Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty…
2021-10-27, 08:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii
- Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty UM Opola.
Wydział przygotował "Informację w sprawie stanu opolskiej oświaty w czasie pandemii", na jutrzejszą (28.10) sesję rady miasta. - Nagle społecznie odkryliśmy, że jeden komputer w domu to za mało, bo rodzice muszą pracować, rodzeństwo też ma naukę zdalną, szkoły udostępniały swój sprzęt i tak było do końca roku szkolnego 2019/2020. Trzeci okres od września 2020 już byliśmy lepiej zorganizowani, ujednoliciliśmy przekaz, kadra była wyposażona w sprzęt i umiejętności - wyjaśnił naczelnik Iszczuk.

Nauka zdalna wywołała wiele problemów natury psychicznej wśród uczniów i w ich rodzinach.
- Zostały wzmocnione służby psychologiczne i pedagogiczne, jeśli chodzi o ilość godzin i etatów - zaznaczył gość Radia Opole.

Pandemia ujawniła także tzw "IT gap" czyli przepaść między uczniami z rodzin dobrze sytuowanych, a tymi, którzy nie mieli warunków do uczenia się w domu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.

- To coś, co obserwujemy także w normalnym funkcjonowaniu szkoły. Uczeń nowocześnie wyposażony, który ma dostęp nowych technologii, literatury jeśli z tego skorzysta jest lepiej przygotowany, niż uczeń, który tego dostępu nie ma i go nie szuka. Jeden uczeń miał komfort pracy i pokój jak studio gdzie spokojnie mógł się uczyć, inny musiał dzielić pokój z trójką rodzeństwa, bo takie są warunki lokalowe - wyjaśnił Aleksander Iszczuk.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy zagadnienie problemów, jakim musieli sprostać nauczyciele.

Pandemia i nauka zdalna pokazała, że wielu nauczycieli nie miała kompetencji IT, ale szybko i z dużym zaangażowaniem je nadrabiała.

- Szkolenia trwają cały czas. Narzędzia wykorzystywane w czasie zamknięcia szkół będą przez nas nadal używane - zapowiedział Aleksander Iszczuk. - Są sytuacje, w których należałoby skorzystać, na przykład chory, długo nieobecny uczeń, spotkanie rady pedagogicznej kiedy treści są łatwe do przekazania i nie wymagają dyskusji - wyliczał naczelnik Iszczuk.

Zobacz także

2021-11-09, godz. 10:46 Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej o wyborach wewnętrznych w partii, zarządzie regionu opolskiego oraz tym, czy… - Dziękuje za kolejny kredyt zaufania, przy jednym głosie wstrzymującym się - powiedział poseł Witold Zembaczyński przewodniczący Nowoczesnej na Opolszczyźnie… » więcej 2021-11-08, godz. 17:09 Stanisław Niewiński o badaniach nad klasyczną chińską myślą polityczną w kontekście wpływu na współczesne … Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu oraz wykładowca na Uniwersytecie Opolskim. Doktor… » więcej 2021-11-08, godz. 13:35 Katarzyna Czochara o migrantach szturmujących granicę, Polskim Ładzie i inwestycjach w opolskich samorządach, zmianach… - Sytuacja na granicy wschodniej jest naprawdę bardzo trudna. Powiem po raz kolejny krytyczne słowa w kierunku opozycji, kiedy ta sytuacja w ogóle się pojawiła:… » więcej 2021-11-08, godz. 09:00 Marcin Oszańca, nowy prezes PSL na Opolszczyźnie o "odbiciu" powiatu kluczborskiego, współpracy z Niemcami i Ślązakami… - Jeżeli chodzi o powiat kluczborski to widzę możliwość współpracy z opcją, która sprawuje władzę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marcin Oszańca… » więcej 2021-11-05, godz. 19:17 "Młodzieżowa Loża Radiowa" o tym, że Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla Podczas konferencji klimatycznej COP 26 Polska wraz z innymi państwami zdecydowała o odejściu od węgla. Jak ten ruch oceniają partyjne młodzieżówki, które… » więcej 2021-11-05, godz. 15:33 Michał Wojczyszyn z PNT w Opolu o programie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i ułatwieniach dla start'upów… Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu mówił dziś o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, który rozpocznie się w poniedziałek (08.11)… » więcej 2021-11-04, godz. 11:12 Dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii o pandemii kompensacyjnej, braku miejsc w szpitalach dla dzieci… - Mamy tak zwaną epidemię kompensacyjną - powiedział w Porannej Loży Radiowej dr Jarosław Mijas, konsultant wojewódzki ds. pediatrii. - Mieliśmy lockdown… » więcej 2021-11-04, godz. 11:11 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" W środę Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego i jest to wskaźnik wyższy, niż spodziewali się tego… » więcej 2021-11-04, godz. 09:38 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o 4 fali pandemii w regionie i apelu do personelu medycznego - Są pierwsze efekty. Lekarze zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-11-03, godz. 17:33 Dr hab. Witold Potwora o badaniach dotyczących innowacyjnych firm w regionie i planach badawczych na kolejne lata - Przyczyną podjęcia badań nad innowacyjnością opolskich przedsiębiorstw był wcześniejszy referat, który był pokłosiem badań prowadzonych na rzecz… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »