Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-18, 21:00 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia: Kolejny mieszkaniec Opolszczyzny z potwierdzonym koronawirusem. Jest wiele zmian w regionie

Koronawirus [fot. Pixabay]
Koronawirus [fot. Pixabay]
Zarażenie koronawirusem potwierdzono po południu u dziewiątego mieszkańca województwa opolskiego. Stan mężczyzny w średnim wieku jest dobry.
Pacjent pochodzący, jak ustaliła nasza reporterka, z powiatu nyskiego poczuł się źle w trakcie podróży poza Opolszczyzną. Zgłosił się do najbliższego szpitala województwa dolnośląskiego, gdzie jest hospitalizowany. W naszym województwie łącznie 18 osób jest hospitalizowanych, a 236 poddano kwarantannie. Z kolei 781 mieszkańców naszego województwa objęto nadzorem epidemiologicznym.

Po południu wstrzymano przyjęcia na oddział wewnętrzny szpitala w Oleśnie. Są tam trzy osoby z podejrzeniem koronawirusa. Personel musi pozostać na miejscu co najmniej do rana. Wtedy opolski sanepid ma przekazać wyniki testów na obecność patogenu z Chin.

O 6:00 rano otwarto w Głuchołazach drugie (po Trzebini) polsko-czeskie przejście graniczne na Opolszczyźnie, które jest czynne przez całą dobę dla ruchu osobowego i towarowego.

Zarząd województwa zdecydował o przeznaczeniu 16,5 miliona złotych na wsparcie instytucji oraz osób mających styczność z pacjentami zarażonymi bądź zagrożonymi koronawirusem. Chodzi przede wszystkim o zakup środków bezpośredniej ochrony osobistej i wszelkie zapotrzebowanie szpitali czy ośrodków pomocy społecznej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 10:00 w piątek (20.03).

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu przechodzi na system bezgotówkowy i wyda 300 kart płatniczych dla swoich klientów, którzy nie mają kont bankowych. Chodzi o ograniczenie bezpośredniego kontaktu w sklepach i robienie przelewów należnych świadczeń z MOPR-u.

Zapadła też decyzja, że od dzisiaj przez siedem dni więźniowie nie wyjdą do pracy poza zakład karny. Wstrzymano również widzenia i zajęcia dla grup powyżej 50-osobowych.

PKS Nysa wznowi jutro (19.03) kursy do Opola - dwie pary połączeń rano i dwie po południu - aby nie pozostawić mieszkańców bez możliwości dojazdu do pracy.

Są też zmiany w obrzędzie pogrzebowym, które wprowadził biskup opolski Andrzej Czaja. Nie będzie mszy pogrzebowych z trumną w kościele ani wspólnego przejścia ze świątyni na cmentarz, a maksymalna liczba uczestników uroczystości to 50 osób.

Wiadomości z regionu

2021-08-04, godz. 07:15 Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Nie tylko w lesie i przy drodze, także na opuszczonej posesji Są zostawiane w lesie, przy ruchliwych drogach czy na opuszczonej posesji. Latem wraca problem porzucanych psów i kotów. Zdaniem wolontariuszy Towarzystwa Opieki… » więcej 2021-08-04, godz. 07:00 Strzelce Opolskie: są pierwsze wyniki prac ekshumacyjnych - więźniów chowano nago, trumny wrzucano jak popadnie [Z… Po tygodniu od rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich odkryto kilkadziesiąt jam grobowych, pochodzących… » więcej 2021-08-03, godz. 21:00 Urząd marszałkowski przyznał kolejne dotacje na przedsięwzięcia kulturalne. Wsparcie dla 23 inicjatyw Festiwal Opolskie Lamy, konfrontacje literackie Syfon w Brzegu i rzeźbiarski plener artystyczny. Między innymi te inicjatywy kulturalne otrzymają dotacje w… » więcej 2021-08-03, godz. 20:00 Zdzieszowice: kilkanaście tysięcy gmina zapłaciła w tym roku za naprawę tego, co zniszczyli wandale Coraz większe problemy z wandalami ma gmina Zdzieszowice. Od początku roku na naprawianie strat wyrządzonych przez nieznanych sprawców samorząd wydał już… » więcej 2021-08-03, godz. 19:45 Raport dnia. 164 nowe infekcje w kraju, 4 na Opolszczyźnie. Czy nowy wariant Lambda jest znacznie odporniejszy na szc… 4 nowe zarażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (03.08) o 164 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-08-03, godz. 18:25 Wykopaliska archeologiczne w Nowej Cerekwi. Jest szansa na ciekawe znaleziska Ruszyły badania archeologiczne na stanowisku w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. Prace zlecił Wojewódzki Konserwator Zabytków w Opolu po tym, jak stwierdzono… » więcej 2021-08-03, godz. 17:20 14 osób odpowie przed sądem za handel narkotykami. Proces nie ruszył, bo oskarżony... nie dostał urlopu W opolskim sądzie okręgowym miał ruszyć proces, w którym prokuratura oskarża 14 osób o popełnienie wielu przestępstw związanych z obrotem narkotykami… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Nocne wyścigi w Opolu gehenną dla mieszkańców ul. Plebiscytowej i Ozimskiej. ''Jesteśmy stałymi bywalcami z telefonami… Ryk silników i strzelające tłumiki - to dźwięki, z którymi w każdy weekend zmagają się mieszkańcy ul. Plebiscytowej i Ozimskiej w Opolu. Jak informują… » więcej 2021-08-03, godz. 17:00 Brzeg: wyrobisko po byłej cegielni może stać się lokalną atrakcją. Miasto chce stworzyć tam lepsze warunki do w… Brzeg chce lepiej zagospodarować okolice stawu przy ulicy Kusocińskiego. Magistrat planuje wybudować tam ścieżkę dydaktyczną wraz z infrastrukturą przeznaczoną… » więcej 2021-08-03, godz. 15:30 Ruszyła akcja wyjazdowych szczepień w gminie Kluczbork. Można będzie przyjąć preparat w kilkunastu punktach Rozpoczęła się akcja szczepień wyjazdowych w sołectwach gminy Kluczbork. Od dzisiaj (03.08) do 17 sierpnia preparat przeciwko koronawirusowi będzie można… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »