Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy…
2021-11-19, 13:21 Autor: Joanna Matlak

Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
- To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury o startującym dziś III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "EUFONIE".
- Poprzez ten festiwal tworzymy platformę dialogu i porozumienia między artystami i twórcami z różnych krajów. Odbywa się fizycznie w salach koncertowych w Warszwie, ale zależało nam na tym by Polacy z innych regionów również mogli w tym uczestniczyć - mówiła rzecznik NCK.

- Stąd też większość koncertów będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu na kanale Youtube Narodowego Centrum Kultury - dodała.

- To jest pomysł, którego brakowało w Polsce, bo festiwal jest poświęcony naszemu regionowi Europy. Został doceniony przez premierów z grupy V4, bo w tym roku Narodowe Centrum Kultury za organizację tego wydarzenia zostało uhonorowane nagrodą wyszehradzką - mówiła rzecznik Bancerowska.

To w sumie 9 dni festiwalowych, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety – łącznie około 500 artystów - z 10 państw. Wystąpią znakomici wykonawcy z Czech, Słowacji, Węgier a także Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Łotwy, Estonii, Gruzji, m. in. Anastasia Kobekina(wiolonczelistka), Veriko Tchumburidze (skrzypce), Lukáš Vondráček (fortepian, Czechy), Luka Okros (fortepian, Gruzja); Alvin Curran (kompozytor, eksperymentator, USA), Anu Tali (dyrygentka, Estonia), Olari Elts (dyrygent, Estonia), Zsolt Nagy (dyrygent, Węgry), Veronika Böhmová (fortepian, Czechy), Łukasz Długosz (flet), Janusz Wawrowski (skrzypek), Adam Bałdych (skrzypce, jazz), Markus Popp – Oval (muzyka elektroniczna), Chór Radia Łotewskiego, Słówacka Orkiestra kameralna, Estońska oraz znakomici polscy muzycy i śpiewacy.

W kolejnym wątku pojawiły się kwestie związane z dotacja dla instytucji kultury. NCK zarządza własnymi programami, ale i ministerialnymi. Obecnie trwają nabory do 4 programów : Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, Edukacja Kulturalna, Kultura Dostępna, Infrastruktura Domów Kultury. Łączny budżet programów to około 23 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.
Z Joanną Bancerowską rozmawia Joanna Matlak (19.11.2021)

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »