Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały…
2021-12-13, 17:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego

Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
Jan Tomalik [fot. Paweł Stauffer]
- Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane taśmy z muzyką, więc włączyłem muzykę - opowiada Jan Tomalik, który w nocy z 12 na 13 grudnia pełnił dyżur techniczny w Radiu Opole.
Przyjechał ówczesny prezes radia, nie wiedział dlaczego kazali mu przyjechać. Powiedział "Jeszcze nigdy nie widziałem tak oświtetlonego miasta. Można igłę znaleźć. Prezes poszedł do swojego gabinetu. Za chwile przyszedł "opiekun" radia z ramienia SB - opowiada Jan Tomalik, pracownik radia, który był w siedzibie rozgłości w noc wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

- Człowiek z SB poprosił, żeby zadzwonić do adiostacji, żeby spytac co słychać. Spytałem, powiedział, że OK, programy zniknęły, ale muzyka gra, Za kilka minut ta sama prośba, znowu dzwonię, ta sama rozmowa, za chwilę znowu przychodzi i prosi, żebym zadzwonił.
Dzwonię i słyszę "panie, daj mi pan spokój".

- "O już, są - powiedział człowiek z bezpieki" - wspominał Jan Tomalik. Okazało się, że wojskowi nie potrafili znaleźć nadajnika, a w ten sposób SB-k sprawdzał, czy znaleźli.

- Nikt jeszcze wtedy nie wiedział, że to początek stanu wojennego, dopiero rano Jaruzelski przemawiał. Muzyczka, którą puściłem grała do rana, później przepiąłem z "jedynki" program, żeby leciał u nas. Tak było przez pół dnia, potem wszystkie odbiorniki zostały wyłączone. Jak się okazało byliśmy jedyną rozgłośnią w Polsce w nocy i do południa 13. grudnia nasze odbiorniki chodziły i coś tam grało.

Później dostaliśmy przepustki, w radiu dyżurowały 2 osoby, przed radiem stali żołnierze.
Powoli, systematycznie były przywracane programy nasze lokalne, na końcu.
Aresztowano kilku dziennikarzy i szefa techniki i kierownika.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »