Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii…
2021-11-04, 11:12 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów

Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci i braku pediatrów
- Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown, większość z nas była w domu, dzieci nie chorowały i nie było oddziaływania na układ immunologiczny, następnie zniesiono ograniczenia, to powodowało wzrost zachorowań w wakacje, kiedy układ immunologiczny dzieci zwykle odpoczywa i teraz mamy bardzo duży rzut związany z pogodą i kontaktami międzyludzkimi - wyjaśnił pediatra.
Zachorowania dzieci na zapalenie płuc i oskrzelików są spowodowane wirusem RSV. Nie ma na niego szczepionki, nie ma lekarstwa. Najmłodsze dzieci muszą być leczone w szpitalach.

- Przebieg może być ciężki, szczególnie małe niemowlęta trafiają do oddziału intensywnej terapii bo to stan zagrażający niewydolności oddechowej. Zdarzało się w czasie moich dyżurów, że nie mieliśmy miejsca dla chorego dziecka i szukaliśmy w innych jednostkach. Mamy wyjątkowy kryzys bo w większości oddziałów miejsc nie ma a dostępność do lekarza POZ też jest utrudniona - podkreślał konsultant wojewódzki.

Wyjaśnił on, że od lat liczba pediatrów spada, wiąże się to z wieloletnimi zaniedbaniami w tym zakresie. - Wybitnie starzeje nam się środowisko pediatrów. Nie kładło się nacisku na szkolenie nowych, wręcz utrudniano dostęp do tej specjalizacji bo nigdzie pediatria nie jest rentowna. Często NFZ wytyka, że w wakacje te oddziały pediatryczne nic nie robią, bo dzieci latem mniej chorują - mówił gość Radia Opole. Zaznaczył przy tym, że potrzebna jest zmiana organizacji pracy, poprzez zadbanie o to, żeby na oddziałach pediatrycznych były usługi diagnostyczne, to latem nie było by "przestoju" na oddziału.

Konsultant wojewódzki ds. pediatrii zwracał uwagę na wiek pediatrów na Opolszczyźnie.
- Cztery piąte pediatrów jest powyżej 51 roku życia, czyli w ciągu 10 lat mogą być poza systemem. Pozostali nie zabezpieczy opieki zdrowotnej dla dzieci. Na 135 lekarzy dziecięcych w regionie 28-rech jest w przedziale wiekowym 30-40 lat.

Dr Mijas powiedział, że trudna sytuacja jest na oddziałach pediatrii w Kluczborku i Krapkowicach. - Dostałem sygnał z Krapkowic, że jest ryzyko zamknięcia oddziału. Pediatrię zamknięto ostatnio w Oleśnie z powodów kadrowych. Nie mogę się zgodzić ze stanowiskiem opolskiego NFZ-u, że inne oddziały pediatryczne "załatwią sprawę". Oddziały nie są z gumy, trzeba natychmiast się spotkać i umożliwić istniejącym oddziałom stworzenie dodatkowych łóżek. Jeżeli tego nie zrobimy może to spowodować nieprzyjmowanie pacjentów na oddział a za to, według przepisów odpowiadają lekarze, a nie decydenci, którzy są za to odpowiedzialni - powiedział dr Mijas.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »