Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy…
2021-11-19, 13:21 Autor: Joanna Matlak

Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
- To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna Bancerowska, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury o startującym dziś III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "EUFONIE".
- Poprzez ten festiwal tworzymy platformę dialogu i porozumienia między artystami i twórcami z różnych krajów. Odbywa się fizycznie w salach koncertowych w Warszwie, ale zależało nam na tym by Polacy z innych regionów również mogli w tym uczestniczyć - mówiła rzecznik NCK.

- Stąd też większość koncertów będzie dostępnych w bezpłatnym streamingu na kanale Youtube Narodowego Centrum Kultury - dodała.

- To jest pomysł, którego brakowało w Polsce, bo festiwal jest poświęcony naszemu regionowi Europy. Został doceniony przez premierów z grupy V4, bo w tym roku Narodowe Centrum Kultury za organizację tego wydarzenia zostało uhonorowane nagrodą wyszehradzką - mówiła rzecznik Bancerowska.

To w sumie 9 dni festiwalowych, 15 wydarzeń, 15 solistów, 5 orkiestr, 3 chóry, 7 dyrygentów, 2 kwartety – łącznie około 500 artystów - z 10 państw. Wystąpią znakomici wykonawcy z Czech, Słowacji, Węgier a także Niemczech, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Łotwy, Estonii, Gruzji, m. in. Anastasia Kobekina(wiolonczelistka), Veriko Tchumburidze (skrzypce), Lukáš Vondráček (fortepian, Czechy), Luka Okros (fortepian, Gruzja); Alvin Curran (kompozytor, eksperymentator, USA), Anu Tali (dyrygentka, Estonia), Olari Elts (dyrygent, Estonia), Zsolt Nagy (dyrygent, Węgry), Veronika Böhmová (fortepian, Czechy), Łukasz Długosz (flet), Janusz Wawrowski (skrzypek), Adam Bałdych (skrzypce, jazz), Markus Popp – Oval (muzyka elektroniczna), Chór Radia Łotewskiego, Słówacka Orkiestra kameralna, Estońska oraz znakomici polscy muzycy i śpiewacy.

W kolejnym wątku pojawiły się kwestie związane z dotacja dla instytucji kultury. NCK zarządza własnymi programami, ale i ministerialnymi. Obecnie trwają nabory do 4 programów : Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne, Edukacja Kulturalna, Kultura Dostępna, Infrastruktura Domów Kultury. Łączny budżet programów to około 23 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.
Z Joanną Bancerowską rozmawia Joanna Matlak (19.11.2021)

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »