Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-27, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

EUROWYBORY: na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Europejska, ale przegrał jej lider

Andrzej Buła [fot. Paula Hołubowicz]
Andrzej Buła [fot. Paula Hołubowicz]
Marszałek Andrzej Buła nie będzie reprezentował Opolszczyzny w Parlamencie Europejskim. Do sukcesu zabrakło mu około 11 tysięcy głosów. Opolski kandydat, który startował z 4 miejsca Koalicji Europejskiej zdobył 59 tysięcy głosów.
Wczoraj (26.05) wieczorem pierwsze sondaże dawały mu miejsce w europarlamencie, natomiast dzisiaj rano wynik zweryfikowano na jego niekorzyść - W niedzielę była eksplozja gratulacji, do tego stopnia, że o godzinie drugiej wyłączyłem telefon - mówi samorządowiec.

W poniedziałek (27.05) Państwowa Komisja Wyborcza podała, że z okręgu dolnośląsko-opolskiego do PE dostali się Janina Ochojska (KE), Anna Zalewska (PiS), Beata Kempa (PiS) i Jarosław Duda (KE).

Mimo to lider PO na Opolszczyźnie Andrzej Buła podkreśla, że wynik wyborczy traktuje jako życiowy sukces. Dlaczego nie poszedł w ślady Danuty Jazłowieckiej?. Jego zdaniem winna temu jest wyższa frekwencja.

- Gdybym wczoraj otrzymał mniej niż 38 tysięcy głosów, czyli tyle ile ostatnio w wyborach (2014) zdobyła Pani Danuta Jazłowiecka, to miałbym wyrzuty sumienia, natomiast ja zdobyłem ponad 58 tysięcy, czyli o 20 tysięcy głosów więcej. Ponadto startowałem z 4 miejsca, natomiast Danuta Jazłowiecka była wówczas na drugim miejscu. To pokazuje, że nie zmarnowałem swojej szansy - twierdzi Andrzej Buła.

Politolog Uniwersytetu Opolskiego dr Błażej Choroś oceniając wynik wyborczy KE uważa, że przy takim ułożeniu listy, Andrzej Buła nie miał większych szans na zwycięstwo. - Na ostatniej prostej bolesny cios Andrzejowi Bule zadał Arkadiusz Wiśniewski, ale moim zdaniem to nie przesądziło o tym że nie zdobył mandatu.

Lider PO w regionie przyznał, że w kampanii zauważył brak wsparcia ze strony pozostałych członków Koalicji Obywatelskiej, szczególnie przy konflikcie z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.
Andrzej Buła
Andrzej Buła
Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2021-04-16, godz. 19:20 Skoroszyce z dotacją na remont świetlicy. Inwestycja ruszy jednak dopiero w przyszłym roku, bo dziś gmina nie ma już… Świetlica wiejska w Skoroszycach przejdzie modernizację. Za prawie 730 tysięcy złotych obiekt zostanie rozbudowany i dostosowany do współczesnych wymog… » więcej 2021-04-16, godz. 18:00 W Kędzierzynie-Koźlu za darmo wszczepią psom chipy Po raz kolejny w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona jest akcja bezpłatnego znakowania psów. Zwierzętom weterynarz wszczepia pod skórę elektroniczny chip, w którym… » więcej 2021-04-16, godz. 17:40 Sprzęt z działalności przestępczej dostał drugie życia i wspomoże opolskie szpitale Urządzenia pochodzące z nielegalnej fabryki papierosów będą wspomagać pracę Szpitala Wojewódzkiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Funkcjonariusze… » więcej 2021-04-16, godz. 16:55 Brzeski MOSiR przyzna tytuł najaktywniejszego mieszkańca. Zabawa ma zachęcić do aktywności w czasie pandemii Brzeg zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia mimo pandemii koronawirusa. Zmotywować do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze ma zabawa, w ramach której… » więcej 2021-04-16, godz. 16:00 Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy [ZDJĘCIA] Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy. Zaadaptowano na ten cel salę sportową w starym budynku szkoły numer 6 przy ul. Stalmacha… » więcej 2021-04-16, godz. 15:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 14:29 Wojewoda opolski: "Mamy spowolnienie rozwoju koronawirusa, ale daleko nam do spowolnienia fali" - Prognozy rozwoju pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie, opracowane przez zespół matematyków z Uniwersytetu Opolskiego, są umiarkowanie optymistyczne -… » więcej 2021-04-16, godz. 14:25 Kolizja na obwodnicy północnej Opola. Powstały duże korki Kilka minut po g. 13.00 na ulicy Powstańców Warszawskich, na wysokości stacji paliw we Wrzoskach, bus zderzył się z samochodem osobowym. Prawdopodobnie była… » więcej 2021-04-16, godz. 14:15 Wzrosła liczba wniosków o zasiłek pogrzebowy. Opolski ZUS porównał pierwszy kwartał rok do roku Ponad 3100 wniosków o wypłatę zasiłku pogrzebowego wpłynęło w pierwszym kwartale do opolskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To znacznie więcej niż… » więcej 2021-04-16, godz. 13:30 Osoby niepełnosprawne mieszkające w gminie Strzelce Opolskie nie będą płaciły za odbiór odpadów Opłatę za śmieci ureguluje Ośrodek Pomocy Społecznej. To drugi taki program strzeleckiego samorządu. Gmina ponosi już koszty opłat śmieciowych za trzecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »