Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak…
2021-12-13, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak jest

Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak jest
- Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden z pierwszych założycieli opolskiej Solidarności, a obecnie przewodniczący Opolskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób represjonowanych z Powodów Politycznych współzałożyciel, prezes Stowarzyszenia Pamięci Narodowej i Osób Represjonowanych w PRL w Opolu, Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (1990), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016).
W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego rozmawialiśmy w Porannej Loży Radiowej o wydarzeniach sprzed lat.
- Obstawili mieszkanie, dzieci nawet dwu- trzy-letnie, rodzinę ustawili wszystkich pod ścianę - mówił Bogusław Bardon. - W areszcie, pamiętam milicjanta, który mówił, że nas należy rozstrzelać, wrogów socjalizmu, na nic innego sobie nie zasłużyliśmy.

13 grudnia 1981 r. o godz. 6.00 rano w telewizyjnym wystąpieniu generał Wojciech Jaruzelski,odczytał dekret Rady Państwa, wprowadzający w kraju stan wojenny. Uzasadnił to załamaniem gospodarczym kraju oraz groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez Solidarność.
- To Jaruzelski dokonał zamachu stanu i przejął władzę ze skorumpowanymi żołdakami i Wojskową Radą Ocalenia Narodowego.

Badanie pracowni Social Changes na zlecenie serwisu wPolityce.pl 6 proc. ankietowanych ocenia gen Jaruzelskiego„zdecydowanie pozytywnie”, a 20 proc. „raczej pozytywnie”, co składa się na 26 proc. pozytywnych ocen.
- Widzimy dzisiaj filmy na których Michnik całuje się z Jaruzelskim i mówi jaki to jest bohater. To jest tego efekt - uznał.

- Moim obowiązkiem jest przekazać teraz młodzieży, że mamy wolny kraj, wolną Polskę, o którą trzeba zadbać, trzeba o nią walczyć. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak jest.
Wszyscy, nie tylko młodzież, będą mogli zobaczyć wystawę w urzędzie wojewódzkim, stworzoną przez więźniów politycznych, a pokazującą ich drogę i historię Polski od stanu wojennego.

- Pokazujemy, co się działo w naszym mieście i województwie w czasie stanu wojennego, jak tworzono grupy operacyjne wojskowe, którzy przejmowali zakłady pracy i aresztowali. Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Pokazujemy wszystkie ofiary. Niektórzy mówią, że zginęły 43 osoby, ale to nie prawda. Było ofiar na pewno sto, a niektórzy doliczają się dwustu osób. Pokazujemy też jak prowadzono działalność opozycyjną, jak pomagano rodzinom internowanym.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »