Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-29, 11:30 Autor: Marzena Śmierciak

Strajk w oświacie zawieszony. Za tydzień ruszają matury

Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
W regionie opolskim dziś (29.04) powinno rozpocząć pracę 12 rad klasyfikacyjnych, które nie zdążyły do piątku wystawić wszystkich ocen tegorocznym maturzystom. - Kryzys w oświacie mamy zażegnany, a uczniowie mogą już spokojnie przygotowywać się do matury - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska.
W ocenie gościa Radia Opole, strajk w oświacie pokazał wyraźnie, że system oświaty powinien być zreformowany.

- Nie może być tak, że pojawiają się tylko postulaty dotyczące płac, a nie pojawiają się postulaty dotyczące zmian różnorakich w zakresie systemu. Jeżeli płaca, to dobra płaca, ale za dobrą pracę. Jeżeli nauczyciele narzekają, że za dużo jest biurokracji, to trzeba się tym procedurom przyjrzeć. Jeżeli istotnie, tych procedur jest zbyt dużo, są one obciążające dla nauczycieli i niepotrzebne, to należy je zlikwidować - powiedziała Violetta Porowska.

Zdaniem wicewojewody, pieniądze nie są jedynym problemem naszej oświaty. - Nie można jedynie narzekać na system oświaty, trzeba pokazywać, jak go zmieniać - wskazywała Violetta Porowska. Dziś, jak dodała, przed nami kolejne wyzwanie: modernizowanie polskiej szkoły, również w zakresie jakości kształcenia.
Wicewojewoda przypomniała też, że samorządy nie mogą złamać ustawy o finansach publicznych i wypłacić wynagrodzenia za dni nieprzepracowane w okresie strajku.

- Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół - powiedziała w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza.

Na 23 szkoły podstawowe w Opolu strajkowały wszystkie, podobnie jak w przypadku 15 szkół ponadpodstawowych i 5 placówek oświatowych. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Komentując strajk nauczycieli stwierdziła, że dobrej edukacji nie da się zrobić za niewielkie pieniądze. - Fachowiec musi być dobrze opłacany - stwierdziła Oborska-Marciniak.

- Po cóż nam świetne, ultranowoczesne pracownie informatyczne, jeśli nie będziemy mieć fachowców i specjalistów? Zresztą, mówił o tym dyrektor PSP nr 2 w Opolu Mirosław Śnigórski, że ma świetną pracownię i cieszy się, że ma świetnego fachowca, informatyka, który potrafi wykorzystać potencjał tej pracowni - tłumaczyła rzeczniczka opolskiego ratusza.

- Jako matka dwójki dzieci, w tym gimnazjalistki, która podchodziła do egzaminów, cieszę się, że do tych egzaminów doszło. To był duży stres, zarówno dla dzieci i ich rodziców, ale także samych nauczycieli. Dla nich decyzje były niełatwe, ale były one podejmowane indywidualne. Całe szczęście odbyły się te egzaminy, z czego się bardzo cieszymy - mówiła Katarzyna Oborska-Marciniak. - Uważam, że jako rodzice podeszliśmy do nauczycieli z dużym zrozumieniem. Nie jest niczym dziwnym, że każdy z nas za dobrze wykonywaną pracę chce otrzymywać godne wynagrodzenie - dodała Oborska-Marciniak.

Matury rozpoczną się za tydzień (06.05) od języka polskiego.
Violetta Porowska
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2021-12-07, godz. 22:00 W środę rozbłyśnie oleska iluminacja świąteczna. Będą nowe elementy, do tego pierniki, herbata z miodem i świąteczna… Uruchomienie świątecznej iluminacji zaplanowano na jutrzejszy (08.12) wieczór w Oleśnie. Początek o 19:00 na Rynku. » więcej 2021-12-07, godz. 21:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziło się blisko 500 osób. Zmarło 22 chorych. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało… 484 zakażenia koronawirusem i śmierć 22 osób potwierdzono dziś (07.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19… » więcej 2021-12-07, godz. 20:55 Od przychylnej opinii UOKiK zależą niższe podatki dla małych firm w gminie Głuchołazy Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wystąpił burmistrz Głuchołaz. Jego wniosek dotyczy zaopiniowania możliwości takiego zróżnicowania podatku… » więcej 2021-12-07, godz. 19:45 Polarny ekspres, czyli świąteczne dekoracje w Kędzierzynie-Koźlu Polarny express - tak najmłodsi mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla nazywają lokomotywę stojącą przy dworcu kolejowym. W świątecznej iluminacji prezentuje się… » więcej 2021-12-07, godz. 19:08 Aktywni wolontariusze z Opola wyróżnieni podczas gali. "To są ludzie, którzy robią rzeczy dobre" Podczas Gali Wolontariatu w Teatrze Ekostudio wyróżniono najbardziej aktywnych społeczników z Opola. Gala jest formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych… » więcej 2021-12-07, godz. 19:00 Blisko jedna trzecia szkół w regionie pracuje inaczej niż stacjonarnie. Decyzją ministra zdrowia nauka zdalna dla wszystkich… Ministerstwo Zdrowia wprowadza naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia. Decyzja jest spowodowana wciąż utrzymującą… » więcej 2021-12-07, godz. 18:30 Główna brama na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu oddana do użytku. Została oczyszczona i naprawiona Kamienne powierzchnie oczyszczone, elementy ozdobne wypolerowane, a ubytki uzupełnione. XVI-wieczna brama Zamku Piastów Śląskich w Brzegu ponownie dostępna… » więcej 2021-12-07, godz. 17:36 Ktoś próbował przemycić w liście narkotyki do kluczborskiego więzienia. Próba udaremniona Kolejna próba przemytu narkotyków do Zakładu Karnego w Kluczborku. » więcej 2021-12-07, godz. 17:05 Kolejne zakażenia w opolskich szkołach i przedszkolach. 562 uczniów z Opola skierowanych na kwarantannę Opolski ratusz informuje o kolejnych przypadkach COVID-19 w placówkach oświatowych w stolicy regionu. Po wykryciu zakażenia koronawirusem u 17 uczniów i 5… » więcej 2021-12-07, godz. 16:46 Kluczborscy radni zdecydowali o podwyżce dla burmistrza Kielara. To obowiązek po nowelizacji ustawy Rada Miejska w Kluczborku przyjęła uchwałę o podwyżce dla burmistrza Jarosława Kielara. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »