Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga…
2021-10-22, 11:16 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu zbrojeń

Dr Stanisław Niewiński o wyhamowaniu gospodarki chińskiej i jej wpływie na każdego z nas
- Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć - mówił w Południowej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. Chin z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Jak zmieniły się Chiny w ciągu 10 lat rządów? Xi Jinpinga? Nasz gość podkreślił, że kraj zmienił w absolutnie każdym obszarze.

- Jeśli chodzi o obszar gospodarczy, to jest to państwo znacznie zamożniejsze niż było 10 lat temu i znacznie potężniejsze. Wedle PKB liczonego nominalnie to jest to około 75% gospodarki amerykańskiej. To dużo więcej niż kiedykolwiek miał Związek Radziecki bądź powojenna Japonia, która ściągała się na wyniki gospodarcze z USA. Z kolei według parytetu siły nabywczej od 2014 roku Chiny ot największa gospodarka świata – mówił dr Niewiński.

- Mówimy też o wyścigu technologicznym, w którym Chiny doganiają bądź nawet przeganiają USA, np. w kwestii tworzenia sztucznej inteligencji – dodał nasz gość.

- Ogromne zmiany zaszły w polityce zagranicznej. Poprzednia ekipa prowadziła skromną politykę, a Xi Jinping od tego odszedł. Przykładem jest Belt and Road, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Regionalne Wszechstronne Partnerstwo Ekonomiczne czy wielkie, geopolityczne koncepcje chińskie, które są wyzwaniem dla potęgi Stanów Zjednoczonych. To takie zmiany na plus – mówił dr Niewiński.

- Zaszły też ogromne zmiany polityczne. Chiny zawsze były krajem autorytarnym, ale za Xi Jinpinga stały się dużo bardziej, to się wzmocniło. Xi Jinping odszedł od zasad kolektywnego przywództwa, czyli rządów elity na rzecz rządów jedno władczych. To się objawia na wielu obszarach, bo np. wrócił kult jednostki. „Dokręcono śruby” różnym środowiskom, mniejszościom religijnym, seksualnym czy organizacjom feministycznym – mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy też o nowym wyścigu zbrojeń, wystrzeleniu pocisku hipersonicznego, który zadziwił amerykańskie służby, a także o kryzysie deweloperskim.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »