Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-04, 18:00 Autor: Ewelina Laxy

"Biali" i "czarni" górnicy świętowali w Dziewkowicach

Barbórka w Dziewkowicach [fot. archiwum prywatne]
Barbórka w Dziewkowicach [fot. archiwum prywatne]
Barbórka w Dziewkowicach [fot. archiwum prywatne]
Barbórka w Dziewkowicach [fot. archiwum prywatne]
We wspomnienie św. Barbary biali i czarni górnicy dziękowali swojej patronce za opiekę. W Dziewkowicach, w powiecie strzeleckim odbyły się obchody Barbórki. Miejscowość od lat związana jest z górnictwem, tym odkrywkowym na Opolszczyźnie, jak i "czarnym" na Śląsku.
- Blisko naszej wioski były wapienniki, była cementownia. Kiedyś jeszcze z Dziewkowic jeździło 4-5 autobusów na Śląsk do kopalni. W tej chwili dwóch pracujących jest i jeszcze ktoś na wapiennikach - mówi Engelbert Szymala, emerytowany górnik.

Spotkanie górniczej braci wymaga galowego stroju - podkreślają górnicy.
- Czako, czyli mycka, pióropusz, szarfa. Jak są większe uroczystości, to zamiast kosturka bierzemy szpadę - mówi Józef Roter.

Jak dodaje Jan Szczerbiński, biały górnik, pracownik zakładu w Górażdżach, współpraca pomiędzy górnikami zawsze układała się dobrze.

- Nie było żadnych antagonizmów, jeżeli chodzi o białe górnictwo i to czarne dołowe górnictwo. Wszyscy mamy za co dziękować.

Górnicy z Dziewkowic wzięli udział w uroczystej mszy świętej, po której pochodem udali się na dalsze świętowanie. Barbórkę zakończą w sobotę - tradycyjną karczmą piwną.
Barbórka w Dziewkowicach

Wiadomości z regionu

2021-06-17, godz. 18:43 Mieszkańcy bloku w Nowych Gołuszowicach apelują o pomoc. Kto posprząta mieszkanie po zmarłym lokatorze? "Jak przychodzi… W jednym z budynków mieszkalnych w Nowych Gołuszowicach przez kilka dni leżało ciało zmarłego mężczyzny. - Od tego czasu w całym bloku unosi się fetor… » więcej 2021-06-17, godz. 18:42 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet Burmistrz Brzegu bez wotum zaufania i absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Decyzję w tej sprawie podjęli dziś (17.06) miejscy radni. » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Nie tędy droga! Samochodem na wyspę Bolko w Opolu przez most dla pieszych i rowerzystów Wjechać samochodem na most przeznaczony dla pieszych i rowerzystów? Żaden problem. Do takiej sytuacji doszło na moście im. Ireny Sendlerowej w Opolu, który… » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Startuje nowa kampania Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior" w Opolu Napis senior na żółtym tle ozdobiony zielonymi elementami - tak prezentuje się specjalna naklejka dla opolskich seniorów-kierowców. Oznaczenie warto umieścić… » więcej 2021-06-17, godz. 17:30 Na nyski rower miejski trzeba będzie poczekać jeszcze 2 lata Mieszkańcy Nysy muszą jeszcze poczekać na uruchomienie systemu rowerów miejskich. Pierwsze stacje z jednośladami pojawią się w mieście najprawdopodobniej… » więcej 2021-06-17, godz. 17:18 Między Smarchowicami Wielkimi a Namysłowem wprowadzono kolejne wahadło Na drodze krajowej 39 pojawiły się kolejne utrudnienia dla kierowców. W związku z przebudową skrzyżowania DK 39 z drogą wojewódzką 454 w Smarchowicach… » więcej 2021-06-17, godz. 16:01 Do wieczora można zaszczepić się przeciw COVID-19 na Uniwersytecie Opolskim. "Lepszy jeden dzień bólu ręki, niż… Trwa jednodniowa akcja szczepień przeciwko koronawirusowi w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 16:00 Zabójstwo w Kluczborku. 32-latka ugodziła nożem partnera, przyznała się do zbrodni Zarzut zabójstwa usłyszała 32-letnia mieszkanka Kluczborka po odnalezieniu zwłok mężczyzny w jednym z mieszkań w mieście. » więcej 2021-06-17, godz. 14:59 Miliony na fotowoltaikę w Opolu. Chodzi o oszczędności w... parafii katedralnej Ponad 4 miliony złotych otrzymała parafia katedralna w Opolu na termomodernizację 4 obiektów. Dotyczy to Katedry Opolskiej, Domu Parafialnego, plebanii i kościoła… » więcej 2021-06-17, godz. 14:29 Nyski szpital kupił kolejny sprzęt wspomagający leczenie m.in. powikłań po koronawirusie. W zakupie pomogła Grupa… Kolejna inwestycja w sprzęt nyskim szpitalu. Dzięki wsparciu ze strony Grupy Azoty ZAK, lecznica mogła kupić aparaturę wspomagającą leczenie między powikłań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »