Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty…
2021-10-27, 08:59 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii

Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziału oświaty w Opolu o stanie oświaty w czasie pandemii
- Pierwszy lockdown, to szok i organizacyjny i sprzętowy po stronie szkoły i rodziców. Było to na zasadzie, niech każdy sobie radzi jak potrafi - powiedział w Porannej Loży Radiowej Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty UM Opola.
Wydział przygotował "Informację w sprawie stanu opolskiej oświaty w czasie pandemii", na jutrzejszą (28.10) sesję rady miasta. - Nagle społecznie odkryliśmy, że jeden komputer w domu to za mało, bo rodzice muszą pracować, rodzeństwo też ma naukę zdalną, szkoły udostępniały swój sprzęt i tak było do końca roku szkolnego 2019/2020. Trzeci okres od września 2020 już byliśmy lepiej zorganizowani, ujednoliciliśmy przekaz, kadra była wyposażona w sprzęt i umiejętności - wyjaśnił naczelnik Iszczuk.

Nauka zdalna wywołała wiele problemów natury psychicznej wśród uczniów i w ich rodzinach.
- Zostały wzmocnione służby psychologiczne i pedagogiczne, jeśli chodzi o ilość godzin i etatów - zaznaczył gość Radia Opole.

Pandemia ujawniła także tzw "IT gap" czyli przepaść między uczniami z rodzin dobrze sytuowanych, a tymi, którzy nie mieli warunków do uczenia się w domu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów.

- To coś, co obserwujemy także w normalnym funkcjonowaniu szkoły. Uczeń nowocześnie wyposażony, który ma dostęp nowych technologii, literatury jeśli z tego skorzysta jest lepiej przygotowany, niż uczeń, który tego dostępu nie ma i go nie szuka. Jeden uczeń miał komfort pracy i pokój jak studio gdzie spokojnie mógł się uczyć, inny musiał dzielić pokój z trójką rodzeństwa, bo takie są warunki lokalowe - wyjaśnił Aleksander Iszczuk.
W internetowej części rozmowy poruszyliśmy zagadnienie problemów, jakim musieli sprostać nauczyciele.

Pandemia i nauka zdalna pokazała, że wielu nauczycieli nie miała kompetencji IT, ale szybko i z dużym zaangażowaniem je nadrabiała.

- Szkolenia trwają cały czas. Narzędzia wykorzystywane w czasie zamknięcia szkół będą przez nas nadal używane - zapowiedział Aleksander Iszczuk. - Są sytuacje, w których należałoby skorzystać, na przykład chory, długo nieobecny uczeń, spotkanie rady pedagogicznej kiedy treści są łatwe do przekazania i nie wymagają dyskusji - wyliczał naczelnik Iszczuk.

Zobacz także

2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej 2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »