Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-16, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju"

Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
Ciecierzyn [fot. Joanna Matlak]
"Niedzielna Loża Radiowa" [fot. Maciej Wajler]
"Niedzielna Loża Radiowa" [fot. Maciej Wajler]
Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego dziecka, ale zabójstw może być więcej, nieoficjalnie nawet cztery. Goście niedzielnego programu próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że nikt w okolicy nie zauważył ciąż.
Małgorzata Wilkos, reprezentująca Solidarną Polskę, zwraca uwagę, że rodzina nie była przecież patologiczna. - Nie potrafię wyobrazić sobie, jak kobieta może być cztery razy w pełnej ciąży, która kończy się porodem i nie mieć dzieci. Nikt nie zainteresował się tym i to jest dla mnie nie do pojęcia.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, podkreśla, że takie rzeczy nie mają prawa dziać się w cywilizowanym kraju. - Tam należałoby wysłać socjologów, żeby zbadać tego typu patologiczne sytuacje i zobaczyć, jak to wszystko w ogóle działa. Jak to możliwe, że można ukryć dzieciobójstwo w takiej skali?

Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, do takiej zbrodni jest zdolny jedynie wyrodny człowiek. - A co dopiero matka, która ma poczucie, że rodzi to dziecko i po 9 miesiącach noszenia go w sobie dokonuje tak straszliwej zbrodni. Dla mnie to jest niezrozumiałe.

Z kolei Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości, dziwi się brakowi reakcji lokalnego społeczeństwa, bo - jego zdaniem - dziś nie ma już znieczulicy sąsiedzkiej.

- Jeżeli będą już znane wszystkie szczegóły, należy bardzo poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem zmian przepisów, które uniemożliwią podobne sytuacje w przyszłości. Trzeba obserwować takie przypadki na etapie organizacji czy instytucji społecznych.

Kamil Bortniczuk, reprezentujący Porozumienie, uważa, że takie historie to dziś w Polsce sporadyczne przypadki. - To przypadek wymagający dokładnego zbadania pod kątem aktywności ośrodka pomocy społecznej, pod kątem relacji występujących w tej miejscowości i pod kątem działalności parafii. Przez pryzmat tego typu patologicznych zdarzeń absolutnie nie powinniśmy postrzegać całego systemu.

Szymon Godyla, związany z Nowoczesną, dodaje, że kiedy słyszymy o podobnych wydarzeniach z drugiego końca Polski, nie czujemy tego równie mocno.

- Kiedy nagle dowiadujemy się, że podobna sytuacja wydarzyła się kilka kilometrów ode mnie i w mojej społeczności, należy zastanowić się i budować społeczeństwo obywatelskie w takim kierunku, aby do podobnych sytuacji już nie dochodziło.

Paweł Gadżała, przedstawiciel ruchu Kukiz'15, zaznacza, że jeśli zarzuty potwierdzą się, oczekuje najwyższej możliwej kary. - Na studiach prawniczych był taki przedmiot „prawa człowieka”. Wbrew swoim poglądom, wielu z nas musiało mówić panu profesorowi, że prawa człowieka są niezbywalne. Moim zdaniem, jeśli ktoś robi coś podobnego, niestety zbył swoje prawa człowieka i już człowiekiem nie jest.

W programie nie uczestniczył reprezentant Polskiego Stronnictwa Ludowego. Drugim tematem audycji był projekt budżetu państwa na 2019 rok.
Małgorzata Wilkos
Ryszard Wilczyński
Ryszard Galla
Grzegorz Peczkis
Kamil Bortniczuk
Szymon Godyla
Paweł Gadżała

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »