Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-03-03, 15:34 Autor: Marzena Śmierciak

"Można tego nie wyłapać". Marszałek Zbigniew Kubalańca o Łodzi w koncepcji opolskiego muzeum

Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Po naszej stronie jest teraz przeprowadzenie szybkiej, ale nie chaotycznej procedury konkursowej na nowego dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego - powiedział dziś (03.03) w Loży Radiowej wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca, komentując okoliczności rezygnacji z funkcji kierowania jednostką przez Monikę Ożóg. Przypomnijmy, dyrektor ustąpiła ze stanowiska po tym, jak autorzy portalu Kultura Niepodległa zarzucili jej popełnienie plagiatu w konkursie na stanowisko w 2018 roku.
W przedstawionej komisji konkursowej koncepcji Monika Ożóg miała wykorzystać fragmenty programu Jarosława Suchana, który kilka lat wcześniej zabiegał o funkcję dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi. Sprawę ma zbadać prokuratura rejonowa w Opolu.

- Przejrzałem obie koncepcje, tych zapożyczeń procentowo nie ma aż tak dużo, ale są - mówił nasz gość. - Można oczywiście na czymś się wzorować i można sobie robić pewne notatki z różnych koncepcji, natomiast wydaje mi się, że do plagiatu nie doszło, ale nie mnie to oceniać. Bo głównie te zapożyczenia dotyczą takich rzeczy dość uniwersalnych, jak chociażby promocja muzeum przez media społecznościowe, lokalne rozgłośnie radiowe, jak współpraca z instytucjami w województwie, tj. Filharmonia Opolska, czy muzea - stwierdził wicemarszałek.

- Nie bronię jednak tutaj dyrektor Ożóg, bo tych zapożyczeń, nawet jeśli jest niewiele, to nie powinny się one tam znaleźć. Albo powinna być adnotacja, że zostały one zaczerpnięte z koncepcji muzeum w Łodzi - powiedział wicemarszałek regionu Zbigniew Kubalańca.

Przypomnijmy, oprócz skopiowanych zdań w programie Moniki Ożóg znalazły się też stwierdzenia odnoszące się nie do województwa opolskiego, a łódzkiego.

- Nie będę wyciągał konsekwencji za to, że ktoś w komisji konkursowej nie doczytał koncepcji, nie wyłapał słów o Łodzi - stwierdził w "Loży Radiowej" wicemarszałek. Jak dodał, on wtedy w zarządzie regionu jeszcze nie zasiadał.

- Jeżeli dwa razy pojawiła się Łódź w tak dużym dokumencie, to czytając można tego nie wyłapać. A to, że były powtórzenia, to ciężko oczekiwać od członków komisji, żeby porównywali koncepcję, która ma być z założenia koncepcją autorską ze wszystkimi, jakie funkcjonują w Polsce.

Przewodniczącym komisji konkursowej, która oceniała program i wybrała Monikę Ożóg na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego był marszałek Stanisław Rakoczy. Jak można przeczytać na stronach BIP samorządu województwa, w gremium tym zasiadali również: Bartosz Kuświk i Violetta Rezler-Wasielewska jako reprezentanci ministerstwa kultury, Stanisław Nicieja i Janina Hajduk-Nijakowska jako przedstawiciele rady muzeum, Bogdan Kaczmar ze Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Jarosław Gałęza jako przedstawiciel Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu, Małgorzata Goc i Beata Wewiórka z NSZZ Solidarność przy MŚO oraz z ramienia organizatora, czyli UMWO - Stanisław Mazur i Agnieszka Kamińska.
Zbigniew Kubalańca
Zbigniew Kubalńca

Wiadomości z regionu

2021-05-15, godz. 20:30 W opolskiej "Ostrodze" po raz pierwszy rywalizowano dziś w konkursie skoków przez przeszkody na otwartym hipodromie W Opolu dziś (15.05) pierwszy dzień rywalizacji w ramach otwartych regionalnych zawodów w skokach przez przeszkody. » więcej 2021-05-15, godz. 19:55 Raport dnia: W regionie przybyło 117 nowych zakażeń i odnotowano 8 zgonów. Od soboty obowiązują łagodniejsze obostrzenia… 117 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 8 osób chorych na COVID-19. » więcej 2021-05-15, godz. 19:30 Śmiertelny wypadek w Kadłubie. Nie żyje motocyklista Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Kadłub w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-05-15, godz. 19:00 Przez grę w golfa gmina Gogolin chce promować się wśród samorządowców z całego kraju Władze gminy Gogolin chcą przez zabawę i sport promować gospodarczą różnorodność tego terenu. W czerwcu planują zorganizować pierwsze mistrzostwa kraju… » więcej 2021-05-15, godz. 18:50 Od dziś możliwe projekcje filmowe i teatralne na świeżym powietrzu Od dziś (15.05) na świeżym powietrzu możliwe będą projekcje filmowe czy teatralne. Z zachowaniem reżimu sanitarnego na zewnątrz swoją działalność edukacyjną… » więcej 2021-05-15, godz. 18:00 Opole: w amfiteatrze trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia upamiętniającego rocznicę wybuchu III Powstania… W opolskim amfiteatrze trwają przygotowania do jutrzejszego (15.05) koncertu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. 'Moja ziemio wyśniona'… » więcej 2021-05-15, godz. 17:30 Wypadek w Mochowie na trasie Prudnik - Głogówek. Ranne dziecko [AKTUALIZACJA] Mamy ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Mochów. » więcej 2021-05-15, godz. 17:00 Poznaj historię śląskiej bitwy o paliwo w czasie nocnego zwiedzania Członkowie Stowarzyszenia Blechhammer-1944 z Kędzierzyna-Koźla zapraszają na nocne zwiedzanie wystaw poświęconych tzw. śląskiej bitwie o paliwo. W niezwykłej… » więcej 2021-05-15, godz. 16:30 Opole ponownie zamieniło się w plan zdjęciowy. Są utrudnienia w ruchu, jednak mieszkańcy podchodzą do nich ze zr… Od dziś (15.05) w centrum Opola można napotkać utrudnienia komunikacyjne. Część ulic jest zamykana dla ruchu kołowego i pieszego z powodu zdjęć do serialu… » więcej 2021-05-15, godz. 16:10 Opolanie ruszyli do restauracji i pożegnali maseczki na świeżym powietrzu. "Nie będziemy za nimi tęsknić" Od dziś (15.05) obowiązują łagodniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Główne zmiany to brak konieczności noszenia maseczek na świeżym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »