Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki…
2021-11-26, 09:34 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej

Dr Diana Rokita-Poskart o rządowej tarczy inflacyjnej
- Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej. W Porannej Loży Radiowej rozmawiałyśmy o założeniach ogłoszonej w czwartek tarczy antyinflacyjnej.
- Zakłada się, że zostanie obniżona akcyza na paliwa do minimum Unii Europejskiej. W tej chwili jesteśmy w Polsce około 7 gr na litrze benzyny powyżej tego minimum unijnego. Natomiast jeżeli chodzi o olej napędowy to które 0.007 złotego na litrze więc tutaj nie ma zbyt dużej przestrzeni do obniżki - wyjaśniła dr Rokita-Poskart.

Zakłada się także obniżkę podatku od sprzedaży detalicznej paliwa do 0% oraz VAT-u z 23% do 8% na gaz i z 23% do 5% na energie elektryczną.

- Najprawdopodobniej obniżka tych podatków pośrednich przyczyni się do obniżenia cen paliwa i energii. Widzimy jednak tendencję wzrostową jeżeli chodzi o ceny gazu i paliwa na światowych rynkach. W marcu 2020 roku baryłka ropy kosztowała 20 dolarów w 2020 45 dolarów a teraz 85 dolarów. Gaz w ciągu roku zdrożał dwukrotnie, a na drożenie energii wpływ mają ceny emisji CO2, które poszły o 160% w górę w przeciągu roku.

Rząd zapowiedział także dodatek osłonowy dla najsłabiej zarabiających. Będzie to od 400 zł do 1150 zł dla gospodarstw domowych.
- W zależności od tego, jak zachowują się gospodarstwa domowe o niskich dochodach będzie działało albo proinflacyjnie, albo będzie inflację obniżało. Największą skłonność do konsumpcji przejawiają osoby o najniższych dochodach, czyli jeżeli uzyskują dodatkowe pieniądze to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że będą je wydawać co może powodować dalszy wzrost cen.
- Pamiętajmy jednak, że rolą państwa jest pomoc osobom o niskich dochodach, więc ta funkcja redystrybucyjna państwa musi być spełniona - zaznaczyła ekonomistka.

Ekspertka Radia Opole wyjaśniła także, że na wzrost cen ma wpływ osłabienie się złotówki w stosunku do dolara. Waluta amerykańska podrożała o 11% w ciągu roku.

W internetowej części rozmowy dr Diana Rokita-Poskart wyjaśniła powody z jakich zmagamy się teraz, podobnie jak inne kraje Europy a także Stany Zjednoczone z inflacją.
Jak wyjaśniła, podwyżka stup procentowych spowodowałaby ograniczenie wydatków przez tych, którzy mają kredyty w złotówkach.
- Polityka pieniężna jest najskuteczniejszym sposobem walki z inflacją. Proszę też pamiętać o osobach, które mają oszczędności. Przy niskich stopach procentowych były skłonne wydawać pieniądze lub inwestować np. w nieruchomości - zaznaczyła.
Jeżeli będzie się opłacało oszczędzać, pieniądze zostaną wycofane z rynku, spadnie popyt i spadnie presja inflacyjna.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »