Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-28, 22:24 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o autorytecie nauczyciela w aspekcie strajku i sytuacji polskiej oświaty

Niedzielna Loża Radiowa
Niedzielna Loża Radiowa
Zawieszony strajk nauczycieli zdominował dyskusję Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy mierzyli się z odpowiedzią na pytanie, kto zwyciężył w tym konflikcie i czy nauczyciele wznowią strajk we wrześniu?
- Sytuacja wciąż jest trudna, ale dobrze się stało, że nauczyciele zdecydowali się na zawieszenie strajku - ocenił Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były kurator i były wiceminister edukacji. - Bardzo dobrze się dzieje, że rząd podjął się tego, żeby rozmawiać, mimo tego wszystkiego, z czym mamy do czynienia i mimo niechęci ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ja traktuję to jako początek dyskusji, jako początek debaty, bo do września mamy trochę czasu.

Zdaniem Barbary Kamińskiej z Platformy Obywatelskiej, byłej nauczycielki i dyrektorki szkoły, to, co się stało w czasie strajku było fenomenem, w którym środowiska edukacyjne zwróciły uwagę na problem edukacji w naszym kraju. - Przede wszystkim zwrócono uwagę na to, że te zmiany, które nastąpiły w oświacie są niekorzystne dla środowiska rodziców, nauczycieli, a głównie dla dzieci.

- Metodą strajku nauczyciele stracili autorytet w bardzo szerokim gronie Polaków, nie tylko wśród uczniów i rodziców - uważa Kamil Bortniczuk z Porozumienia, który równocześnie jest ojcem czwórki dzieci. - Przecież nie było tak, i Polacy doskonale o tym pamiętają, że przystępując do tego strajku nauczyciele zwrócili uwagę na wszelkie braki systemu. Nauczyciele strajkowali tylko i wyłącznie w kontekście swoich pensji. Na rozwiązania systemowe właśnie wskazał dopiero rząd.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej uważa, że nauczyciele mieli szersze oczekiwania wobec edukacji. - Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nauczyciele przegrali. Ich błędem było to, że nie docenili niewzruszonej postawy rządu, który zignorował ich postulaty - mówi. - Trudno mówić o jakiejś victorii, dlatego że wszyscy przegraliśmy na tym etapie. Natomiast co nauczyciele wygrali, jeżeli już mówimy w ten sposób? Pokazali, że problem nie jest łatwy do rozwiązania i zaniedbania były wieloletnie, a przy tym zwrócili na siebie uwagę w sposób mocny.

- Sytuacja strajkowa została wywołana specjalnie po to, żeby wywołać chaos w szkole i w całym kraju. Jednym z przegranych tego strajku jest Sławomir Broniarz, prezes ZNP - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - On oszukał nauczycieli, doprowadził do sytuacji, w której utracili autorytet społeczny, autorytet, o który rzekomo walczyli. Wielokrotnie nauczyciele podnosili, że ten strajk jest dla nich walką o ich godność, a zachowywali się tak, jakby żadnej godności nie mieli.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że nauczycielom nie można odmawiać prawa do nauczania. - W mojej ocenie zwyciężył tutaj zdrowy rozsądek ze strony nauczycieli, którzy kierowali się interesem swoich uczniów - mówi. - Jeżeli młody, początkujący nauczyciel ma niewiele ponad 2 tysiące złotych brutto, jego ścieżka do pełnego rozwoju to jest przynajmniej kilkanaście lat, więc też nie ma się co dziwić, że w pewnym momencie ktoś mówi - dość.

W ocenie Ryszarda Galli z Mniejszości Niemieckiej nauczyciele pokazali determinację w walce nie tylko o własne interesy, ale także o przyszłość polskiej szkoły. - Decyzja o zawieszeniu strajku w moim odczuciu była bardzo rozsądna - dodaje. - Nie zgodzę się z tym, że nauczyciele w tej chwili będą wrogami rodziców, albo, że rodzice będą niechętnie patrzeć na nauczycieli. Jest wiele takich solidarnych działań rodziców i młodzieży, którzy popierają nauczycieli, w tym co robili.
Sławomir Kłosowski
Barbara Kamińska
Kamil Bortniczuk
Piotr Piaseczny
Małgorzata Wilkos
Antoni Konopka
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2024-03-28, godz. 12:30 "Malinka-Zdrój" w Opolu wraca po zimowej przerwie Od piątku (29.03) opolanie ponownie będą mogli korzystać z tężni solankowej 'Malinka-Zdrój'. Zakończyła się bowiem zimowa przerwa technologiczna. » więcej 2024-03-28, godz. 12:15 "Przedsiębiorczość jest motorem rozwoju gospodarczego". Łukasz Mozolewski gościem Radia Opole Na ogromne znaczenie wspierania lokalnej przedsiębiorczości wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Mozolewski, kandydat KWW Polski Liberalnej Strajku… » więcej 2024-03-28, godz. 11:40 "To jest skok wydajności". Nowoczesna pracownia komputerowa na Uniwersytecie Opolskim 17 nowych, bardzo dobrej jakości i o wysokich parametrach technicznych komputerów ma od dziś Instytut Informatyki Uniwersytetu Opolskiego. Władze uczelni w… » więcej 2024-03-28, godz. 11:30 Głogówek: pacjenci z okolic Biedrzychowic ponownie będą mieli lepszy dostęp do opieki medycznej Wiejski ośrodek zdrowia w Biedrzychowicach (gmina Głogówek) wznowi działalność. Przez rok nie przyjmowano tam pacjentów z powodu braku lekarza. » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 Kandydaci KO chcą systemu wsparcia zdrowia psychicznego. "Każda inwestycja w zdrowie się opłaca" Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Opola chcą wsparcia dla opolskich przychodni oraz szkół w tworzeniu oferty i specjalistycznej pomocy psychologicznej… » więcej 2024-03-28, godz. 08:15 Kościół katolicki rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego Msza krzyżma zakończy dziś (28.03) trwający 40 dni w Kościele katolickim Wielki Post. Tego dnia katolicy upamiętniają ustanowienie przez Chrystusa dwóch… » więcej 2024-03-28, godz. 08:00 Zapisało się już ponad 100 wystawców. Jubileuszowa wystawa twórców ludowych w Prudniku Ponad stu rękodzielników krajowych i zagranicznych chce zaprezentować się w Prudniku. Trwa przyjmowanie zgłoszeń uczestników 25. Wystawy Twórców Ludowych… » więcej 2024-03-27, godz. 22:04 Gorąca dyskusja w Prudniku. Przedwyborcza debata Radia Opole Leszek Czereba, Katarzyna Czochara, Stanisław Mięczakowski oraz ubiegający się o reelekcję Grzegorz Zawiślak wzięli udział w kolejnej przedwyborczej debacie… » więcej 2024-03-27, godz. 21:10 DW 405 w Tułowicach Małych po przebudowie. Jest bezpiecznie i komfortowo Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Wydrowicami a Tułowicami Małymi. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »