Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że…
2021-12-08, 09:42 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach

Sławomir Kłosowski
- Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a nie pnie się w górę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. Rozmawialiśmy o najnowszej analizie matematyków z Politechniki Opolskiej dotyczącej prognoz przebiegu 4 fali pandemii w regionie.
- Do tej pory mieliśmy bardzo ostry "pik" w górę, niepozostający wątpliwości, że mamy tendencję wzrostową. W tej chwili zaczyna się w kilku powiatach wypłaszczenie. To cieszy, daje pewne nadzieje - dodał wojewoda Kłosowski.

Gminy i powiaty, w których spadła dynamika zakażeń to: Brzeg, Strzelce Opolskie, Prudnik i Olesno. Rośnie natomiast w Opolu i powiecie opolskim, a w związku z tym także w skali całego województwa, bo Opole jest najliczniejszym miastem, powiat opolski również jest dosyć liczny.

- Zabezpieczamy kolejne łóżka, bo wszystko wskazuje na to, że przyszły i kolejny tydzień będą najtrudniejsze, jeśli chodzi o rozwój epidemii. Mamy 700 łóżek covidowych, a 20 grudnia będziemy mieli 900.

Jak mówił wojewoda opolski do szpitali "covidowych" dołączy szpital w Prudniku i szpital w Głubczycach, w którym zwiększona będzie liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem.
- Jesteśmy województwem, gdzie odległości nie są duże. Dlatego przejazd karetki do szpitala w innym mieście nie jest zbyt długo. W Opolu możliwości uruchamiania kolejnych miejsc covidowych, raczej są już wyczerpane.

Obecnie w regionie mamy 140 wolnych miejsc covidowych i 30 wolnych respiratorów z 90 dostępnych ogółem.

Rozmawialiśmy także o ogłoszonych wczoraj obostrzeniach, które będą obowiązywać od 15 grudnia. Natomiast od marca będzie obowiązek szczepień dla 3 grup zawodowych.
Dlaczego od marca?
- To wymaga uregulowania ustawowego. Przegłosowanie obowiązku szczepienia niekoniecznie może być łatwo. Niestety wiadomo jakie jest podejście naszego społeczeństwa obowiązkowości szczepień - powiedział Sławomir Kłosowski.

W internetowej części rozmowy pytany o to dlaczego obostrzenia zostały ogłoszone teraz powiedział, że sytuacja cały czas była monitorowana, a fala rozkłada się nierównomiernie, np. we wschodnich województwach wskaźnik transmisji jest już mniejszy.
- To zawsze wiąże się z ograniczeniami przede wszystkim dla biznesu. To zawsze delikatne pole, a biorąc pod uwagę zawadiacką naturę Polaka zawsze na przymus reaguje oporem - stwierdził wojewoda opolski.

Gość Radia Opole zaznaczył także, że wzrasta na Opolszczyźnie zainteresowanie szczepieniami. W ostatnich akcjach szczepienia w parafiach w Opolu i w Nysie szczepionkę przyjęło 160 osób. Dla porównania w czasie festiwalu w Opolu zaszczepiło się 7 osób.

W najbliższą niedzielę akcja szczepień w parafiach odbędzie się we wszystkich powiatach w województwie opolskim.
Od początku szczepień pod parafiami zaszczepiono ponad 2 tys. osób.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »