlik” w Ozimku. » więcej 2021-01-24, godz. 09:10 Tablice upamiętniające działalność bp. Antoniego Adamiuka staną w parku w Braciszowie Mija 21 lat od jego śmierci - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek (25.01) w parku w Braciszowie w gminie Głubczyce. Na miejscu zostaną… » więcej 2021-01-24, godz. 08:04 Kędzierzyńskie koziołki "przemawiają" ludzkim głosem - dzwonią i opowiadają historię Przy figurkach koziołków, znajdujących się w Kędzierzynie-Koźlu, stanęły tabliczki, dzięki którym można wysłuchać ciekawych opowieści o tych postaciach… » więcej 2021-01-24, godz. 07:45 USK w Opolu jako punkt szpitala tymczasowego będzie szczepić 200 osób dziennie. "To bardzo duże wyzwanie logistycz… W poniedziałek (25.01) ruszają szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który jest placówką patronacką… » więcej 2021-01-23, godz. 21:45 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »