Radio Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się…
2021-09-29, 09:54 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej sytuacji politycznej w Niemczech

Piotr Cywiński "Poranna Loża Radiowa" (29.09.2021)
- Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział w Porannej Loży Radiowej Piotr Cywiński, dziennikarz, publicysta, felietonista wieloletni korespondent Wprost w Berlinie, specjalizujący się w problematyce międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich.
- Jeśli ktoś oczekuje, że Niemcy zmienią swoją politykę wobec Polski, to warunkiem będzie zmiana postawy polskich polityków. Każdy z kanclerzy, obojętnie kto nim będzie, będzie dbał przede wszystkim o interes Niemiec - dodał.
Piotr Cywiński zaznaczył, że Niemcy nie muszą nas kochać, muszą nas szanować, a to zależy od postawy naszych polityków.

Gość Radia Opole nie zgadza się z opinią, że partie, które mogą wejść do koalicji z SPD, czyli Zieloni i liberałowie zaczynają rozumieć błędy w polityce Niemiec w stosunkach z Rosją.
- Jakże FDP i Zieloni mają być bardziej sprzyjającą opcją Polsce, skoro wiemy jaka jest ich polityka światopoglądowa, która stoi w kolizji z naszą. Poza tym, to na razie budowanie zamków na piasku, bo wariantów koalicji jest bardzo dużo - dodał.

W internetowej części rozmowy Piotr Cywiński wymienił możliwe scenariusze koalicyjne po niedzielnych wyborach do Bundestagu. Jego zdaniem nie można wykluczać nawet porozumienia socjaldemokratów z chadekami.

Możliwe koalicje określa się w zależności od barw partii jakie mogą się porozumieć. I tak mówi się o koalicji: świateł drogowych (SPD, FDP, Zieloni), jamajskiej (CDU/CSU, Zielonych i FDP), kenijskiej (CDU/CDS, SPD, Zieloni), niemieckiej (CDU/CSU, SPD, FDP).

- Jest też szósty wariant, który na nazywam koalicją nadniestrzańską czyli SPD, Zieloni i postkomunistycznej lewicy, tak jak flaga separatystycznej części Mołdawi - wyjaśnił Piotr Cywiński.

To jak długo będą trwały negocjacje koalicyjne zależy, bo partie obserwują nastroje i widzą, że Niemcy są znużeni tym, że nie ma partii, która reprezentuje wyborczą alternatywę.
- Trwają równoległe rozmowy, ani Zieloni, ani liberałowie nie wykluczają mariażu z chadekami i socjaldemokratami.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »