- Do tej pory mieliśmy bardzo ostry "pik" w górę, niepozostający wątpliwości, że mamy tendencję wzrostową. W tej chwili zaczyna się w kilku powiatach wypłaszczenie. To cieszy, daje pewne nadzieje - dodał wojewoda Kłosowski.
Gminy i powiaty, w których spadła dynamika zakażeń to: Brzeg, Strzelce Opolskie, Prudnik i Olesno. Rośnie natomiast w Opolu i powiecie opolskim, a w związku z tym także w skali całego województwa, bo Opole jest najliczniejszym miastem, powiat opolski również jest dosyć liczny.
- Zabezpieczamy kolejne łóżka, bo wszystko wskazuje na to, że przyszły i kolejny tydzień będą najtrudniejsze, jeśli chodzi o rozwój epidemii. Mamy 700 łóżek covidowych, a 20 grudnia będziemy mieli 900.
Jak mówił wojewoda opolski do szpitali "covidowych" dołączy szpital w Prudniku i szpital w Głubczycach, w którym zwiększona będzie liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem.
- Jesteśmy województwem, gdzie odległości nie są duże. Dlatego przejazd karetki do szpitala w innym mieście nie jest zbyt długo. W Opolu możliwości uruchamiania kolejnych miejsc covidowych, raczej są już wyczerpane.
Obecnie w regionie mamy 140 wolnych miejsc covidowych i 30 wolnych respiratorów z 90 dostępnych ogółem.
Rozmawialiśmy także o ogłoszonych wczoraj obostrzeniach, które będą obowiązywać od 15 grudnia. Natomiast od marca będzie obowiązek szczepień dla 3 grup zawodowych.
Dlaczego od marca?
- To wymaga uregulowania ustawowego. Przegłosowanie obowiązku szczepienia niekoniecznie może być łatwo. Niestety wiadomo jakie jest podejście naszego społeczeństwa obowiązkowości szczepień - powiedział Sławomir Kłosowski.
W internetowej części rozmowy pytany o to dlaczego obostrzenia zostały ogłoszone teraz powiedział, że sytuacja cały czas była monitorowana, a fala rozkłada się nierównomiernie, np. we wschodnich województwach wskaźnik transmisji jest już mniejszy.
- To zawsze wiąże się z ograniczeniami przede wszystkim dla biznesu. To zawsze delikatne pole, a biorąc pod uwagę zawadiacką naturę Polaka zawsze na przymus reaguje oporem - stwierdził wojewoda opolski.
Gość Radia Opole zaznaczył także, że wzrasta na Opolszczyźnie zainteresowanie szczepieniami. W ostatnich akcjach szczepienia w parafiach w Opolu i w Nysie szczepionkę przyjęło 160 osób. Dla porównania w czasie festiwalu w Opolu zaszczepiło się 7 osób.
W najbliższą niedzielę akcja szczepień w parafiach odbędzie się we wszystkich powiatach w województwie opolskim.
Od początku szczepień pod parafiami zaszczepiono ponad 2 tys. osób.