Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-04, 10:30 Autor: Justyna MaćkowiakJacek Rudnik

Dziś Barbórka. Na Opolszczyźnie też świętują. Mamy "białych" górników

Górażdże Cement (fot. www.heidelbergcement.com)
Górażdże Cement (fot. www.heidelbergcement.com)
Joachim Jelito © (fot. Barbara Olińska / AFRO)
Joachim Jelito © (fot. Barbara Olińska / AFRO)
Leszek Adamczyk [fot. Paula Hołubowicz]
Leszek Adamczyk [fot. Paula Hołubowicz]
- Zagrożenia w kopalniach węgla kamiennego są bardzo duże - przypomniał w Barbórkę w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezes Górażdży Cement S.A. Ernest Jelito. Opolszczyzna od lat stoi górnictwem "białym", którego celem jest pozyskanie m.in. wapienia.
- Górnik z kopalni węgla wychodził z pracy ubrudzony na czarno, natomiast z kopalni kamienia wapiennego z reguły na biało. Stąd mówi się o białym i czarnym górnictwie. Ale zarówno górnictwo czarne, jak i białe mają podobne tradycje - przypomniał Ernest Jelito.

Niebezpieczeństwa w górnictwie odkrywkowym wynikają m.in. ze stosowania ładunków wybuchowych do rozkruszania skał. - Mamy różne typy kopalń, np. te, które dostarczają urobek dla przemysłu cementowego. Tam musi być odstrzał, więc są zagrożenia wynikające z operowania materiałami wybuchowymi. Dzisiaj nasze kopalnie górażdżańskie należą do czołowych kopalń światowych, jeśli chodzi o wyposażenie techniczne. Duże samochody zabierają ok. 100 ton urobku.

- Kopalnie odkrywkowe wchodzące w skład grupy Górażdże są nadzorowane przez urzędy górnicze tak samo, jak kopalnie węgla - dodał gość Radia Opole. - W kopalniach węgla kamiennego jednym z najpoważniejszych zagrożeń są grożące podziemnym wybuchem niebezpieczne stężenia metanu, z czym nie spotykamy się w przypadku zakładów odkrywkowych.

Na Opolszczyźnie funkcjonują obecnie cementownie Odra i Górażdże. Ta druga należy do największych zakładów w Europie. - Funkcjonowanie budownictwa bez cementu czy kruszyw pozyskiwanych w takich zakładach, jak Górażdże, byłoby niemożliwe - przypomniał Ernest Jelito. Zdaniem naszego gościa, górnictwo odkrywkowe jest trochę niedoceniane, a to przecież właśnie w ramach tego sektora wydobywczego produkuje się przeżywający ogromny renesans beton.

- Dobra sytuacja w górnictwie wynika z dobrej koniunktury - powiedział w "Poglądach i osądach" Leszek Adamczyk, członek Rady Głównej Bussiness Center Club i szef Butiku Inwestycyjnego. - W momencie, kiedy gospodarka się rozpędza i koncerny górnicze na całym świecie inwestują w nowe moce produkcyjne, to w pewnym momencie dochodzi do sytuacji, że gospodarka zaczyna zwalniać, uruchamiamy więcej mocy produkcyjnych, wobec czego jest nadpodaż surowca na rynku i jego ceny radykalnie pikują. Jak pikują, to mamy do czynienia ze stratami na wydobyciu każdej tony danego surowca - wyjaśnia Leszek Adamczyk.
Ernest Jelito cz. 1
Ernest Jelito cz. 2
Leszek Adamczyk

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 07:14 Coraz częściej pacjentami Opolskiego Centrum Onkologii są osoby przed 50. rokiem życia Coraz częściej do Opolskiego Centrum Onkologii trafiają pacjenci przed 50. rokiem życia. Barbara Radecka, ordynator oddziału onkologii klinicznej w OCO zwraca… » więcej 2021-06-13, godz. 20:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie. Więcej wiernych w kościołach, weekend pełen wydarzeń kulturalnych i sportowych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (13.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 227 zachorowaniach… » więcej 2021-06-13, godz. 19:30 Od poniedziałku na Uniwersytecie Opolskim dni otwarte dla tegorocznych maturzystów Uniwersytet Opolski zaprasza przyszłych studentów na dni otwarte. W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, odbędą się one wirtualnie. » więcej 2021-06-13, godz. 19:21 Laureaci XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego zaśpiewali w Komprachcicach 12 laureatów wystąpiło w koncercie finałowym XI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego „Wciąż blisko nas' w Komprachcicach… » więcej 2021-06-13, godz. 18:31 Z Odry przy ul. Brzegowej w Opolu wyłowiono zwłoki mężczyzny W Odrze przy ul. Brzegowej znaleziono zwłoki mężczyzny. Jak informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, pod numer alarmowy… » więcej 2021-06-13, godz. 17:02 W grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny pojawili się rycerze, kupcy i dwórki [ZDJĘCIA] Kupcy, rycerze i damy dworu pojawili się w średniowiecznym grodzie rycerskim w Biskupicach koło Byczyny. W ramach rozgrywanego tam Międzynarodowego Turnieju… » więcej 2021-06-13, godz. 17:00 Opolskie PiS wybrało delegatów, którzy na krajowym kongresie w lipcu będą wybierać władze partii Opolskie Prawo i Sprawiedliwość wybrało spośród 38 kandydatów 33 delegatów, którzy w lipcu wezmą udział w krajowym kongresie wyborczo-statutowym partii… » więcej 2021-06-13, godz. 15:23 Około pół tysiąca osób uczestniczy w II Charytatywnym Biegu "Śladami Zeflika" w Niezdrowicach. "Pomaganie innym jest… Blisko 500 osób, w tym dzieci wzięło udział II Charytatywnym Biegu 'Śladami Zeflika' w Niezdrowicach. Na zawodników startujących w głównym biegu czekała… » więcej 2021-06-13, godz. 12:45 W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Brakuje odpowiedniej karmy W Miejskim Schronisku dla Zwierząt w Opolu przybywa bezdomnych kociąt. Placówka prosi o pomoc w pozyskaniu odpowiedniej karmy dla maluchów. » więcej 2021-06-13, godz. 12:30 Plac do zabawy i rehabilitacji powstał przy przedszkolu dla niepełnosprawnych maluchów Przy punkcie przedszkolnym „Uśmiech dziecka” w Kędzierzynie-Koźlu powstał specjalny plac, który dla niepełnosprawnych dzieci będzie nie tylko miejscem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »