Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-30, 13:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Policja sprawdza, czy była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego dokonała plagiatu

Muzeum Śląska Opolskiego [fot. MŚO]
Muzeum Śląska Opolskiego [fot. MŚO]
Opolska policja wszczęła dochodzenie w sprawie naruszenia praw autorskich przez dr Monikę Ożóg. Śledztwo ma związek z zarzutami o plagiat, jakie pod adresem byłej dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego wystosowali autorzy portalu Kultura Niepodległa.
Dziennikarze w zawiadomieniu donoszą, że dr Monika Ożóg ubiegając się o stanowisko dyrektora MŚO przywłaszczyła sobie fragmenty programu Jarosława Suchana, który w 2014 roku wystartował w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi.

Mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu tłumaczy, że w tej sprawie powołany biegły ustali, czy doszło do naruszenia prawa autorskich. - To zawiadomienie zostało nam przekazane przez tutejszą prokuraturę z wnioskiem o wszczęcie dochodzenia pod kątem art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Policjanci otrzymali szereg wytycznych, a kluczowa będzie tutaj opinia biegłego, który oceni, na ile treści zapożyczone są zgodne z prawem autorskim.

Przypomnijmy, w lutym Monika Ożóg wysłała do mediów oświadczenie, w którym twierdziła, że zarzut KN jest bezpodstawny i jest kontynuacją nagonki na jej osobę: - Nigdy nie ukrywałam, że koncepcja Jarosława Suchana stanowiła dla mnie źródło inspiracji w czasie, gdy starałam się o stanowisko dyrektora MŚO - napisała w oświadczeniu.

Natomiast Jarosław Suchan na naszej antenie zapewniał, że nie zna Moniki Ożóg. - W pewnej części ten dokument powtarza słowo w słowo moje założenia - mówił.

Następnie sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Opolu, która teraz zebrane dokumenty przekazała miejscowej policji.
Agnieszka Nierychła

Wiadomości z regionu

2021-05-17, godz. 20:30 Raport dnia: Spada liczba zachorowań na COVID-19. Rusza pilotaż szczepień w zakładach pracy 45 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby w województwie opolskim. W całym kraju przybyło 1109 chorych na COVID-19. » więcej 2021-05-17, godz. 20:30 Możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie. IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla południowej i środkowej Polski. » więcej 2021-05-17, godz. 19:45 Będą zmiany na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Katowickiej w Opolu. MZD planuje budowę m.in. ścieżki rowerowej Będzie nowa trasa dla rowerzystów w Opolu. Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na utworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Katowickiej. Chodzi o odcinek… » więcej 2021-05-17, godz. 19:45 Ruszyła IV edycja konkursu na "Miejsca Przyjazne Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym w Opolu" Instytucje, firmy czy organizacje pozarządowe mogą zgłaszać się do IV edycji konkursu 'Miejsca Przyjazne Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym w Opolu'. Konkurs… » więcej 2021-05-17, godz. 19:08 Nyski magistrat zyskuje nowy wygląd. Rewitalizację przechodzi też plac przed budynkiem Trwa remont elewacji nyskiego magistratu. W ostatnich dniach odsłonięto w całości odświeżoną frontową fasadę budynku. Prace trwają też na placu przed… » więcej 2021-05-17, godz. 18:00 To już pewne - punkt szczepień z Toropolu będzie przeniesiony do przychodni "Śródmieście". "Lodowisko musi wrócić… Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski zaprzecza, że powodem zamknięcia punktu szczepień powszechnych w obiekcie lodowiska Toropol jest niewielka liczba otrzymywanych… » więcej 2021-05-17, godz. 18:00 Gogoliński dworzec już wyremontowany, tunel pod torami gotowy w 30% Budowlańcy zakończyli prace na dworcu w Gogolinie. Gotowy jest też pierwszy etap budowy przejścia podziemnego, które połączy dworzec, plac przed nim i ulicę… » więcej 2021-05-17, godz. 17:02 Małgorzata Tudaj rezygnuje ze stanowiska starosty powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj, starosta kędzierzyńsko-kozielska, rezygnuje ze stanowiska. Dzisiaj (17.05) do biura rady powiatu wpłynęło pismo w tej sprawie. Trafiło… » więcej 2021-05-17, godz. 16:30 Pościg ulicami Krapkowic zakończony dachowaniem. Kierowca zebrał 35 punktów karnych Kilkanaście minut policjanci z Krapkowic ścigali kierowcę volkswagena, który gnał ulicami miasta łamiąc wszystkie możliwe przepisy. Mieszkaniec gminy Gogolin… » więcej 2021-05-17, godz. 15:15 Opolscy działacze Porozumienia Jarosława Gowina apelują o szybsze procedowanie ustawy ws. Krajowego Planu Odbudowy Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina zaapelowali do Senatu RP o zawieszenie sporów i jak najszybsze procedowanie ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »