Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Polski i czeski - podobne, a jednak różne języki…
2019-08-17, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Polski i czeski - podobne, a jednak różne języki / Polština a čeština - podobné, avšak odlišné jazyky

Ilona Gwóźdź-Szewczenko [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ilona Gwóźdź-Szewczenko [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Do kiedy Polacy i Czesi używali wspólnego języka? Czy to prawda, że język czeski niemal całkowicie zniknął a jego odtworzenie stało się sprawą polityczną? Które słowa, choć brzmią podobnie, znaczą zupełnie co innego? I jak się sprawa ma z tymi słynnymi czeskimi zdrobnieniami? A może w języku polskim również jest ich sporo, choć nie zawsze sobie zdajemy z tego sprawę? To wyjaśnia doktor Ilona Gwóźdź-Szewczenko, filolog i językoznawca.
Posłuchaj audycji MOST z 17.08.2019
Poslouchej pořad MOST z 17.08.2019
Polština a čeština - podobné, avšak odlišné jazyky
Dokdy Poláci a Češi používali společný jazyk? Je to pravda, že čeština skoro úplně vymizela, a její obnovení se stálo politickou záležitostí? Které slova, i když znějí podobně, znamenají něco úplně jiného? A jak to je s pověstnými českými deminutivy? Je možné, že i v polštině je jich dost, ale my si to neuvědomujeme? To objasňuje doktorka Ilona Gwóźdź-Szewczenko, filoložka a jazykovědkyně.

Zobacz także

2020-04-11, godz. 09:30 Tęsknię za Tobą Czechu… / Stýská se mi po Tobě, Čechu... W Cieszynie, nad brzegiem Olzy, dwoje mieszkańców miasta wywiesiło banery z napisem "Tęsknię za tobą Czechu/Styska se mi po tobe, Cechu". Akcja ma wyrazić… » więcej 2020-04-04, godz. 09:30 Myszy i ludzie / Myši a lidé Zespół Na Bani wpisał się wielkimi literami w historię polskiej piosenki turystycznej. Jego następca czyli grupa Myszy i Ludzie może zapisać nawet jej… » więcej 2020-03-28, godz. 09:30 Morawska Brama według Kuby Blokesza / Moravská brána dle Kuby Blokesze Jest laureatem kilkunastu festiwali piosenki (m.in. Studencki Festiwal Piosenki, Pamiętajmy o Osieckiej, Spotkania Zamkowe, Festiwal Twórczości „Korowód”… » więcej 2020-03-21, godz. 09:30 INTERREG bez tajemnic / INTERREG bez tajemství Program INTERREG pozwolił przez ostatnie lata na spore zmiany na pograniczu polsko-czeskim. Kto bierze w nim udział? Jak pozyskać zagranicznego partnera? Co… » więcej 2020-03-14, godz. 09:30 Czeskie pieśni według Antoniego Murackiego / České písničky dle Antoniého Murackého Antoni Muracki to warszawski bard, poeta, pieśniarz i tłumacz. Jest odpowiedzialny za album pt. „Świat wg Nohavicy” z którego tak często prezentujemy… » więcej 2020-03-07, godz. 09:30 Język czeski na Uniwersytecie Opolskim / Čeština na Opolské univerzitě Uniwersytet Opolski oferuje swoim studentom szerokie spektrum możliwości rozwijania doświadczenia zawodowego. Jedną z ciekawszych form takiej edukacji jest… » więcej 2020-02-29, godz. 09:30 Z wizytą w Euroregionie Pradziad / Návštěva Euroregionu Praděd 2 lipca 1997 roku w Jeseniku podpisano umowę ramową o utworzeniu czesko-polskiego Euroregionu o nazwie "Pradziad". Od tego czasu minęło blisko 23 lata, a efekty… » więcej 2020-02-22, godz. 09:30 Z uśmiechem nam do twarzy, czyli Czechy okiem czechofila – rozmowa z Jarosławem Radimerskim / Úsměv nám sluší… Być może słyszeli Państwo, że w Czechach nie należy szukać, czerstwy chleb dla naszego sąsiada jest świeży, a truskawki to po czesku jagody? Język czeski… » więcej 2020-02-15, godz. 09:30 Z Bieszczad do Czech, czyli artystyczna podróż Artura Andrusa / Z Bieszczad do Česka, čili umělecká cesta Artura… Artur Andrus jest dziennikarzem i kabareciarzem, którego twórczość znają i podziwiają fani w każdym wieku. Artysta przez wiele lat prowadził program "Powtórka… » więcej 2020-02-08, godz. 09:30 Czeski film… czyli rozmowa z Darkiem Romanowskim / Český film... čili rozhovor z Darkem Romanowským Czeska kinematografia należała do pionierów X Muzy na świecie, zaś w latach 30. XX wieku dysponowała jednym z najnowocześniejszych studiów filmowych w… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »