Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-28, 22:24 Autor: Katarzyna Doros

Opolscy politycy o autorytecie nauczyciela w aspekcie strajku i sytuacji polskiej oświaty

Niedzielna Loża Radiowa
Niedzielna Loża Radiowa
Zawieszony strajk nauczycieli zdominował dyskusję Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy mierzyli się z odpowiedzią na pytanie, kto zwyciężył w tym konflikcie i czy nauczyciele wznowią strajk we wrześniu?
- Sytuacja wciąż jest trudna, ale dobrze się stało, że nauczyciele zdecydowali się na zawieszenie strajku - ocenił Sławomir Kłosowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były kurator i były wiceminister edukacji. - Bardzo dobrze się dzieje, że rząd podjął się tego, żeby rozmawiać, mimo tego wszystkiego, z czym mamy do czynienia i mimo niechęci ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ja traktuję to jako początek dyskusji, jako początek debaty, bo do września mamy trochę czasu.

Zdaniem Barbary Kamińskiej z Platformy Obywatelskiej, byłej nauczycielki i dyrektorki szkoły, to, co się stało w czasie strajku było fenomenem, w którym środowiska edukacyjne zwróciły uwagę na problem edukacji w naszym kraju. - Przede wszystkim zwrócono uwagę na to, że te zmiany, które nastąpiły w oświacie są niekorzystne dla środowiska rodziców, nauczycieli, a głównie dla dzieci.

- Metodą strajku nauczyciele stracili autorytet w bardzo szerokim gronie Polaków, nie tylko wśród uczniów i rodziców - uważa Kamil Bortniczuk z Porozumienia, który równocześnie jest ojcem czwórki dzieci. - Przecież nie było tak, i Polacy doskonale o tym pamiętają, że przystępując do tego strajku nauczyciele zwrócili uwagę na wszelkie braki systemu. Nauczyciele strajkowali tylko i wyłącznie w kontekście swoich pensji. Na rozwiązania systemowe właśnie wskazał dopiero rząd.

Piotr Piaseczny z Nowoczesnej uważa, że nauczyciele mieli szersze oczekiwania wobec edukacji. - Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nauczyciele przegrali. Ich błędem było to, że nie docenili niewzruszonej postawy rządu, który zignorował ich postulaty - mówi. - Trudno mówić o jakiejś victorii, dlatego że wszyscy przegraliśmy na tym etapie. Natomiast co nauczyciele wygrali, jeżeli już mówimy w ten sposób? Pokazali, że problem nie jest łatwy do rozwiązania i zaniedbania były wieloletnie, a przy tym zwrócili na siebie uwagę w sposób mocny.

- Sytuacja strajkowa została wywołana specjalnie po to, żeby wywołać chaos w szkole i w całym kraju. Jednym z przegranych tego strajku jest Sławomir Broniarz, prezes ZNP - mówi Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski. - On oszukał nauczycieli, doprowadził do sytuacji, w której utracili autorytet społeczny, autorytet, o który rzekomo walczyli. Wielokrotnie nauczyciele podnosili, że ten strajk jest dla nich walką o ich godność, a zachowywali się tak, jakby żadnej godności nie mieli.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego uważa, że nauczycielom nie można odmawiać prawa do nauczania. - W mojej ocenie zwyciężył tutaj zdrowy rozsądek ze strony nauczycieli, którzy kierowali się interesem swoich uczniów - mówi. - Jeżeli młody, początkujący nauczyciel ma niewiele ponad 2 tysiące złotych brutto, jego ścieżka do pełnego rozwoju to jest przynajmniej kilkanaście lat, więc też nie ma się co dziwić, że w pewnym momencie ktoś mówi - dość.

W ocenie Ryszarda Galli z Mniejszości Niemieckiej nauczyciele pokazali determinację w walce nie tylko o własne interesy, ale także o przyszłość polskiej szkoły. - Decyzja o zawieszeniu strajku w moim odczuciu była bardzo rozsądna - dodaje. - Nie zgodzę się z tym, że nauczyciele w tej chwili będą wrogami rodziców, albo, że rodzice będą niechętnie patrzeć na nauczycieli. Jest wiele takich solidarnych działań rodziców i młodzieży, którzy popierają nauczycieli, w tym co robili.
Sławomir Kłosowski
Barbara Kamińska
Kamil Bortniczuk
Piotr Piaseczny
Małgorzata Wilkos
Antoni Konopka
Ryszard Galla

Wiadomości z regionu

2021-10-23, godz. 09:02 Nocny wybuch w Chróścicach. Złodzieje doprowadzili do eksplozji, żeby okraść bankomat Dziś (23.10) w nocy - po godzinie 3:00 doszło do próby włamania bądź włamania do bankomatu przy ul. Korfantego w Chróścicach. Sprawcy wywołali eksplozję… » więcej 2021-10-23, godz. 08:30 Opole: NFZ zaprasza chętnych na badanie profilaktyczne i szczepienia do centrum handlowego Turawa Park Przed nami kolejna 'Biała sobota'. Tym razem lekarze i przedstawiciele opolskiego oddziału NFZ zawitają do centrum handlowego Turawa Park. Na miejscu będzie… » więcej 2021-10-23, godz. 07:30 Wyposażają błotniaki w nadajniki GPS, żeby śledzić ich podróż do Afryki [ZDJĘCIA] Błotniak łąkowy to niewielki, ściśle chroniony ptak, który upodobał sobie Opolszczyznę na miejsce do zakładania gniazd. Jesienią odlatuje w kierunku… » więcej 2021-10-23, godz. 07:15 Palimy w piecach czym popadnie. Rusza sezon grzewczy, straż miejską w Opolu czeka masa pracy Meble, gazety, folie, butelki, czy też buty. Problem palenia śmieciami w piecach nadal jest powszechny, a około 20 proc. wszystkich interwencji opolskiej straży… » więcej 2021-10-22, godz. 22:15 Sobotni zlot samochodów i motocykli w Wołczynie to kolejna okazja wsparcia chorego Antosia Dziaczuka Zlot samochodów i motocykli wszystkich marek zaplanowano w sobotę (23.10) w Wołczynie. » więcej 2021-10-22, godz. 21:30 Inżynierowie zastanowią się, którędy poprowadzić obwodnicę Zawady Inżynierowie opracowują przebieg obwodnicy Zawady. Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, wykonawcą studium jest firma Mosty Katowice… » więcej 2021-10-22, godz. 21:15 Raport dnia: ponad 5700 nowych zakażeń w kraju i 84 w regionie [INFOGRAFIKA] 84 zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5706 nowych infekcjach… » więcej 2021-10-22, godz. 19:30 Więcej autobusów wyruszy w trasę. MZK Opole zwiększa liczbę kursów na cmentarz Dodatkowe autobusy na cmentarz już w ten weekend (23-24.10). MZK Opole na tydzień przed Wszystkich Świętych zapowiada więcej połączeń z największą nekropolią… » więcej 2021-10-22, godz. 19:00 Kilka sobót z bezpłatnym sprawdzeniem ustawienia świateł samochodowych. Pierwsza okazja już jutro 35 stacji diagnostycznych z całego województwa opolskiego włączyło się w ogólnopolską kampanię 'Twoje światła - nasze bezpieczeństwo'. Pierwszą odsłonę… » więcej 2021-10-22, godz. 18:51 "Chcemy przypomnieć, że dalej pamiętamy o prawach kobiet". Protest w Opolu rok po wydaniu orzeczenia TK ws. aborcji Rok po wydaniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. zakazu aborcji z powodu nieuleczalnych wad płodu kilkunastu przedstawicieli Lewicy, Nowej Lewicy, Federacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »