Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 15:30 Autor: Witold Wośtak

Ważny dzień dla gminy Olesno. Samorząd ma sztandar, a w mieście nasadzono papieski Dąb Niepodległości

Sylwester Lewicki i Grzegorz Kimla wkopują Dąb Niepodległości [fot. Witold Wośtak]
Sylwester Lewicki i Grzegorz Kimla wkopują Dąb Niepodległości [fot. Witold Wośtak]
Sztandar gminy Olesno [fot. Witold Wośtak]
Sztandar gminy Olesno [fot. Witold Wośtak]
Gmina Olesno ma od dzisiaj (08.11) sztandar i Dąb Niepodległości poświęcony przez papieża Franciszka.
Na awersie sztandaru jest godło państwowe, a na rewersie herb Olesna i rok 2018, symbolizujący setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Drzewiec jest zakończony Różą Olesna.

Krzysztof Latocha, sekretarz Honorowego Komitetu Fundacji Sztandaru gminy Olesno, podkreśla, że to wyjątkowy symbol i znak rozpoznawczy.

- W ubiegłym roku prowadziliśmy uzgodnienia z komisją heraldyczną i uzyskaliśmy pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji. Od 1992 roku każdy samorząd, który chce ustanowić symbol, ma obowiązek uzgodnić szczegóły z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dąb Niepodległości został posadzony na wyremontowanej promenadzie.

- Leśnicy wpiszą się w obchody niepodległościowe dzięki temu, na czym znają się najlepiej - zaznacza Grzegorz Kimla, Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno, który wkopał drzewo do ziemi wspólnie z burmistrzem.

- Ze względu na fakt, że to drzewo jest nasze, naturalne, służy nam jako podstawowy gatunek lasotwórczy i wzrasta bardzo długo, mamy nadzieję, że będziemy cieszyć się nim równie długo. Niech on wzrasta tu za sto, dwieście i trzysta lat. Proszę sobie wyobrazić, że przy obchodach 200. rocznicy odzyskania niepodległości ten dąb będzie jeszcze młodzieniaszkiem.

Burmistrz Sylwester Lewicki ocenia, że to bardzo ważny moment dla wszystkich mieszkańców gminy.

- Szczególnie, jeśli długo oczekuje się i pracuje na coś, później bardzo cieszy szczęśliwa finalizacja przedsięwzięcia. Bardzo cieszymy się, że w przededniu wielkiego święta dla całej Polski możemy upamiętnić dwa ważne, wręcz historyczne, elementy dla naszego miasta.

Oleski Dąb Niepodległości to jedno ze stu drzew, które papież Franciszek poświęcił z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Krzysztof Latocha
Grzegorz Kimla
Sylwester Lewicki

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej 2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »