Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-03, 20:30 Autor: Paweł Konieczny

W Namysłowie odbyły się dożynki wojewódzkie. "Ziemia wydała piękny plon" [FILM, ZDJĘCIA]

Dożynki Wojewódzkie 2017
Gospodarzem tegorocznego, wojewódzkiego święta plonów był Namysłów. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.
- Mamy w tym roku za co dziękować panu Bogu, ponieważ ominęły nas wielkie kataklizmy, a ziemia wydała piękny plon - powiedział ordynariusz diecezji. - Jesteśmy winni Bogu wdzięczność, błogosławić trzeba Boga za to, że dał nam taką ziemię i że na takiej ziemi żyć nam przyszło, a także za to, że tak owocuje. Oczywiście w to wszystko potrzeba naszego wkładu, ale gdyby Bóg nie pobłogosławił, to ziemia by plonu nie wydała.

- To jest taki dzień, najbardziej wyczekiwany przez rolników w roku - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Pokazują oni, co zrobili, jakie piękne mają plony i jakie wartości kultywują: pracowitość, bycie razem, wspólnota, dbałość o ojcowiznę - uważa.

- Jest to święto wzajemnej wdzięczności - podkreśla Andrzej Buła, marszałek województwa. - Rolnicy mają okazję pokazać się, a my by uhonorować ich wielką i ciężką pracę. Do tego mamy wielki artyzm kultury żniwnej. Ale nie tylko korony, ale też korowody. Można również zobaczyć stroje ludowe, w które rolnicy są dziś ubrani. To jest także okazja do integracji środowiska, bo tak naprawdę spotykają się władze różnych szczebli: państwowe, samorządowe z wójtami czy burmistrzami, ale przede wszystkim ze środowiskami rolniczymi, a dla mnie to moment wielkich wzruszeń - dodaje.

W wojewódzkim konkursie koron dożynkowych zwycięzcą został Gogolin-Karłubiec. Podczas imprezy poznaliśmy także wyniki konkursu "Piękna wieś opolska 2017". W kategorii "Najpiękniejsza wieś XX-lecia Odnowy Wsi" zwyciężył Kadłub w gminie Strzelce Opolskie, a w kategorii "Najlepszy projekt Odnowy Wsi" Skałągi w gminie Wołczyn.

W części artystycznej dożynek zaplanowano występ kabaretowy Jerzego Kryszaka i koncert gwiazdy wieczoru: Doda & Virgin.
bp Andrzej Czaja
Violetta Porowska
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »