Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-08-11, 10:45 Autor: Katarzyna Plewnia

Koalicja Obywatelska: Samorządowa Karta Praw Rodzin to dokument homofobiczny i stojący w sprzeczności do charakteru tego regionu

Zbigniew Kubalańca [fot. Marcin Boczek]
Zbigniew Kubalańca [fot. Marcin Boczek]
Tak o Samorządowej Karcie Praw Rodzin mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego.
Dotychczas 37 samorządów w kraju przyjęło przygotowaną przez Ordo Iuris Samorządową Kartę Praw Rodzin. Petycja ws. tego dokumentu trafiła też do samorządu województwa opolskiego. Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa z ramienia Platformy Obywatelskiej, w porannej rozmowie "W cztery oczy" wyraził przekonanie, że w regionie karta nie zostanie przyjęta.

- Mam nadzieję, że nie zostanie przyjęta, gdyż jest to dokument mocno homofobiczny, jest to dokument mocno stojący w sprzeczności do charakteru tego regionu. Opolszczyzna jest regionem wielokulturowym, Opolszczyzna zawsze słynęła z tolerancji - powiedział Zbigniew Kubalańca.

W opinii gościa Radia Opole dokument jest w większości przyjmowany w tych samorządach, gdzie rządzi Zjednoczona Prawica, która, jak dodał, próbuje mocno ograniczać prawa osób czy to związanych z mniejszościami seksualnymi, czy innych narodowości. Na Opolszczyźnie, dopóki jest ona rządzona przez koalicję PO, PSL i Mniejszości Niemieckiej, taki dokument nie powinien zostać przyjęty.

Wicemarszałek odniósł się też do kontroli poselskiej, jaką w urzędzie marszałkowskim rozpoczęli właśnie posłanka PiS, Katarzyna Czochara i poseł Solidarnej Polski, Janusz Kowalski.

- Posłowie PiS próbują znaleźć uzasadnienie dla swoich przegranych wyborów prezydenckich. Rafał Trzaskowski wygrał zdecydowanie w województwie opolskim i teraz posłowie, próbując ukryć swoją porażkę, przerzucają tego gorącego kartofla na samorząd województwa.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca - jak dodał - o wynik kontroli jest spokojny, o ile będzie miała ona merytoryczny, a nie polityczny charakter.
Zbigniew Kubalańca, cz. 1
Zbigniew Kubalańca, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 08:00 Nysa ponownie pobiegnie "tropem wilczym". Można już zgłaszać chęć udziału w imprezie Już po raz drugi w Nysa na sportowo upamiętni żołnierzy niezłomnych. Zainteresowani mogą już zapisywać się do tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym… » więcej 2021-07-28, godz. 07:45 Poranna kolizja w Brzegu. Sprawcy uciekli w miejsca zdarzenia Staranowali samochodem barierki, po czym zatrzymali się na wysepce prowadzącej do ronda i uciekli z miejsca. To krótki opis zdarzenia drogowego w Brzegu na… » więcej 2021-07-28, godz. 07:00 Biura podróży przeżywają oblężenie. "O wrzesień pytają pojedyncze osoby, każdy się zastanawia się, co będzie… Biura podróży przeżywają oblężenie, a znalezienie taniej oferty wczasów na ostatnią chwilę już nie jest takie proste, jak przed pandemią. Kto liczył… » więcej 2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »