Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-17, 10:25 Autor: Jacek Rudnik/Cezary Puzyna

"To była tytaniczna praca". Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przystosowany do nowej roli

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Adam Lecibil]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Adam Lecibil]
Koronawirus [fot. Pixabay]
Koronawirus [fot. Pixabay]
- Przed nami ogrom pracy, moi pracownicy są najważniejsi i dołożę wszelkich starań, by zapewnić im bezpieczeństwo - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka, zgodnie z decyzją resortu zdrowia, pełni od tego tygodnia funkcję jednoimiennego szpitala zakaźnego.
Od piątku w szpitalu trwała tytaniczna - jak to określił nasz gość - praca, której celem było przystosowanie lecznicy do nowej roli, a jednym z aspektów było wykwaterowanie ze szpitala około 150 pacjentów oraz wydzielenie stref "czystej" i "brudnej".

- Przygotowaliśmy śluzy, by wydzielić te części. Walczyliśmy, prosiliśmy, apelowaliśmy o środki ochrony osobistej i te środki do nas docierają.

Obecnie w szpitalu jest 7 pacjentów, w tym jeden z potwierdzoną obecnością koronawirusa. Czterech podejrzanych o zarażanie patogenem jest na oddziale wewnętrznym, jeden na dziecięcym i ostatni po zabiegu kardiologicznym na OIOM-ie.

W lecznicy do dyspozycji pacjentów mogą zostać przygotowane 24 łóżka z respiratorami. -W tym jest nasz stary OIOM, na którym jest 9 łóżek. Jeżeli będzie konieczność, uruchamiamy, mamy w gotowości łącznie 24 łóżka - informuje dyrektor Kończyło.

W szpitalu na konkretnych zmianach zmniejszono liczebność personelu, tak by optymalnie go wykorzystywać zarówno na dziennej, jak i nocnej zmianie.

Jak poinformował dyrektor szpitala, choć otwarcie nowoczesnego oddziału intensywnej opieki medycznej miało nastąpić pierwotnie pod koniec kwietnia, to są czynione intensywne starania, by nastąpiło to już na początku miesiąca.

Jest też apel, aby w lżejszych przypadkach, kiedy nie mamy wystarczająco uzasadnionego podejrzenia, co do ryzyka zakażania patogenem wywołującym Covid-19 rezygnować z alarmowania służb medycznych, ale profilaktycznie pozostać w odosobnieniu.
Jarosław Kończyło 1
Jarosław Kończyło 2

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »