Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-18, 13:22 Autor: Kamila Besz

Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad

Władze powiatu głubczyckiego apelują o stosowanie się do zasad. [fot. KB]
Władze powiatu głubczyckiego apelują o stosowanie się do zasad. [fot. KB]
Władze powiatu głubczyckiego apelują o stosowanie się do zasad. [fot. KB]
Władze powiatu głubczyckiego apelują o stosowanie się do zasad. [fot. KB]
Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje w organizacji spotkań i rodzinnych lub lokalnych imprez.
Niezmienny pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, zmieniają się natomiast limity dotyczące między innymi zajmowania miejsc na widowniach domów kultury czy trybunach stadionów. - Tutaj obowiązuje limit 25 procent zajęcia miejsc na widowni - mówi wicestarosta powiatu Anita Juchno. Obowiązuje też limit w lokalach gastronomicznych - 1 osoba na 4 m2, a w klubach fitness i siłowniach to 1 osoba na 7m2.

Na spotkaniach rodzinnych, takich jak wesela lub pogrzeby, limit określono do 100 osób. Wicestarosta apeluje do mieszkańców powiatu o poważne potraktowanie obostrzeń.

- Starać się trzymać ten dystans społeczny, przestrzegać reguł sanitarnych: częste mycie rąk, zasłanianie ust i nosa, samodyscyplina w tym momencie jest najważniejsza - przypomina Anita Juchno. Sanepid jest główną instytucją odpowiedzialną za dopilnowanie, aby mieszkańcy stosowali się do reguł.

Mieszkańcy powiatu głubczyckiego są świadomi faktu, że od soboty czekają ich większe ograniczenia. Seniorzy zaznaczają, że ograniczają wyjścia z domów do minimum. - Boję się - przyznała naszej reporterce jedna z rozmówczyń, zapewniając, że zawsze przy wyjściu z domu nosi maseczkę. 36-letnia pani Anna, mama dwójki dzieci, w wieku 7 i 4 lat podkreśla, że przede wszystkim dba o to, żeby myć ręce i nosić maseczki. - Wiemy, że wchodzi żółta strefa od soboty. 27 września w niedzielę idziemy na komunię, mam nadzieję, że nas wpuszczą do kościoła - dodaje.

W ostatnim czasie przypadki koronawirusa w powiecie głubczyckim odnotowano w przedszkolach w Głubczycach i Baborowie, ognisko choroby jest też w Środowiskowym Domu Samopomocy w Nowych Gołuszowicach. Na piątkowe popołudnie mamy stan 52 zakażonych koronawirusem, jednak jak zastrzega sanepid – sytuacja jest dynamiczna, a liczby zmieniają się z dnia na dzień, zarówno jeśli chodzi o zakażonych jak i ozdrowieńców.
Anita Juchno, wicestarosta powiatu głubczyckiego
Anita Juchno, wicestarosta powiatu głubczyckiego
mieszkańcy powiatu

Wiadomości z regionu

2020-11-25, godz. 08:37 Wybuch butli z gazem w budynku mieszkalnym w Łukowicach Brzeskich. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana w wyniku wybuchu butli z gazem propan-butan w domu jednorodzinnym w Łukowicach Brzeskich. Do zdarzenia doszło dziś… » więcej 2020-11-25, godz. 06:30 Brzeg chce przebudować dwie ulice w centrum miasta. Na jednym z niebezpiecznych skrzyżowań ma pojawić się rondo Brzeg szykuje się do remontu dwóch ważnych ulic w centrum miasta. Dzięki dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych przebudowy mogą doczekać się… » więcej 2020-11-25, godz. 06:00 Prudnik: medycy stanęli na wysokości zadania. Szpital jest przygotowany na przyjęcie covidowych pacjentów Na pierwszych pacjentów oczekuje oddział covidowy prudnickiego szpitala powiatowego. O leczeniu tam zarażonych koronawirusem zdecydował wojewoda opolski. Przygotowania… » więcej 2020-11-24, godz. 21:00 Oprócz remontu kryty basen w Namysłowie ma zostać także unowocześniony. W przyszłym roku będzie gotowa dokument… Do końca czerwca przyszłego roku ma być gotowy projekt remontu krytej pływalni w Namysłowie. Dokumentacja pozwoli między innymi ubiegać się o zewnętrzne… » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 512 zakażeń koronawirusem. W kraju zmarło 540 chorych Na Opolszczyźnie odnotowano dziś (24.11) 512 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To oznacza, że od początku pandemii na COVID-19 zachorowało 26 448… » więcej 2020-11-24, godz. 20:00 Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie wykorzystuje naukę zdalną do zdobywania nowego wyposażenia Nowe wyposażenie ma Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie. To efekt współpracy z Regionalnym Zespołem Placówek Wsparcia Edukacji oraz urzędem marszałk… » więcej 2020-11-24, godz. 18:45 Opole: przeciwnicy aborcji modlili się przed opolską porodówką w intencji nienarodzonych dzieci Po raz kolejny przedstawiciele fundacji Pro Prawo do Życia odmówili różaniec przed Centrum Ginekologii, Neonatologii i Położnictwa w Opolu w intencji zadośćuczynienia… » więcej 2020-11-24, godz. 18:00 PKP PLK chce odbudowy linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz. Teraz samorządy muszą przygotować plany i znaleźć… Coraz bliżej powrotu pociągów na linię kolejową nr 177 Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie. To jedyny projekt z województwa opolskiego, który… » więcej 2020-11-24, godz. 17:50 Zdalna konferencja Instytutu Śląskiego o polsko-czesko-niemieckim kompleksie sąsiedztwa Polsko-czesko-niemiecki kompleks sąsiedztwa w rocznicę traktatów granicznych był tematem spotkania naukowego z cyklu 'Colloquium Opole'. » więcej 2020-11-24, godz. 17:45 Szusowanie będzie możliwe, ale w ścisłym reżimie sanitarnym [ZDJĘCIA] Stoki narciarskie będą otwarte w najbliższym sezonie zimowym przy ścisłym reżimie sanitarnym. Główny Inspektorat Sanitarny zaakceptował protokół sanitarny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***