Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-27, 17:00 Autor: Piotr Wójtowicz

EUROWYBORY: na Opolszczyźnie wygrała Koalicja Europejska, ale przegrał jej lider

Andrzej Buła [fot. Paula Hołubowicz]
Andrzej Buła [fot. Paula Hołubowicz]
Marszałek Andrzej Buła nie będzie reprezentował Opolszczyzny w Parlamencie Europejskim. Do sukcesu zabrakło mu około 11 tysięcy głosów. Opolski kandydat, który startował z 4 miejsca Koalicji Europejskiej zdobył 59 tysięcy głosów.
Wczoraj (26.05) wieczorem pierwsze sondaże dawały mu miejsce w europarlamencie, natomiast dzisiaj rano wynik zweryfikowano na jego niekorzyść - W niedzielę była eksplozja gratulacji, do tego stopnia, że o godzinie drugiej wyłączyłem telefon - mówi samorządowiec.

W poniedziałek (27.05) Państwowa Komisja Wyborcza podała, że z okręgu dolnośląsko-opolskiego do PE dostali się Janina Ochojska (KE), Anna Zalewska (PiS), Beata Kempa (PiS) i Jarosław Duda (KE).

Mimo to lider PO na Opolszczyźnie Andrzej Buła podkreśla, że wynik wyborczy traktuje jako życiowy sukces. Dlaczego nie poszedł w ślady Danuty Jazłowieckiej?. Jego zdaniem winna temu jest wyższa frekwencja.

- Gdybym wczoraj otrzymał mniej niż 38 tysięcy głosów, czyli tyle ile ostatnio w wyborach (2014) zdobyła Pani Danuta Jazłowiecka, to miałbym wyrzuty sumienia, natomiast ja zdobyłem ponad 58 tysięcy, czyli o 20 tysięcy głosów więcej. Ponadto startowałem z 4 miejsca, natomiast Danuta Jazłowiecka była wówczas na drugim miejscu. To pokazuje, że nie zmarnowałem swojej szansy - twierdzi Andrzej Buła.

Politolog Uniwersytetu Opolskiego dr Błażej Choroś oceniając wynik wyborczy KE uważa, że przy takim ułożeniu listy, Andrzej Buła nie miał większych szans na zwycięstwo. - Na ostatniej prostej bolesny cios Andrzejowi Bule zadał Arkadiusz Wiśniewski, ale moim zdaniem to nie przesądziło o tym że nie zdobył mandatu.

Lider PO w regionie przyznał, że w kampanii zauważył brak wsparcia ze strony pozostałych członków Koalicji Obywatelskiej, szczególnie przy konflikcie z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.
Andrzej Buła
Andrzej Buła
Błażej Choroś

Wiadomości z regionu

2020-12-01, godz. 21:45 Rusza akcja "Jedzenie Zamiast Bomb" w Opolu. Społecznicy proszą o wsparcie Fundacja KrakOFFska36 rozpoczyna kolejny sezon akcji 'Jedzenie Zamiast Bomb'. Od 6 grudnia w każdą niedzielę o godzinie 15.00 przed dworcem PKP w Opolu społecznicy… » więcej 2020-12-01, godz. 20:51 Politechnika Opolska rozpoczęła cykl zdalnych konferencji o zarządzaniu w czasie epidemii. Pierwszym gościem był rektor… Administracja, ekonomia i zarządzanie w czasie epidemii to tematy pierwszego z cyklu spotkania transmitowanego w internecie przez Politechnikę Opolską. » więcej 2020-12-01, godz. 20:45 Raport dnia. Na Opolszczyźnie zmarło 20 zarażonych osób, a 361 zakaziło się. W kraju ponad 9 tysięcy infekcji i… 20 zgonów i 361 nowych zarażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9105 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2020-12-01, godz. 19:45 Animozje sięgnęły zenitu, będzie pozew. Konflikt między starostą prudnickim a radnym opozycji Naruszenie dóbr osobistych zarzucił prudnicki starosta radnemu opozycji. Wezwał go, aby w ciągu siedmiu dni opublikował przeprosiny. Adresat tych żądań… » więcej 2020-12-01, godz. 19:45 Seniorka z Nysy okradziona przez fałszywych gazowników. Policja ostrzega, że przed świętami złodzieje są szczególnie… Ponad 2 tysiące złotych i wartościowe zegarki straciła mieszkanka Nysy, która padła ofiarą oszustów. Kobietę okradli mężczyźni, podający się za pracowników… » więcej 2020-12-01, godz. 19:30 Zmiana organizacji ruchu przy Opolu Wschodnim jednak od środy. Ciężarówki z zakazem wjazdu Około godziny 10.00 w środę (2.12) zamknięta zostanie ulica Bohaterów Monte Cassino w Opolu. Wyłączenie z ruchu jednej z najważniejszych ulic w mieście… » więcej 2020-12-01, godz. 18:30 W Szczepanowicach podtrzymają tradycję i wybudują bożonarodzeniową szopkę W skromniejszej formie niż zwykle, bez żywych zwierząt, ale zgodnie z tradycją powstanie. Po raz 22. przy kościele świętego Józefa w Opolu-Szczepanowicach… » więcej 2020-12-01, godz. 18:15 Kierował pod wpływem narkotyków, a w samochodzie przewoził kolejną porcję. Młody mieszkaniec regionu wpadł w czasie… Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. 23-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego wpadł w ręce miejscowej policji. » więcej 2020-12-01, godz. 17:45 Apel o informacje na temat miejsc koczowania osób bezdomnych. Pomoże Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Kluczborscy policjanci apelują o używanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zgłaszania miejsc, w których przebywają bezdomni. » więcej 2020-12-01, godz. 17:00 Wspólne pasje połączyły w działaniu mieszkanki Głubczyc Już od pięciu lat w Głubczycach miłośniczki szydełkowania, robienia na drutach i wyrabiania biżuterii biorą udział raz w miesiącu w tzw. 'spotkaniach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »