Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się…
2021-09-29, 09:54 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej sytuacji politycznej w Niemczech

Piotr Cywiński "Poranna Loża Radiowa" (29.09.2021)
- Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Cywiński, dziennikarz, publicysta, felietonista wieloletni korespondent Wprost w Berlinie, specjalizujący się w problematyce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich.
- Jeśli ktoś oczekuje, że Niemcy zmienią swoją politykę wobec Polski, to warunkiem będzie zmiana postawy polskich polityków. Każdy z kanclerzy, obojętnie kto nim będzie, będzie dbał przede wszystkim o interes Niemiec - dodał.
Piotr Cywiński zaznaczył, że Niemcy nie muszą nas kochać, muszą nas szanować, a to zależy od postawy naszych polityków.

Gość Radia Opole nie zgadza się z opinią, że partie, które mogą wejść do koalicji z SPD, czyli Zieloni i liberałowie zaczynają rozumieć błędy w polityce Niemiec w stosunkach z Rosją.
- Jakże FDP i Zieloni mają być bardziej sprzyjającą opcją Polsce, skoro wiemy jaka jest ich polityka światopoglądowa, która stoi w kolizji z naszą. Poza tym, to na razie budowanie zamków na piasku, bo wariantów koalicji jest bardzo dużo - dodał.

W internetowej części rozmowy Piotr Cywiński wymienił możliwe scenariusze koalicyjne po niedzielnych wyborach do Bundestagu. Jego zdaniem nie można wykluczać nawet porozumienia socjaldemokratów z chadekami.

Możliwe koalicje określa się w zależności od barw partii jakie mogą się porozumieć. I tak mówi się o koalicji: świateł drogowych (SPD, FDP, Zieloni), jamajskiej (CDU/CSU, Zielonych i FDP), kenijskiej (CDU/CDS, SPD, Zieloni), niemieckiej (CDU/CSU, SPD, FDP).

- Jest też szósty wariant, który na nazywam koalicją nadniestrzańską czyli SPD, Zieloni i postkomunistycznej lewicy, tak jak flaga separatystycznej części Mołdawi - wyjaśnił Piotr Cywiński.

To jak długo będą trwały negocjacje koalicyjne zależy, bo partie obserwują nastroje i widzą, że Niemcy są znużeni tym, że nie ma partii, która reprezentuje wyborczą alternatywę.
- Trwają równoległe rozmowy, ani Zieloni, ani liberałowie nie wykluczają mariażu z chadekami i socjaldemokratami.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »