Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji…
2021-11-22, 10:36 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju

Marcin Ociepa o sytuacji na granicy polsko-białoryuskiej
- Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki. Celem tej operacji jest destabilizacja Unii Europejskiej, NATO, testowanie państwa polskiego. Ta gra trwa. Nie można jej lekceważyć, bo nie dotyczy tylko Polski - powiedział w Porannej Loży Radiowej wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, prezes stowarzyszenia OdNowa RP Marcin Ociepa.
- Zachęcam do tego, aby każdy z nas, obywateli, podszedł bardzo poważnie do tego tematu dlatego, że mamy społeczeństwa bardziej zmilitaryzowane, nastawione ekspansywnie przez swoich przywódców. Mówię o Rosji, Białorusi, ale nie tylko. I mamy Unię Europejską, której debata o bezpieczeństwie jest mniej istota niż inne kwestie. Czas się obudzić. Europa doświadczyła wojen i jedyną odpowiedzią dzisiaj, na powrót do czasu twardej rywalizacji międzynarodowej jest odstraszanie. Budowa własnego potencjału obronnego, jedność zachodu, solidarność między sojusznikami NATO. Nie ma innej recepty - podkreśla.

- Dużo UE interesuje się tym, co się dzieje na Indopacyfiku, w Afryce i oczywiście to jest bardzo ważne, to jest ta sama gra z tym, że Unia powinna najpierw bronić swoich granic - uważa wiceminister obrony narodowej. Mówię o UE tak gorzko, bo to wynika z natury Unii. Jesteśmy wspólnotą bardzo wielu państw i naturalnym jest, że dla Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów, Wochów pierwszym punktem odniesienia jest basen Morza Śródziemnego. Ważne, żebyśmy się od siebie uczyli wrażliwości, my w Polsce na kwestie dotyczące Afryki, a nasi przyjaciele z bardziej z zachodu tego, co się dzieje na wschodzie.

Wiceminister obrony narodowej powiedział także o nowym modelu finansowania armii, podwyższaniu nakładów w ramach budżetu i za pomocą różnego rodzaju instrumentów pozwalających kredytować rozwój armii długoterminowo, bez obciążania budżetu państwa już dziś.

- Państwo polskie ma bardzo wiele wydatków i nie może być tak, że gwałtowny wzrost nakładów na armię będzie się odbywał kosztem np nakładów na służbę zdrowia. Ale on jest konieczny. Jestem gorącym zwolennikiem zwiększenia nakładów na armię. Także nie jest tajemnicą, że w umowie koalicyjnej OdNowa zapisała postulat podniesienia nakładów na armię o 100%. - podkreślał wiceminister Ociepa.

Przypomniał, że do 2015 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska i PSL to likwidowano jednostki wojskowe, obniżano liczebność polskiej armii, spadła poniżej 100 tys.
- My armię odtwarzamy. Liczy już 140 tys. żołnierzy wojsko operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. 18. Dywizja Zmechanizowana, zaangażowana obecnie na wschodzie nie istniała przed naszymi rządami.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »