Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim…
2021-10-29, 09:03 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego"

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o Polskim Ładzie, inwestycjach i stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego"
- Jedną ręką biorą, drugą dają i to jest najistotniejsze - powiedział w Porannej Loży Radiowej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Stolica regionu otrzyma z Polskiego Ładu 35 mln złotych, na budowę nowego przedszkola i rozbudowę Domu Pomocy Społecznej.
- Ulgi podatkowe, które przydziela rząd obywatelom, co z resztą słuszne, oznaczają mniejsze wpływy do dochodów samorządów. Policzyliśmy, że 3 złote oddajemy, a złotówkę dostajemy więc cieszę się, ale przez łzy - stwierdził prezydent Wiśniewski i dodał, że kolejne lata w samorządach zapowiadają się trudniejsze.

Opole stara się także o dotację na budowę nowego mostu przez Odrę.
- Liczę, że może w przyszłych naborach to uda się naprawić i stolica województwa doczeka się przyszłego mostu - powiedział gość Radia Opole.

Przedszkole współfinansowane z Polskiego Ładu powstanie przy ul. Krapkowickiej w okolicach mostu pieszo-rowerowego im. Halupczoka. To teren zalewowy.
- W związku z pracami, które były wykonane i zbiornikiem Racibórz obawy, że powódź mogłaby tam wystąpić są znacznie mniejsze. To teren, który teoretycznie mógłby być objęty powodzią tysiąclecia. Nie chcę bagatelizować ryzyka, ale żeby móc korzystać dobrze z infrastruktury miejskiej, to tamta lokalizacja jest uzasadniona.
Szacunkowy koszt to około 8-9 mln zł i przedszkole będzie takie samo, jak to budowane obecnie na Malince.

Opole przystępuje także do spółki SIM Opole. SIM to Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, spółka organizowana jest przez rząd.

- Żeby ta spółka miała swoją "masę krytyczną" tak zwaną, czyli liczbę mieszkań, żeby to się finansowało potrzebny jest udział miasta, z pakietem 300 mieszkań. W okolicach ul. 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej mogłoby powstać 300 mieszkań z kredytu państwowego, ze średnim czynszem rynkowym. Mieszkania po kilkunastu latach mogłyby być wykupione - wyjaśnił prezydent Opola.

Rozmawialiśmy także o stowarzyszeniu "Tak dla Opolskiego", które kilka dni temu było w Namysłowie.
- Gościliśmy na zaproszenie radnych. W Namysłowie od wielu miesięcy nie zbiera się rada miasta w trybie zwyczajnym. To nienormalna sytuacja - ocenił Arkadiusz Wiśniewski. - Tam trwa paraliż, a paraliż jest zawsze szkodliwy dla samorządu.

W internetowej części rozmowy prezydent mówił między innymi o rankingu Rzeczpospolitej w którym Opole znalazło się na 5. miejscu najlepiej zarządzanych miast, nagrodzie Portalu Samorządowego za inwestycje miejskie oraz nagrodzie od Ministerstwa Klimatu za „rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury”.

- Staramy się cały czas o wybudowanie akwarium w ZOO. Szukamy dobrej ceny, dlatego, że oferty przetargowe wystrzeliły w górę. Przetarg na pewno będzie powtórzony, być może zmniejszony będzie jego zakres - zapowiedział prezydent Wiśniewski.

Poruszyliśmy także temat budowy tężni, aquaparku i stadionu.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »