Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-29, 11:30 Autor: Marzena Śmierciak

Strajk w oświacie zawieszony. Za tydzień ruszają matury

Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Opolu. [fot. Sławek Kieler]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
Katarzyna Oborska-Marciniak [fot. Paula Hołubowicz]
W regionie opolskim dziś (29.04) powinno rozpocząć pracę 12 rad klasyfikacyjnych, które nie zdążyły do piątku wystawić wszystkich ocen tegorocznym maturzystom. - Kryzys w oświacie mamy zażegnany, a uczniowie mogą już spokojnie przygotowywać się do matury - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicewojewoda Violetta Porowska.
W ocenie gościa Radia Opole, strajk w oświacie pokazał wyraźnie, że system oświaty powinien być zreformowany.

- Nie może być tak, że pojawiają się tylko postulaty dotyczące płac, a nie pojawiają się postulaty dotyczące zmian różnorakich w zakresie systemu. Jeżeli płaca, to dobra płaca, ale za dobrą pracę. Jeżeli nauczyciele narzekają, że za dużo jest biurokracji, to trzeba się tym procedurom przyjrzeć. Jeżeli istotnie, tych procedur jest zbyt dużo, są one obciążające dla nauczycieli i niepotrzebne, to należy je zlikwidować - powiedziała Violetta Porowska.

Zdaniem wicewojewody, pieniądze nie są jedynym problemem naszej oświaty. - Nie można jedynie narzekać na system oświaty, trzeba pokazywać, jak go zmieniać - wskazywała Violetta Porowska. Dziś, jak dodała, przed nami kolejne wyzwanie: modernizowanie polskiej szkoły, również w zakresie jakości kształcenia.
Wicewojewoda przypomniała też, że samorządy nie mogą złamać ustawy o finansach publicznych i wypłacić wynagrodzenia za dni nieprzepracowane w okresie strajku.

- Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski nigdy nie obiecywał nauczycielom, że otrzymają wypłatę za czas strajku, zapowiedział tylko, że pieniądze pozostaną w planach finansowych szkół - powiedziała w "Poglądach i osądach" Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza.

Na 23 szkoły podstawowe w Opolu strajkowały wszystkie, podobnie jak w przypadku 15 szkół ponadpodstawowych i 5 placówek oświatowych. Cztery przedszkola nie wzięły udział w strajku, potem dołączyło do nich pięć kolejnych. - Ale to o tyle zrozumiałe, że tu w grę wchodziły małe dzieci, którym trudniej jest zapewnić domową opiekę przez dłuższy czas - dodała.

Komentując strajk nauczycieli stwierdziła, że dobrej edukacji nie da się zrobić za niewielkie pieniądze. - Fachowiec musi być dobrze opłacany - stwierdziła Oborska-Marciniak.

- Po cóż nam świetne, ultranowoczesne pracownie informatyczne, jeśli nie będziemy mieć fachowców i specjalistów? Zresztą, mówił o tym dyrektor PSP nr 2 w Opolu Mirosław Śnigórski, że ma świetną pracownię i cieszy się, że ma świetnego fachowca, informatyka, który potrafi wykorzystać potencjał tej pracowni - tłumaczyła rzeczniczka opolskiego ratusza.

- Jako matka dwójki dzieci, w tym gimnazjalistki, która podchodziła do egzaminów, cieszę się, że do tych egzaminów doszło. To był duży stres, zarówno dla dzieci i ich rodziców, ale także samych nauczycieli. Dla nich decyzje były niełatwe, ale były one podejmowane indywidualne. Całe szczęście odbyły się te egzaminy, z czego się bardzo cieszymy - mówiła Katarzyna Oborska-Marciniak. - Uważam, że jako rodzice podeszliśmy do nauczycieli z dużym zrozumieniem. Nie jest niczym dziwnym, że każdy z nas za dobrze wykonywaną pracę chce otrzymywać godne wynagrodzenie - dodała Oborska-Marciniak.

Matury rozpoczną się za tydzień (06.05) od języka polskiego.
Violetta Porowska
Katarzyna Oborska-Marciniak

Wiadomości z regionu

2021-06-20, godz. 08:15 W centrum miasta powstaną "zielone podwórka". Poprawa estetyki i obniżenie temperatury Zielone podwórka to projekt miasta Kędzierzyn-Koźle, który ma urozmaicić bioróżnorodność w centrum aglomeracji, obniżyć temperatury pomiędzy budynkami… » więcej 2021-06-19, godz. 19:45 Raport dnia: 6 nowych zakażeń i 1 zgon w regionie. W szpitalach zajęte nieco ponad 13 procent rezerwy łóżek covi… Na Opolszczyźnie ostatniej doby przybyło 6 zakażeń koronawirusem. Patogen z Chin przyczynił się w tym czasie także do śmierci jednej osoby. » więcej 2021-06-19, godz. 19:15 Można zgłaszać autokary do kontroli przed wyjazdem dzieci na kolonie letnie. Policjanci zwrócą uwagę na wiele kw… Opolscy policjanci będą kontrolować stan techniczny autokarów przed wyjazdem dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Co najmniej jeden punkt kontroli znajduje… » więcej 2021-06-19, godz. 18:41 Dziś biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią. Mieszkańcy regionu na ogół wskazują na zwycięstwo naszych rywali… Reprezentacja Polski zagra dziś (19.06) w swoim drugim meczu grupowym podczas mistrzostw Europy. W grupie E rywalem podopiecznych Paulo Sousy w Sewilli będzie… » więcej 2021-06-19, godz. 18:05 W Kędzierzynie-Koźlu trwają Mistrzostwa Polski Mażoretek. "Warto, by tego typu aktywność upowszechniła się w naszym… Ponad tysiąc zawodniczek z całego kraju rywalizuje w Mistrzostwach Polski Mażoretek, które odbywają się w Hali Azoty w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-06-19, godz. 18:00 Odkomarzanie Kędzierzyna-Koźla już za kilka dni W przyszłym tygodniu w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się akcja odkomarzania. Opryski będą prowadzone w większości osiedli, głównie na terenach zielonych… » więcej 2021-06-19, godz. 17:45 Odra Triathlon w Krapkowicach. W niedzielę duże utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. W niedzielę (20.06) w Krapkowicach duże utrudnienia w ruchu z powodu organizowanego Odra Triathlonu. W związku z zawodami, ze względu na bezpieczeństwo… » więcej 2021-06-19, godz. 17:00 Wsiądź na rower i odwiedź miejsca związane z III Powstaniem Śląskim Pracownicy Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach rowerowych szlakiem miejsc pamięci i mogił… » więcej 2021-06-19, godz. 16:40 Upał ani wymagające podjazdy niestraszne uczestnikom zawodów Family Cup w gminie Tułowice Około 70 zawodników wzięło udział w dzisiejszych (19.06) Mistrzostwach Opolszczyzny w Kolarstwie Górskim Family Cup, które odbyły się w Skarbiszowicach… » więcej 2021-06-19, godz. 15:00 Rekord odwiedzin w opolskim zoo. W tym roku już ponad 111 tysięcy osób Rekordowe półrocze w opolskim zoo. Do 16 czerwca tego roku ogród zoologiczny odwiedziło ponad 111 tys. osób. W analogicznym okresie ubiegłego roku było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »