Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-12, 13:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Jutro gala 15-lecia Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Zostaną przyznane certyfikaty dla najlepszych produktów turystycznych

OROT świętuje 15-lecie [fot. AFRO]
OROT świętuje 15-lecie [fot. AFRO]
Małgorzata Kulczycka [fot. Justyna Krzyżanowska]
Małgorzata Kulczycka [fot. Justyna Krzyżanowska]
15-lecie istnienia obchodzi w tym roku Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się jutro (13.09) w kinie „Bajka” w Kluczborku. Dzień później uczestnicy wydarzenia zwiedzą atrakcje turystyczne regionu.
- Gdy rozpoczynaliśmy pracę, wiedzieliśmy, że potrzebne jest jednoczenie ludzi działających w tej branży - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Stanisław Rakoczy, prezes OROT-u. - Turystyka to jest bardzo ważna gałąź gospodarki, która może przynosić całkiem fajne profity, a są przecież kraje, które wyłącznie z tego żyją i żyją bardzo dobrze. Do tego potrzebna była promocja, fachowcy i odpowiednia baza. Mamy lasy, jeziora, czyste powietrze, rzeki, góry, zamki i pałace, zabytki, wiele atrakcji, tylko morza nie mamy. Natomiast to wszystko trzeba umiejętnie przygotować, żeby ludzie chcieli tu przyjeżdżać.

- Mamy różnych turystów, od bardzo wymagających, do takich, którym wystarczy przysłowiowy snopek siana - powiedziała w "Poglądach i osądach" Jadwiga Kulczycka, prezes Lokalnej Grupy Działania Stobrawski Zielony Szlak. - Jak rozmawiam z tymi, którzy prowadzą gospodarstwa agroturystyczne na Stobrawskim Zielonym Szlaku, to oni są elastyczni i szyją na miarę. Obserwują turystów i wiedzą, czego oni potrzebują. Nasze gospodarstwa są do tego doskonale przygotowane. Nie musimy wyjeżdżać zagranicę, żeby się zrelaksować.

Obchody 15-lecia OROT-u mają być okazją do podsumowania osiągnięć i dokonań całej branży turystycznej województwa opolskiego w ostatnich latach, a także do podziękowania i uhonorowania tych wszystkich, którzy z pasją i zaangażowaniem włączają się w pracę na rzecz turystyki i promocji turystycznej regionu. 

Podczas gali wręczone zostaną Certyfikaty OROT dla najlepszych produktów turystycznych województwa opolskiego. Początek gali jutro (13.09) o godz. 11:00.

Dzień później uczestnicy wydarzenia zwiedzą atrakcje turystyczne regionu, m.in. Gród Rycerski w Biskupicach, pałac w Pawłowicach, kościół św. Anny w Oleśnie czy hutę w Zagwiździu. W programie także spływ kajakowy po rzece Budkowiczance oraz zwiedzanie kościoła im. Księżnej Zofii w Pokoju. 

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. 
Stanisław Rakoczy
Jadwiga Kulczycka

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »