Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł…
2021-11-12, 08:55 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy

Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł OdNowy z Opola o działaniach przemytników, dezinformacji i kryzysie na granicy
- Trwa operacja psychologiczna koordynowana przez służby specjalne Białorusi i Rosji, której jednym z objawów jest użycie migrantów jako żywej broni, najpierw zachęcanie ich, wprowadzanie w błąd a potem zmuszanie do forsowania granicy - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej.
Wyjaśnił, że chodzi o destabilizację Polski, Unii Europejskiej i NATO, chodzi o testowanie państwa, polityków, organizacje pozarządowe, media.

- Póki co, nie ma miejsca na interwencję NATO, bo ma ono charakter wojskowy, a my nie chcemy militaryzować tego konfliktu. To konflikt o charakterze politycznym i w jakiejś mierze humanitarnym - dodał wiceminister obrony narodowej.

Powiedział także, że można zaobserwować spadek zainteresowania lotami z bliskiego wschodu do Europy, które organizuje Łukaszenka. Jak podkreślał, to są migranci ekonomiczni, którzy płacą bandom przemytniczym po 3 lub 4 tys. dolarów, żeby uzyskać wizę i dostać się do Białorusi. Na początku mówiono im, że Białoruś graniczy z Niemcami.

- W masowym przekazie była informacja, że granica jest nie strzeżona, że można przejść swobodnie. Trudno zweryfikować migrantowi informacje, czy Polska strzeże swoich granic. Dlatego tak ważne jest, że pokazujemy filmy, na których widać, że jest zapora, budujemy mur, jest wojsko i policja, latają śmigłowce - powiedział wiceminister Ociepa.

- W wielu krajach, telewizje lokalne, media lokalne za pieniądze podawały fałszywe informacje ludziom, że bezproblemowo można przejść i dlatego się decydowali na tę podróż. Dlatego teraz jest nagłośnione, że bronimy granicy. Zainteresowanie powinno spadać.

- Śledzimy fora internetowe, widzimy, jak ci ludzie są wprowadzani w błąd. Jest też coś, co nazywamy cwaniactwem, na zasadzie, a może mi się uda, może przejdę. Dorośli są zachęcani, żeby brali ze sobą dzieci, żeby brudzić ubranie, wyglądać na zmęczonych. To wszystko instrukcje, "jak ominąć, jak przejść przez granicę" - mówił gość Radia Opole.

Wiceminister obrony narodowej potwierdził, że jeśli będzie taka potrzeba będą wysyłane na granicę kolejne wojska, zaznaczając, że wojsko pełni funkcję pomocniczą.

- Bronimy granic, bezpieczeństwa, ale są różne przypadki. Niektórzy przekroczyli granice i tam gdzie się zdarzało, że trzeba udzielać pomocy, to żołnierze to robili. Mają apteczki, sprzęt medyczny, są przeszkoleni. Na tyle na ile możemy, to pomagamy - mówił Marcin Ociepa.

Podkreślił też, że w Polsce można uzyskać status uchodźcy legalnie. - My sprowadziliśmy naszymi samolotami tysiąc Afgańczyków. Można być też migrantem ekonomicznym, ale legalnie, a nie z pominięciem procedur, grając w orkiestrze służb Białorusi.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »