Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-17, 16:15 Autor: A. Stefaniak/M. Matuszkiewicz/W. Wośtak

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [AKTUALIZACJA]

Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Powiat kluczborski - czerwony, głubczycki - żółty. To nowe informacje z resortu zdrowia [fot. TT MZ]
Dwa opolskie powiaty znalazły się na zaktualizowanej dziś (17.09) ministerialnej liście stref o wzmożonym rygorze epidemicznym. Powiat kluczborski znalazł się w czerwonej (najwyższej) strefie, powiat głubczycki w żółtej.
W strefie "czerwonej" obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej Zmniejszone zostaną limity osób w transporcie publicznym, a na uroczystościach rodzinnych będzie mogło być maksymalnie 50 osób. W kościołach dopuszczalne będzie 50 procent obłożenia budynku. Zakazana została także m.in. organizacja targów i kongresów. Otwarte pozostają siłownie, jednak obowiązują w nich limity osób: jedna na 10 metrów kwadratowych.

W strefie "żółtej" obowiązuje między innymi limit osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i nie może on przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. Dodatkowo w limit osób jest w siłowniach - jedna na 7 metrów kwadratowych, a podczas wystaw, kongresów, czy targów jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach może być 25 procent publiczności.

Zmiany będą obowiązywać od soboty (19.09).

AKTUALIZACJA:

- Statystyka jest nieubłagana - tak Mirosław Birecki, starosta kluczborski, komentuje umieszczenie tego powiatu na liście czerwonej w związku z epidemią koronawirusa. Strefa czerwona jest wprowadzana w tych samorządach, gdzie na 10 tysięcy mieszkańców jest więcej niż 12 zarażeń COVID-19. W powiecie kluczborskim jest obecnie 56 aktywnych przypadków koronawirusa, z czego 47 w gminie Wołczyn. Chodzi tu przede wszystkim o Dom Pomocy Społecznej w Gierałcicach, gdzie wykryto ognisko epidemii. 7 zarażeń dotyczy gminy Kluczbork, a 2 gminy Lasowice Wielkie. W powiecie jest też 150 osób, które pokonały wirusa. - Spada liczba zakażeń, więc jesteśmy dobrej myśli i liczymy na zniesienie obostrzeń po tygodniu - zaznacza Mirosław Birecki.

- Wszystko wskazuje na to, że sytuacja stabilizuje się, co nie zmienia faktu, że obostrzenia będą musiały być wprowadzone. Co to oznacza? Między innymi to, że w przestrzeni publicznej należy nosić maseczki, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez publiczności. Moim zdaniem, najbardziej uciążliwy będzie obowiązek zasłaniania ust i nosa w strefie publicznej - dodaje Birecki.

Na jutrzejsze (18.09) przedpołudnie starosta zwołał Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wezmą w nim udział samorządowcy wszystkich gmin oraz przedstawiciele służb mundurowych. Później w internecie zostaną opublikowane zasady i obostrzenia.

Z kolei w powiecie głubczyckim dzisiaj (17.09) potwierdzono 8 nowych przypadków COVID-19. Zakażonych jest pięć kobiet w wieku średnim, jeden mężczyzna w sile wieku i w wieku średnim oraz senior, który przebywa w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Stan siedmiu zakażonych jest dobry, a jednej kobiety jest stabilny.

Jedno z ognisk zakażenia jest w Publicznym Przedszkolu numer 2, kolejne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach.

- Od kilku dni za pośrednictwem portali społecznościowych apelujemy i prosimy mieszkańców o zachowanie i przestrzeganie pewnych zasad reżimów sanitarnych. Musimy pamiętać, że pandemia nadal jest - mówi Anita Juchno, wicestarosta głubczycki.

- Teraz musimy jeszcze bardziej stosować się do obostrzeń, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń. To, co nas obliguje od soboty jest określone w przepisach, czyli zasłanianie ust i nosa. Dodatkowe obostrzenia wprowadzone zostaną w placówkach handlowych, transporcie publicznym, restauracjach, punktach gastronomii, kościołach, salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Będziemy szczegółowo czytać rozporządzenie i każdy indywidualnie będzie musiał się do niego dostosować.
Mirosław Birecki
Anita Juchno

Wiadomości z regionu

2020-10-24, godz. 13:15 Uwaga kierowcy! W nocy i w niedzielny poranek będzie mgliście Planującym podróż nadchodzącej nocy proponujemy wziąć poprawkę na warunki drogowe. Nocą i nad ranem widzialność na trasach będzie mała. W regionie… » więcej 2020-10-24, godz. 12:07 Zagraniczni przewoźnicy pod lupą WITD 4 mandaty karne, wszczęte 2 postępowania administracyjne oraz zatrzymany 1 dowód rejestracyjny - to podsumowanie jednodniowej akcji mundurowych z Wojewódzkiej… » więcej 2020-10-24, godz. 10:49 Przekleństwa na elewacji biura poselskiego Violetty Porowskiej. "Jestem oburzona, bo to zwykłe chuligaństwo" [AKTUA… Wulgarne hasła ktoś namalował sprayem na ścianie przed biurem poselskim Violetty Porowskiej (PiS) w Opolu. » więcej 2020-10-24, godz. 10:45 Cała Polska w strefie czerwonej. Wchodzą w życie nowe ograniczenia Od soboty (24.10) wchodzą w życie nowe ograniczenia związane ze zwalczaniem rozprzestrzeniania się wirusa Covid19. » więcej 2020-10-24, godz. 10:40 558 zakażonych na Opolszczyźnie. Nie żyje 11 osób [AKTUALIZACJA] - Mamy 13 628 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje resort zdrowia. Najwięcej w województwach: mazowieckim (2026), małopolskim… » więcej 2020-10-24, godz. 10:20 Niedzielne przedpołudnie na sportowo. Jutro (25.10) w Opolu każdy może przystąpić do Testu Coopera Każdy może sprawdzić swoją kondycję, a w razie złego wyniku - zmienić styl życia. Jutro (25.10) w stolicy regionu odbędzie się akcja 'Test Coopera dla… » więcej 2020-10-24, godz. 09:45 Gmina Ujazd z ogólnopolską nagrodą za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w 2019 roku Gmina Ujazd z ogólnopolską nagrodą za skuteczne pozyskiwanie środków unijnych w roku 2019. Według rankingu pisma samorządu terytorialnego 'Wspólnota' Ujazd… » więcej 2020-10-24, godz. 08:15 Przez trzy soboty można bezpłatnie sprawdzić ustawienia świateł samochodowych. Policyjna akcja profilaktyczna Opolska policja rozpoczęła akcję 'Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo'. Chodzi o zwrócenie uwagi na znaczenie prawidłowego oświetlenia w pojazdach, zwłaszcza… » więcej 2020-10-24, godz. 08:00 Rozpoczyna się VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami „Za Niezależnym Życiem” - pod takim hasłem odbywa się tegoroczny VI Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Udział w nim biorą także przedstawiciele… » więcej 2020-10-24, godz. 07:30 Nyski MZK zawiesza "szkolną" linię w związku z nauką zdalną. Przewoźnik planuje też kolejną dezynfekcję przys… Kolejne zmiany w funkcjonowaniu nyskiej komunikacji miejskiej. Ze względu na nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, od poniedziałku (26.10) zawieszone… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***