Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-21, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Raport dnia: 111 nowych zachorowań na koronawirusa w Polsce. Na Opolszczyźnie nie stwierdzono nowych przypadków

[Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Sobota (21.03) to kolejny dzień bez wykrytych nowych przypadków koronawirusa na Opolszczyźnie. W ciągu dnia, obecność wirusa potwierdzono jednak u 111 pacjentów w kraju, tym samym, łączna liczba osób zakażonych COVID-19 wzrosła do 536.
Policji udało się odnaleźć mieszkańca gminy Ujazd, który wczoraj (20.03) uciekł ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna trafił tam z objawami podobnymi do tych, które towarzysza zakażeniu koronawirusem. Specjalną karetką, 45-latek wrócił do szpitala. Na szczęście test na obecność patogenu okazał się negatywny.

W regionie będzie można przeprowadzać więcej testów na obecność patogenu. Za pieniądze z urzędu marszałkowskiego, niezbędny sprzęt nabędzie Szpital Wojewódzki w Opolu. Gotowość do wykonywania diagnostyki zdeklarował także Uniwersytecki Szpital Kliniczny i lecznica w Kędzierzynie-Koźlu, jednak placówki te nadal nie dysponują odpowiednią aparaturą.

Na walkę z wirusem urząd marszałkowski przekaże szpitalom w regionie 32 miliony złotych. Większość pieniędzy pozwoli uzupełnić zapasy środków odkażających i ochrony osobistej. Część kwoty będzie można przeznaczyć także na inwestycje infrastrukturalne i zakup dodatkowych testów na obecność patogenu.

Rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba-Gaschka poinformowała dzisiaj, że diagnostyka jest wykonywana na bieżąco, a na wynik oczekuje 38 próbek. Z kolei opolski sanepid dysponuje zapasem 7200 tego typu testów.

Przewoźnicy w regionie wprowadzają kolejne ograniczenia swojej działalności. Nyski MZK zmniejszył liczbę przejazdów na niektórych sobotnich liniach i zawiesił wszystkie kursy w niedziele. Z kolei autobusy brzeskiego PKS-u kursują według wakacyjnego rozkładu.

Aby zmniejszyć tempo rozwoju epidemii, władze Namysłowa zdecydowały o bezpłatnym parkowaniu na ulicach miasta, przez co kierowcy nie będą musieli dotykać urządzeń sprzedających bilety. Z kolei na ulicach Wołczyna można korzystać z ogólnodostępnych dozowników z płynem dezynfekującym, które pojawiły się tam z inicjatywy władz miasta.

O pomoc potrzebującym apeluje także opolski Caritas. Organizacja uczula wolontariuszy, aby zwiększyli wrażliwość na osoby samotne, którym potrzebna jest rozmowa lub pomoc przy dostarczeniu zakupów.

Z obawy przed zagrożeniem, w regonie odwoływane są kolejne imprezy. Największe ograniczenia pod tym względem zapowiedziały jak dotąd władze powiatu krapkowickiego, które odwołały wszystkie wydarzenia kulturalne do końca roku. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, samorząd chce wykorzystać na pomoc miejscowemu szpitalowi. Natomiast władze Nysy ogłosiły, że nie odbędą się tegoroczne dni miasta, z kolei Festiwal Ognia i Wody nad Jeziorem Nyskim może zostać przeniesiony na późniejszy termin.

W szpitalach w regionie przebywa obecnie 26 pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. 344 poddane są kwarantannie, a 995 nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory 2 osoby opuściły szpital po wyleczeniu z choroby.

Na godzinę 18:30 w kraju hospitalizowanych było 1047 pacjentów z podejrzeniem zakażenia. 54814 osób objętych jest kwarantanną, a 56623 - nadzorem epidemiologicznym. Bilans ofiar koronawirusa w Polsce nie powiększył się w stosunku do poprzedniego dnia i wciąż możemy mówić o 5 zgonach.

Wiadomości z regionu

2021-07-28, godz. 08:00 Nysa ponownie pobiegnie "tropem wilczym". Można już zgłaszać chęć udziału w imprezie Już po raz drugi w Nysa na sportowo upamiętni żołnierzy niezłomnych. Zainteresowani mogą już zapisywać się do tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym… » więcej 2021-07-28, godz. 07:45 Poranna kolizja w Brzegu. Sprawcy uciekli w miejsca zdarzenia Staranowali samochodem barierki, po czym zatrzymali się na wysepce prowadzącej do ronda i uciekli z miejsca. To krótki opis zdarzenia drogowego w Brzegu na… » więcej 2021-07-28, godz. 07:00 Biura podróży przeżywają oblężenie. "O wrzesień pytają pojedyncze osoby, każdy się zastanawia się, co będzie… Biura podróży przeżywają oblężenie, a znalezienie taniej oferty wczasów na ostatnią chwilę już nie jest takie proste, jak przed pandemią. Kto liczył… » więcej 2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »