Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2021-12-02, 17:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w "Popołudniowej Loży Radiowej' (02.12.2021)
Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa".
- Główne koszty wzrostu cen energii i paliw skonsumują przedsiębiorcy, a nie gospodarstwa domowe - powiedział dr. Artur Żurakowski, ekonomista. - Nie wiedzę osobiście symptomów ku temu, żebyśmy zgasili inflację. Gasimy ją benzyną. Z szacunków rządu wynika ze około 2 mld zł wpompujemy w rynek, wcześniej mieliśmy informacje, że z Polskiego ładu będzie to około 17-20 mld więc będziemy mieli bardzo dużo pieniądza na rynku.

- Amerykanie muszą zacząć podejmować decyzje, bo przyzwyczailiśmy się, że polityka rządu amerykańskiego wpływa stabilizująco na ceny ropy (red.które mają duży wpływ na inflację). Administracja amerykańska śpi od roku - powiedział ekonomista WSZiA dr Witold Potwora. - Podwyższenie stóp procentowych i tarcze, które dzisiaj wprowadzamy mogą zahamować inflację, ale w kategoriach długofalowych. Apeluję do konsumentów, żeby w okresie przedświątecznym nie "szaleć" na zakupach. Jeśli wystąpi presja rynku, to być może uda się choć trochę zatrzymać wzrost cen.

- Plany osłonowe skutek przyniosą w drugim kwartale przyszłego roku. Obawiam się, że z jednej skrajności wpadniemy w drugą. Bo najprostszym rozwiązaniem jest wzrost stóp procentowych, ale ceny pozostaną - powiedział Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.
- Już dzisiaj przedsiębiorcy mówią, że cen nie obniżą, bo chcą sobie zrekompensować wcześniejsze straty.

- Jednym z powodów inflacji jest dodruk pieniędzy na świecie i spekulacja surowcami. Czynniki kształtujące inflacje są po stronie politycznej - powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Ceny surowców mocno idą w górę. Dla zabezpieczenia własnych gospodarek tworzy się zapasy i to też wpływa na inflację. Musimy działać na rzecz nakręcania się spirali inflacyjnej. Tarcza antyinflacyjna nie ochroni przedsiębiorców - dodał.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »